Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

 σωστα

"αλλο" η   δυνατοτητα -πολεοδομικης -  τακτοποιησης

 

και αλλο η μονομερης τροποποιηση της συστασης.

  Η οποία  -συμφωνώ οτι-  "δεν παταει γερά"

Και ελεγχεται απο πλευρας εμπραγμάτου δικαιου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως το σκέφτηκαν στο νόμο. Άντε και πληρούνται σωρευτικά και οι δυο προυποθέσεις. Έστω διαμέρισμα να έχει καταλάβει 10 τμ κοινόχρηστο χώρο. Η μονομερής  τροποποίηση πως θα γίνει; Πως θα αποκτήσει επιπλέον χιλιοστά επί του οικοπέδου για το τμήμα αυτό;

Από κάπου πρέπει να  λείψουν αυτά, εκτός βεβαίως και αν συνεννοηθεί όλη η πολυκατοικία και αναπροσαρμόσουν τη σύσταση, οπότε αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση  αυθαιρετων κατασκευων στον ακαλυπτο κοινοχρηστο υπαρχει συναινεση του 51 % 

στη  δηλωση θα μπουν τα ονοματα των συνιδιοκτητων που απαρτιζουν το 51 % .Με τι ποσοστα ομως ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

οι "51 %" απο την αρχη της κατασκευης της οικοδομης  και μετα πουλησαν  παραπερα καποιες οριζ ιδιοκτησιες -διαμερισματα 

(ισογειο οικημα και ισογεια αποθηκη /λεβητοστασιο οι αυθαιρεσιες του κχ ακαλυπτου)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, sissy_arch said:

Καλησπέρα και από εμένα! Έψαξα να βρω αντίστοιχη περίπτωση να έχει συζητηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι, πείτε μου αν έχει να δω την παραπομπή. Έχω το εξής ζήτημα. Βγαίνει άδεια το 2007 για εξαόροφη οικοδομή. Γίνεται η σύσταση και στη σύσταση φαίνεται αλλιώς όλος ο κοινόχρηστος χώρος, δηλαδή και το υπόγειο και η πυλωτή. Συγκεκριμένα αλλάζει χώρος του υπογείου που δείχνει θέσεις στάθμευσης και γίνεται αποθήκες και το ισόγειο αλλάζει όλο το περίγραμμα της εισόδου και δεν πραγματοποιείται η θέση στάθμευσης που δείχνει αλλά γίνονται δύο που πιάνουν και το "φυτεμένο χώρο" της άδειας. Τώρα θέλει να πουλήσει ο ένας που έχει βάσει συμβολαίου αποκλειστική χρήση και παρακολούθημα τη ΘΣ στη πυλωτή και μια εκ των αποθηκών του υπογείου. (Η αποθήκη του υπογείου δεν είναι υλοποιημένη με τις ακριβείς διαστάσεις που δείχνει η σύσταση), δηλαδή είανι εκεί που τη δείχνει έχει το περίεργο περίγραμμα αλλά όχι της ακριβείς διαστάσεις-είναι μικρότερη τώρα). Προχωράω στην τακτοποίηση με αναλυτικό κλπ χωρίς συναίνεση? δεν τακτοποιώ?τι κάνω? (υ.γ. ο πελάτης μου αγόρασε το Σεπτέμβριο του '11 με χειρόγραφη βεβαίωση από το μηχανικό-κατασκευαστή ότι όλα είναι οκ). Ευχαριστώ!!!!

καμιά ιδέα? εγώ νομίζω ότι είναι άκυρη η αγορά από τον πελάτη μου και πρέπει τώρα να γίνει άλλο συμβόλαιο?διόρθωση συμβολαίου? δε ξέρω...και τακτοποίηση με συναινέσεις....

Link to comment
Share on other sites

πρωτα ξεκινας απο την ημερομηνια συνταξης του συμβολαιου, [αν ειναι προ ή μετα  τις  21-9-2011]

τι "χειρογραφη" βεβαιωση εδωσε ο πωλητης  και ως προς τι??

βλεπεις και τον 4014

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το συμβόλαιο έγινε 29-9-2011, δηλαδή ο 4014 σε ισχύ. Η βεβαίωση είπε ο ίδιος σε τηλ επικοινωνια που είχα μαζί του ότι ήταν χειρόγραφη γτ δεν είχε ετοιμαστεί το σύστημα, και αναγράφει(όπως λέει μέσα στο συμβόλαιο) ότι υπάγεται στις εξαιρέσεις (ότι δλδ έχει γίνει τακτοποίηση των αυθαιρεσιών) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ, απλά και μόνο επειδή είχε ρυθμίσει με τον 3843 δυο Η/Χ. Τα άλλα ούτε τον απασχόλησαν... (ΥΓ είπα στον πελάτη να ζητήσει από το ΤΕΕ να δει αν έχει γίνει καμιά δήλωση για το ακίνητό του). Βέβαια ο ίδιος ο μηχ λέει ότι δεν έκανε.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

αρα, υπαρχει προβλημα στο συμβολαιο

και εδω αρχιζουν τα θεματα "ακυρωσης" ... "μειωσης τιμηματος " και διαφορες αλλες νομικες ενεργειες.

Θεωρητικα,

σε ό,τι δεν εγινε τακτοποιηση, θεωρειται οτι εγινε "μετα" το συμβολαιο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 4:54 ΜΜ, karanus said:

dimitris GM

Με συμβολαιογράφους που βρέθηκα σήμερα το πρωί είπαν τα εξης:

α) ότι η τροποίηση μίας οριζόντιας δεν πρέπει κατ' ανάγκη να συνοδεύεται και από αλλαγή των ποσοστών της σύστασης.

Δεν τίθεται.... ουτε ετέθη τετοιο θεμα ....ουδέ συζητειται απο κανεναν.

β) για το παράδειμγα που κάποια σύσταση παίρνει από Κ/Χ, εάν προχωρούν σε συμβόλαιο και πως;

Εαν συντρέχουν και το α) και β) του άρθρου 99 παρ.5 και η ΟΙ απο 70,00τμ που ήταν πήρε και 2,00τμ απο τον Κ/Χ .

Τότε προχωρούν στο συμβόλαιο , αναγράφωντας τα 72,00τμ , χωρίς να επεμβαίνουν στα χιλιοστά.

Φυσικα ειναι λαθος. Τα κοινοκτητα δεν αποκτωνται απο κανεναν. Απλα η χρηση τους εχει περιορισθει με την "καταληψη". Ούτε η τακτοποιηση, που αποτελει πολεοδομικη "αφεση αυθαιρεσιων" μπορει να προσβαλλει τα δικαιωματα εκ της συνιδιοκτησιας.

Και ένα άλλο επίμαχο σημείο.

Και οι δύο τόνισαν ξεκάθαρα ,ότι δεν απαιτείται περαίωση για συμβόλαιο.

Τους φτάνει , όπως ορίζει ο νόμος, το 30% και η οριστική υπαγωγή.

Δεν υπαρχει δικηγορος αγοραστη, που θα δεχτει να πληρωθει το 30% και να αναλαβει ο αγοραστης τις "δοσεις"

ούτε και δικηγορος πωλητη που θα δεχτει να αναλαβει τις δοσεις ο αγοραστης

[πού, για πολλους και διαφορους λογους,  μπορει να μην πληρωσει]

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.