Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Πώς υπολογίζονται τα μέτρα για να πληρωθεί ο κτίστης;


Recommended Posts

Παιδιά είναι λογικό να χρεώνονται οι ακμές χωριστά , άλλο να σοβατίσεις , σπατουλάρεις , βάψεις τοίχο μονοκόμματο και άλλο να σοβατίσεις σπατουλάρεις , βάψεις τοίχο με παράθυρα. Σκεφτείτε το λίγο, μπείτε στη θέση του μάστορα..

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο να τα ξεκαθαρίζεις από την αρχή , και άλλο να μην .

Έστω πως ένας μάστορας δεν τα ανέφερε επειδή το θεώρησε περιττό . Μετά ο ίδιος μάστορας δεν το ξαναείπε επειδή πάλι το θεώρησε περιττό . Ε , από κάποια φάση και μετά δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι τόσο τιποτένιος ώστε μετά από τόσες διαμάχες με τους ιδιοκτήτες συνεχίζει να μην το παίρνει χαμπάρι . Το κάνει εσκεμένα και εκμεταλεύεται την αγνωσία των πελατών του . Αυτουνού ποιός θα πάει να του βάλει πρόστιμο ; Γιατί όλα στους ιδιοκτήτες ;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ερχόμαστε στην προηγούμενη κουβέντα. Αν νομίζει ο ιδιοκτήτης οτι είναι μηχανικός και θέλει να κατασκευάσει το σπίτι μόνος του ας είναι προετοιμασμένος για τέτοιου είδους συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όταν λέμε "σεντόνι" μέχρι ποιου μήκους ανοίγματα συνήθως χρεώνονται;

π.χ. τοίχος με μπαλκονόπορτες 3.00Χ2.30 θα πληρωθεί σεντόνι κανονικά;

 

Ξέρω πάνω από 2.00μ δεν μετράει το άνοιγμα; Υπάρχει κάποια άλλη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα συμφωνητικού.

Συνηθίζεται όμως το όριο να είναι τα 2,00 - 2,50 μ ανοίγματος για να επιμετρηθεί από σεντόνι σε τρ. μέτρα ακμές.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή (πάνω από τα 2-2,5 μέτρα) μετράει έξτρα το τμήμα τοιχοποιίας πάνω ή κάτω από το παράθυρο;

 

Να θέσω ακριβώς το πρόβλημά μου:

Κάνω προμετρήσεις με ύψος τοίχων 4.00μ και ανοίγματα 3.00Χ3.00 με ποδιά στο 0,50μ

Θα μετρήχω π.χ. σεντόνι και θα αφαιρέσω απλά 3.00Χ3.00 ή ισχύει κάτι άλλο; (για την πιάτσα μιλάω πάντα)

Link to comment
Share on other sites

μια εποχή που έκανα κάτι επιμετρήσεις

ο κανόνας ήταν σε άνοιγμα πάνω από 2μ να μετράω το μισό

πιστευω πως γινόταν για να κερδίζει ο μάστορας τον κόπο του για τις ακμές

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που λές παίζει. Το θυμάμαι που το έλεγε ο πατέρας μου παλιά (χτίστης γαρ...)

...Αλλά όταν μου λέγανε μάθε τέχνη κι άστηνε... εγώ δεν ήθελα! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.