Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

κανονικά η τακτοποιήση έπρεπε να γίνεται χωρίς να απαιτείται συναίνεση. Το ότι τακτοποιεις ένα χώρο δε σημαίνει ότι αποκτάς ιδιοκτησιακά δικαιώματα. Ρυθμίζεις την πολεοδομική παράβαση αλλά η ιδιοκτησία αποκτίεται ή αλλάζει μονο συμβολαιογραφικά και με μεταγραφή. Θα έπρεπε να έχεις το δικαίωμα να πληρώσεις για μια αυθαιρεσία και ας μη σου ανήκει ο χώρος

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά πάντως θα συνεχίσω να ζητάω συναίνεση συνιδιοκτητών σε κάθε περίπτωση.

 

Η διάταξη είναι τραγική και επικίνδυνη να την ερμηνεύσεις.

 

Απο εκεί κ πέρα, δε μπορεί να σου ζητάνει απόδειξη χρόνου κατασκευής με α/φ κ δημόσια έγγραφα και για το συγκεκριμένο να προσκομίζεις Υ.Δ. ιδιοκτήτη οτι η επέκταση υφίσταται απο την αρχή της κατασκευής.

 

Μιλάμε εξάλλου για Ο.Ι. που οι περισσότερες έχουν αλλάξει ιδιοκτήτες στο παρελθόν.

 

Καλύψτε τα νώτα σας και ας χαθεί κ καμιά δουλειά.....γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μετα παιδια παραπανω ειναι ξεκαθαρο οτι πρεπει να συντρεχουν ειτε η μια περιπτωση ειτε η αλλη...αυτη ειναι και η αποψη του συμβοαλιογραφικου συλλογου off the record...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μιλωντας με συμβολαιογραφο ειπε οτι δεν το εξεταζουν πεφτει στο μηχανικο αν θεωρει οτι τακτοποιειται με η χωρις συναινεση. οσο για το ή α ή β εσεις δηλαδη απο Δευτερα(θεωρητικα παντα γιατι συστημα δε ξερω αν υπαρχει) θα υπαγετε στο νομο χωρις συναινεση οταν προκυπτει μονο μια απο τις δυο περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η περιπτωση αυτη καλυπτει πολυκατοικιες που εκ κατασκευης εχουν κλεισει για παραδειγμσ φωταγωγοι η τμημα φωταγωγων κ εχουν δοθει σε διαμερισμα. Εχω μια τετοια πετιπτωση που περιμενει αλλα αν δεν υπαρξουν διευκρινησεις... Στην δικια μου περιπτωση συναινεσεις δεν μπορω να εχω στο 50%

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη παράγραφος μπήκε για περιπτώσεις πολυκατοικιών που η είσοδος του ακριανού διαμερίσματος πήρε κανένα μέτρο από τον διάδρομο, ή ο ισόγειος έκλεισε τον φωταγωγό κλπ κλπ κλπ.

Τραγική η διατύπωση για το β, αλλά αναμενόμενο!

Συμφωνώ κι εγώ ότι πας με α Ή β.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι παρά τις ορθές γραμματικές - συντακτικές  προσεγγίσεις και τις φιλότιμες προσπάθειες των προηγουμένων συναδέλφων η συγκεκριμένη παράγραφος (όπως και άλλες πολλές ) δεν μπορεί να ερμηνευτεί, απλούστατα επειδή δεν είναι γραμμένη σύμφωνα με τους γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες και σε συνάρτηση με το εννοούμενο της.

 Είμαστε δηλαδή πάλι μπροστά στο γνωστό  κουίζ του:  "τι να εννοεί άραγε ο ποιητής..." ,  ή ειδικότερα :

 

" τι να μας κρύβει η κάθε λέξη....

 απ΄ τους ανθρώπους του Αλέξη ..."    

(ΕΝ ΤΟΥΤΩ  καραΝΙΚΑ .....)

 

Σε ποιούς "...ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας"  αναφέρεται?

Αφορά δηλ. σε πολυώροφες μεζονέτες εντός πολυκατοικιών ?..... :shock:

και αν ναι, τι σχέση έχουν αυτοί με το δικαίωμα εναντίωσης των υπολοίπων ιδιοκτητών Ο.Ι  ....??? :roll:

Και πως δηλαδή αγνοούν - περιφρονούν τόσο προκλητικά την εναντίωση συνιδιοκτητών που τυχόν έχουν δικαιωθεί παλαιότερα και δικαστικά, ακόμη και με την έκδοση πρωτοκόλλου κατεδάφισης π.χ για μιά αυθαίρετη υπερκατασκευή στο κοινόχρηστο δώμα, έστω και που αυτή έγινε απ΄αρχής  (περιπ. α)..... ??    :angry:

 

....... κι αγνάντευε .....  :rolleyes:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η περιπτωση αυτη καλυπτει πολυκατοικιες που εκ κατασκευης εχουν κλεισει για παραδειγμσ φωταγωγοι η τμημα φωταγωγων κ εχουν δοθει σε διαμερισμα. Εχω μια τετοια πετιπτωση που περιμενει αλλα αν δεν υπαρξουν διευκρινησεις... Στην δικια μου περιπτωση συναινεσεις δεν μπορω να εχω στο 50%

 

-  Εάν στην περιπτωση σου, η καταληψη  φαινεται στο συμβολαιο, τοτε τακτοποιεις χωρις συναινεση.

 

- Λογικα,   δεν πηγε ο αγοραστης να καλουπωσει μετα το περας της οικοδομης και να κλεισει τον φωταγωγο στο υψος του διαμερισματός του.

Αρα ειναι εκ κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Στα συμβολαια δεν φαινεται δημητρη αλλα σιγουρα οι φωταγωγοι της πολυκατοικιας καθ υψος κλεισανε στην κατασκευη. Συναινεσεις δεν εχω γιατι προκειται για τεραστια πολυκατοικια με παρα πολλους ιδιοκτητες που δεν δυναται να βρεθουν. Λογικα βασει αρθρου μπορω να τακτοποιησω αλλα υπομονη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.