Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω περίπτωση πελάτη που επιθυμεί αντικατάσταση στέγης και εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε ισόγεια κατοικία. Το έχει αγοράσει πριν ένα χρόνο και του έχουν δώσει τη βεβαίωση οριστικής υπαγωγής στο Ν. 4495/2017 η οποία δείχνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας. Το συμβόλαιο αγοραπωλησίας έχει γίνει με τη συγκεκριμένη βεβαίωση σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής.

Σύμφωνα με τον Φ.Ε.Κ. 4520/Β` 4.10.2018 παρ.β επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας σε κτίριο που έχει γίνει οριστική υποβολή στο 4495/2017.  Με αυτό καταλαβαίνω ότι μπορώ να προχωρήσω στην αντικατάσταση στέγης και εσωτερικές διαρρυθμίσεις. 

Ερώτηση και απορία μου είναι τι γίνεται με την στατική επάρκεια και περαίωση της υποβολής; Σε επικοινωνία μου με τη προηγούμενη μηχανικό υποστηρίζει ότι με το συμβόλαιο μεταβίβασε αυτή την ευθύνη στον αγοραστή (πελάτης μου). Ισχύει αυτό; Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται κάτι για τη στατική επάρκεια. Αυτό φαίνεται μόνο στην υπαγωγή. Ακόμη και στη βεβαίωση πληρότητας από την μηχανικό δεν αναγράφεται κάτι για τη στατική επάρκεια.  Ο πελάτης θέλει να γίνει και η στατική επάρκεια και να κλείσει αυτός ο φάκελος. Ο πελάτης πριν έρθει σε εμένα έχει πάει στη προηγούμενη μηχανικό η οποία δεν ήθελε να τον αναλάβει λέγοντας ότι δεν έχει χρόνο. 

Η ισόγεια κατοικία είναι προ του 55 η οποία είχε μικρές προσθήκες σε διάφορες περιόδους. Μια προσθήκη εισόδου προ του 83, 12τ.μ. και μεταγενέστερα μια προσθήκη σαλονοκουζίνας 28τμ. Η ισόγεια κατοικία του προ 55 και η προσθήκη διαδρόμου απαλλάσονται από στατική επάρκεια λόγω κατασκευής τους προ 55 και 83. Μένει το κομμάτι των 28 τ.μ που πρέπει να γίνει στατική επάρκεια. Δεν ειναι ευθήνη της προηγούμενης μηχανικού να υποβάλει τη στατική επάρκεια; τί γίνεται σε περίπτωση συνέχισεις άρνησης της; 'Εχω εγώ κάποια ευθήνη για τη στατική επάρκεια της ισόγειας με την υποβολή της ΕΕΔΜΚ για αντικατάσταση στέγης και εσωτερική διαρρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Να ξεκινήσουμε από το τέλος και να δούμε πρώτα την ορθότητα της δήλωσης.

1. Πότε έγινε υπαγωγή;

2. Υποθέτοντας ότι δεν υπήρχε Ο.Α στο ακίνητο, πως το αντιμετώπισε το θέμα. Έβαλε την προσθήκη των 28 τμ κατηγορία 4 ή κατηγορία 5 (αν η υπαγωγή έγινε προ 9/2020);

3. Γιατι τα 28 τμ, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι υπήχθησαν στην κατηγορία 5, συντέλεσαν στην απαίτηση ΜΣΕ . Η προσθήκη είναι καθ ύψος (αν αντιλήφθηκα σωστά όχι) ή κατ' επέκταση; Αν είναι κατ΄επέκταση, 99,99% δεν είναι στατικά εξαρτημένη με τα προυφιστάμενα δωμάτια. 

Link to comment
Share on other sites

1. Η υπαγωγή έγινε το 07/2020

2. Την έβαλε σαν κατηγορία 5.

3. Η προσθήκη είναι κατ΄επέκταση. Όλες οι προσθήκες έχουν συνδέθει με άνοιγμα πόρτας. Δείτε κείμενο παρακάτω από υπαγωγή: 

'Έτσι ανεξάρτητα από το εάν το οικόπεδο όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, τα ποσοστά υπέρβασης υπολογίζονται από τα πολεοδομικά μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών που προσαυξάνουν τη δόμηση και την κάλυψη (47,23 τμ=8,93+3,29+6,02+28,99) συγκρινόμενα με τα επιτρεπόμενα για το οικόπεδο με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή και είναι:- ποσοστό υπέρβασης κάλυψης 47,23/(0,60*162,82)=47,23/97,69=48,35%>20% & <60% και - ποσοστό υπέρβασης δόμησης 47,23/(2,4*162,82)=47,23/390,77=12,09%<50%.Οι αυθαίρετες κατασκευές υπάγονται στις κατηγορίες 1 και 5 του άρθρου 96 του τμήματος Δ του Ν. 4495/2017, επειδή παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% το πολεοδομικό μέγεθος της κάλυψης που προβλέπεται από τους όρους δόμησης της περιοχής.'

Υ.Σ. 8,93 & 3,29 είναι τα 12 τ.μ. που ανέφερα παραπάνω ως προσθήκη εισόδου. 6,02 είναι ένα εξωτερικό wc.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στην έκθεση σε οικόπεδο. Τελικά βρίσκεται σε περιοχή εκτός σχεδίου-εκτός οικισμού ή εντός οικισμού;

Επιφάνεια γηπέδου ή οικοπέδου=;

Γήπεδο ή οικόπεδο, οικοδομήσιμο κατά την υπαγωγή; (ΝΑΙ/ΟΧΙ)

Αν ναι, ισχύων ΣΔ=; και επιτρεπόμενη κάλυψη =;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.