Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Έχω ισόγειο κτίσμα, οριζόντια ιδιοκτησία, που έχει επεκταθεί εντός χώρου αποκλειστικής χρήσης. Η προσθήκη αυτή τακτοποιηθεί με τον Ν.4495/17.

Στην ιδιοκτησία αυτή ανήκει, σύμφωνα με την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, το «δικαίωμα της επεκτάσεως πλαγίως δηλαδή κατά την οριζόντιο θέση του υπό στοιχεία I-1 γιώτα ένα διαμερίσματος και εντός του κατωτέρω χώρου της αποκλειστικής».

Σήμερα, το εν λόγω διαμέρισμα πρόκειται να μεταβιβαστεί και απαιτείται η έκδοση Η.Τ.Κ.

Το ερώτημα είναι, τι είδους ταυτότητα θα εκδοθεί για το δικαίωμα επέκτασης; Αδόμητου ή υλοποιημένης ιδιοκτησίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

   Αφου υπηρχε  το δικαιωμα επεκτασης της ΟΙ οριζοντιως, θα ειχε και χιλιοστα οικοπεδου [σαν "αερας"]

  Τι τακτοποιηση εκανες;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Alejandro_92 said:

...... που έχει επεκταθεί εντός χώρου αποκλειστικής χρήσης. Η προσθήκη αυτή τακτοποιηθεί με τον Ν.4495/17.

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!

Το δικαίωμα αυτό μπορεί ν' ασκηθεί μόνο με την έκδοση της αντίστοιχης οικοδομικής άδειας! Με άλλα λόγια η αυθαίρετη επέκταση δεν δύναται να νομιμοποιηθεί χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών και την στη συνέχεια τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας για το ακίνητο, με στόχο να συμπεριληφθεί σε αυτή, η νέα πλέον χρήση του εν λόγω χώρου. Σε καμία περίπτωση (αν δεν έχουν υλοποιηθεί τα προηγούμενα) δεν εκδίδεται Πιστοποιητικό Πληρότητας ΗΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις.

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

   Αφου υπηρχε  το δικαιωμα επεκτασης της ΟΙ οριζοντιως, θα ειχε και χιλιοστα οικοπεδου [σαν "αερας"]

  Τι τακτοποιηση εκανες;

Την τακτοποίηση, τώρα την υλοποιώ για να είμαι ακριβής. Όσον αφορά τα χιλιοστά, δεν έχω λάβει υπόψη αυτά του "αέρα" που σωστά λες ότι υπάρχουν. (αποφεύγω την κατηγορία 5 σε κάθε περίπτωση, διότι έχω υπέρβαση κάτω από 50 τ.μ.)

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!

Το δικαίωμα αυτό μπορεί ν' ασκηθεί μόνο με την έκδοση της αντίστοιχης οικοδομικής άδειας! Με άλλα λόγια η αυθαίρετη επέκταση δεν δύναται να νομιμοποιηθεί χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών και την στη συνέχεια τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας για το ακίνητο, με στόχο να συμπεριληφθεί σε αυτή, η νέα πλέον χρήση του εν λόγω χώρου. Σε καμία περίπτωση (αν δεν έχουν υλοποιηθεί τα προηγούμενα) δεν εκδίδεται Πιστοποιητικό Πληρότητας ΗΤΑ!

1) Έχω μια αυθαίρετη επέκταση, σε χώρο που ανήκει στην αποκλειστική χρήση της οριζόντιας μου.

2) Το δικαίωμα επέκτασης που περιγράφεται στην σύσταση, ανήκει αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη της δικής μου οριζόντιας.

Πως προκύπτει το συμπέρασμα ότι πρέπει να λάβω συναίνεση;

Επιπλέον, παρέλειψα να αναφέρω ότι πριν την αγοραπωλησία, θα γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης για να συμπεριληφθεί η αυθαίρετη προσθήκη.

Σε αυτήν την περίπτωση, πως χειριζόμαστε την ΗΤΚ που θα ζητηθεί για το δικαίωμα επέκτασης; Άποψη μου είναι ότι πρέπει να εκδοθεί ΗΤΚ υλοποιημένης ιδιοκτησίας, με αναλυτική περιγραφή της κατάστασης. Και πιθανότατα να καταργηθεί η οριζόντια που αφορά την επέκταση και τα χιλιοστά της να απορροφηθούν  από την οριζόντια ιδιοκτησία/κατοικία (αν και σε αυτό δεν επιμένω, είναι πιο πολύ νομικό θέμα. Εγώ εκεί που τραβάω την κόκκινη γραμμή είναι στο αδόμητο, που θεωρώ ότι δεν μπορώ να το δώσω).

Η συμβολαιογράφος ζητά αδόμητο, για να απλοποιήσει την ζωή της, κατά τα γνωστά......

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πεις...

Να γνωρίζεις όμως ότι, το να έχει κάποιος το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης σε έναν χώρο, δεν σημαίνει ότι, ταυτοχρόνως έχει και το δικαίωμα της αλλαγής της συγκεκριμένης χρήσης!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.