Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πώς αντιμετωπίζεται μια αλλαγή χρήσης υπόγειου βοηθητικού χώρου σε κατοικία (άδεια του 79 όπου το υπόγειο δεν μέτρησε στην δόμηση) ?

 

Ταυτόχρονα έχω ξεμπάζωμα του περιγράμματος και το υπόγειο έγινε ωραίότατο ισόγειο. Στην σύσταση είναι ανεξάρτητη οριζ. ιδιοκτησία με χιλιοστά.

 

Σκέπτομαι να το πάω ως υπέρβαση δόμησης Κύριων Χώρων με ποσοστό υπέρβασης 200% αφού ως υπόγειο δεν είχε αρχική δόμηση.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το αν μπορώ να κατεβάσω το ποσοστό υπέρβασης. στον 4178 για να βγάλω το ποσοστό έλεγχα την αρχική δόμηση της οριζ. ιδιοκτησία .

 

Εδώ τι ισχύει?

 

Μήπως να το βάλω ως υπέρβαση με συντελεστή 0,50 και να χρεώσω μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα?

 

Ευχαριστώ

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν έχω καταλάβει σωστά το υπόγειο που λες έχει κατασκευασθεί σε σωστή στάθμη και είναι ξεμπαζωμένο. Έστω ότι έχει για παράδειγμα 10 χιλιοστα.

Άρα καταρχήν θα πάρεις σίγουρα το συντελεστή 0,50 (για υπόγειες στάθμες που αποτελούν αυτοτελή χώρο). 

Τώρα για να βρεις την υπέρβαση δόμησης: διαιρείς τα τετραγωνικά του χώρου αυτού διά των επιτρεπόμενων στην περιοχή που αναλογούν στα χιλιοστά σου...δηλαδή πχ αν στην περιοχή ο Σ.Δ. είναι 1 κι εσύ έχεις οικόπεδο 1000τμ τότε η επιτρεπόμενη δόμηση που αντιστοιχεί στα χιλιοστά σου είναι (10/1000) * 1000τμ = 10 τμ οπότε αν έχεις 80τμ υπόγειο τότε Υπέρβαση δόμησης=80/10=800%>200% και φυσικά κατηγορία 5. Επιπλέον θα βάλεις όπως είπες 1 Λοιπή Παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Αυτά από μένα!

Ας επιβεβαιώσει βέβαια και κάποιος άλλος το σκεπτικό μου...γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ν.4495/17....

 

Απορία κι από μένα: Αν έχω εξολοκλήρου αυθαίρετη διώροφη μονοκατοικία όπου το ισόγειο έγινε 1992 και ο Α' όροφος έγινε το 1994, μπορώ να χωρίσω τα Φύλλα καταγραφής και να βάλω τον κάθε όροφο με διαφορετική παλαιότητα, σωστά? (η ημ/νια επιβεβαιώνεται από αυτοψίες που είχε κάνει η πολεοδομία...)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς .Αν η πολεοδομία έκανε αυτοψία και εντόπισε την αυθαιρεσία μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως χρονο παλαιοτητας η αν εχεις εσυ αλλα αποδεικτικά παλαιότερα μπορείς να βάλεις εκείνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος γιατι ειναι η ωρα δυσκολη

το ποσοστο υπερβασης δομησης που επιλεγουμε αναμεσα στα  <50%, 50-100%, 100-200% κλπ

το υπολογιζουμε με βαση τα αναλογουντα στα επιτρεπομενα του οικοπεδου ?

Δλδ για 480 επιτρεπομενα του ολου οικοπεδου

240 αναλογουντα (απο τη συσταση)

και 300 αυθαιρετα

το ποσοστο ειναι 300/240 ή 300/480?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με τα τροχόσπιτα που βρίσκονται εντός οικοπέδου (κλασσική περίπτωση Χαλκιδικής) το λαμβάνω υπόψιν σαν αυθαιρεσία? Και αν ναι πως υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω

..Έστω κτίσμα σε οικοπεδο με επιτ. Δομηση του οικοπέδου.100τμ. Η άδεια προεβλεπε κτίριο 80τμ

Κτίστηκε 120 τμ. Δηλ 40τμ αυθαίρετο σε σχέση με άδεια και 20τμ σε σχέση με επί. δόμηση περιοχής... Στο ποσοστό για να βρω υπέρβαση δόμησης θα βάλω 40/100 η 20/100;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το 40/100 είναι το σωστό φτάνει τα 80τμ της άδειας να είναι "νόμιμα". Αν τυχόν μέσα στα 40τμ των αυθαιρέτων υπάρχουν επιφάνειες που πρέπει να εξαιρεθούν,  αυτό βάσει των δεδομένων που δώσατε δεν το γνωρίζουμε. Σαν  επιτρεπόμενα στον παρονομαστή βάζουμε είτε της άδειας είτε τα σημερινά, όποια "συμφέρει" (αν διαφέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.