Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Για μεταφορά δήλωσης σε οριστική υπαγωγή του 4178/2013 στον 4495/2017 θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  • Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ΥΔ του Ιδιοκτήτη που πρέπει να γίνει;
  •  Εγώ ως Μηχανικός πρέπει να κάνω ΥΔ;
  • Ο Ιδιοκτήτης πρέπει να μου κάνει εξουσιοδότηση για αυτό; Την υπαγωγή στον 4178/2013 την είχα κάνει πάλι εγώ.
  • Πρέπει να το αιτιολογήσω ή μπορώ να πω απλά είναι επιθυμία του Ιδιοκτήτη;
  • Υπάρχουν παραβάσεις, οι οποίες δεν είχαν μπει στον προηγούμενο νόμο αλλά έχουν γίνει όλες πριν την 28/7/2011. Μπορούν να μπουν; Αν ναι πρέπει να τις αναφέρω ποιες είναι όλες στην αιτιολόγηση;

Ευχαριστώ πολύ

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα πάρεις μία ΥΔ του ιδιοκτήτη ότι εξουσιοδοτεί εσένα να μεταφέρεις την τάδε δήλωση του 4178/13 με α/α .... στον Ν.4495/17. Εφόσον συνεχίζεις εσύ μαζί του, δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ΥΔ εσύ. Για αιτολογία στην αίτηση που θα κάνεις μέσω του συστήματος, γράψε πχ. λόγω εϋνοικότερων διατάξεων ή ότι θες γενικότερα. Άπαξ και μεταφέρει στο Ν.4495/17 η δήλωση θα πρέπει να προσαρμοστεί στις διατάξεις του Ν.4495/17 πλέον για τις νέες αυθαιρεσίες και του τρόπου υπολογισμού των προστίμων για τις υπάρχουσες.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Δυστυχώς έχω περίπτωση που έχω κάνει υπαγωγή στον Ν. 4495/17 η οποία είναι σε οριστική υπαγωγή, και συνειδητοποίησα ότι στο συμβόλαιο δωρεάς του 2014 είχε εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας με τον 4178. Και ξέρω ότι αυτό σημαίνει ακύρωση του προηγούμενου συμβολαίου (το οποίο ήταν δωρεά και η δωρεοδόχος έχει πλέον πεθάνει). Και μιλάμε για αυθαιρεσίες διαμερισμάτωσης και υπέρβασης δόμησης. Υποθέτω ότι έκανε έλεγχο -λανθασμένα- με την κάτοψη της σύστασης, η οποία συμφωνεί με την πραγματικότητα. 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποιες κατευθυντήριες γραμμές ως προς την ακύρωση του συμβολαίου; 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ElissavetB said:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποιες κατευθυντήριες γραμμές ως προς την ακύρωση του συμβολαίου;

Θα σου πει η συμβολαιογράφος μόλις από βδομάδα βγει σε ΦΕΚ το άρθρο 16, παρ.3 του νέου νόμου για τα Κτηματολόγια ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.