Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

Αν ο ιδιοκτήτης δεν πληρώσει το πρόστιμο εντός της προθεσμίας (αναφέρομαι σε εφάπαξ εξόφληση με 20% έκπτωση) θα έχει προσαύξηση 1% για κάθε μήνα που καθυστερεί? Θα φαίνεται στο σύστημα άραγε και θα πρέπει να εκτυπώνεται νέα εντολή πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε δηλώσεις Ν 4178

τότε δεν φαίνεται τίποτα σήμερα (στο σύστημα ΤΕΕ 4178)

Με το  ΝΕΟ (σύστημα ΤΕΕ) δεν ξέρω αν το διορθώσουν ώστε να φαίνεται  

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο σύστημα στις Καταχωρημένες Δηλώσεις/Βεβαιώσεις  υπάρχει η επιλογή Ληξιπρόθεσμη στην Κατάσταση Δήλωσης.

Εκεί με αναζήτηση εμφανίζονται οι ληξιπρόθεσμες Δηλώσεις, αν κάποιος δεν το έχει προσέξει στην ίδια τη Δήλωση, όπου υπάρχει προφανώς

η προσαύξηση του ανεξόφλητου ποσού είτε των δόσεων,  είτε του εφάπαξ, που καθυστερεί η πληρωμή τους.

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

Για άλλο ρώτησες (αν προστίθενται οι προσαυξήσεις)

το ότι φαίνονται σαν ληξιπρόθεσμες είναι άλλο θέμα

εν πάση περιπτώσει 

 

Αυτές (τις ληξιπρόθεσμες) για να τις προχωρήσεις πρέπει να κάνεις αίτημα 

και να πληρώσεις το ληξιπρόθεσμο ποσό (χωρίς τις αναλογούσες προσαυξήσεις

οι οποίες κάποτε έλεγαν -για τον 4178, για το ΝΕΟ δεν ξέρω-..ότι θα προστεθούν) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους

 

Εγώ συνάδελφοι έχω προχωρήσει την δήλωση σε κατάσταση Υπαγωγής και ενώ έχω δηλώσει ότι θα εξωφλήσω εφάπαξ το πρόστιμο, μου έκανε μόνο 20% έκπτωση. Αν δεν κερδίσω άλλο 20% επειδή την υπέβαλλα πριν τον 04/2018 τότε ποιος ο λόγος να πληρώσω εφάπαξ τι κερδίζω?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έλαβε τελικά κανείς το 40% της έκπτωσης ή όχι?

 

Το σύστημα του ΤΕΕ αντιλαμβάνεται δήλωση κ πλήρωμη στο 1ο 6μηνο ώστε να δώσει επιπλέον έκπτωση?

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το έγραψα και αλλού, η έκπτωση 20% λόγω υπαγωγής στο 1ο εξάμηνο είναι ήδη ενσωμετωμένη στο ποσό που σας βγάζει το σύστημα. Δοκιμάστε να κάνετε τους υπολογισμούς με τους συντελεστές στο χέρι και θα δείτε ότι θα βγάλετε παραπάνω. Η δοκιμάστε να βάλετε σε ένα φκ μια λοιπή παράβαση και θα δείτε ότι θα σας βγάλει πρόστιμο 200 απευθείας και όχι 250.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα στο φορουμ. Να ρωτησω καποιον που εχει φακελο με καταβολη μηνιαιων δοσεων. Αυτες ειναι μινιμουμ 50 ευρω οπως παλια η δεν υπαρχει ελαχιστο ποσο απλα αφιρεις το παραβολο και διαιρεις δια 100?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για ένα πελάτη που είχε υπαχθεί στον 4178, έχει πληρώσει ένα μέρος από τις δόσεις του, αλλά πλέον έχει σταματήσει να τις πληρώνει.

 

Κάνοντας ένα υπολογισμό με τον 4495 προκύπτει ότι αν συμψηφιστεί το καταβληθέν ποσό με το νέο πρόστιμο δεν χρειάζεται να πληρώσει κάτι επιπλέον, μάλιστα έχει ήδη πληρώσει αρκετά παραπάνω.

Στην περίπτωση αυτή, χρειάζεται να πληρώσει κάποια από τις δόσεις που αναφέρατε παραπάνω? 

Edited by joanne
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.