Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Εγώ βλέπω δύο πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης.

α) τον τρόπο που λέει ο συνάδερφος Anton_civeng

Όπου αν κατάλαβα καλά  εννοεί με την αναλογικότητα το εξής:

Συνολική ΥΥ 9,00-7,50=1,50μ.

1,50/3=0,50  και 0,50/7,50=0,07   οπότε το 0,20 θα κλίκαρα  (Α100 παρ.10).

Επίσης και η ΟΙ του πρώτου αν τακτοποιούσε, θα έβαζε 1,50/3=0,50  και 0,50/7,50=0,07  ----->0,20.

Το ίδιο και η ΟΙ του τρίτου.........----->0,20

Όταν θα είχαν τακτοποιήσει και οι τρείς το πρόβλημα θα έκλεινε μιά χαρά.

Anton_civeng     Έτσι είναι ;

Γιατί βλέποντας αυτό που γράφεις τελευταίο.

" Τέλος (για την τελευταία ερώτηση) αν η Ο.Ι βρίσκεται χωροσταθμικά στο ύψος της αδείας κατά δάπεδο και οροφή, και ανεξαρτήτως Υ.Υ σε άλλες στάθμες του κτιρίου, τότε  πάλι αυτή ΔΕΝ βαρύνεται με Υ.Υ " 

φαίνεται να μην συμφωνείς , ότι και ο 1ος και ο 2ος έχουν ΥΥ;

Παραθέτω και και έναν άλλο τρόπο σκέψης.

β) Έχω υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου κατά 9,00-7,50=1,50μ.

Στην ΟΙ του 3ου χρεώνω 1,50/7,50=0,20 και στις

ΟΙ του 2ου και του 1ου επειδή  έχουν κατά την γνώμη μου ΥΥ , αλλά η παράβαση  βρίσκεται εντός του  επιτρεπόμενου, κατά παράβαση όμως του προβλεπομένου από την ΟΑ ύψους , θα την χρέωνα με αναλυτικό προυπολογισμό Α100 παρ.10 (στο τέλος).

Άρα στην περίπτωσή σου δεν θα έδινα βεβαίωση χωρίς να τακτοποίησω πρώτα.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Karanus

Εννοώ την εξής αντιμετώπιση  για όλους τους ορόφους: 

Συνολ. ΥΥ = 9,00-7,50=1,50μ.,     Συντ. Υ.Υ= 1,50/7,50=0,20,    Μερίδιο συντ. Υ.Υ εκάστου ορόφου επί του επιτρ. ύψους περιοχής =0,20/3=0,666=0,7  

άρα για όλους τους ορόφους επιλέγεται ως συντελεστής ύψους  το <20%

(το μερίδιο Ο,50μ που ανέφερες δεν έχει στο κτίσμα φυσική υπόσταση, αλλά τελικώς συμφωνούμε στον επιμερισμένο συντ=0,7).

Για την δεύτερη "λύση" που αναφέρεις λέω ότι:

Επειδή όταν η συνολική Υ.Υ του κτιρίου οφείλεται στην από θεμελίων ανύψωσή του τότε  επιβαρύνονται αναλογικά όλοι οι όροφοι (από εποχής ν.4014),  ΔΕΝ θα πρέπει να γίνει διακριτικά η επιβαρυντική μεταχείριση χρέωσης της Υ.Υ με Υ.Δ  μόνον στον τελευταίο όροφο εις όφελος των κατωτέρων που θα επιβαρύνονταν, όπως λες τότε, για την Υ.Υ μόνον αναλυτικά....

ΑΛΛΑ να γίνει ο υπολογισμός Υ.Υ για όλους όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Κοντολογίς ΔΕΝ μπορείς να χρεώσεις ΜΟΝΟΝ στον τελευταίο όροφο (με Υ.Υ, Υ.Δ) την αμαρτία του υπογείου που αναβαθμίστηκε σε ισόγειο...!!!!

Αναφορικά με αυτό  που έγραψα :

Τέλος (για την τελευταία ερώτηση) αν η Ο.Ι βρίσκεται χωροσταθμικά στο ύψος της αδείας κατά δάπεδο και οροφή, και ανεξαρτήτως Υ.Υ σε άλλες στάθμες του κτιρίου, τότε  πάλι αυτή ΔΕΝ βαρύνεται με Υ.Υ " 

αυτό ισχύει γενικώς για κάθε περίπτωση εξεταζομένης Ο.Ι και αναφέρεται ξεκάθαρα σε αυτήν και στον όροφο της  και όχι σε άλλους ορόφους.

 

EDIT  απάντηση    στο  παρακάτω :    "Δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε με ΥΔ , αφου το ..."

Ναι,   ΜΟΝΟΝ ΟΜΩΣ όταν αφορά σε Υ.Υ νομίμως υφισταμένων κτιρίων.  Στην γενικότητα όμως που αναφέρθηκα εγώ δεν το υπολογίζουμε αυτό ως επικίνδυνο για λάθος υποβιβασμό του προστίμου .....   

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Anton_civeng said:

Επειδή όταν η συνολική Υ.Υ του κτιρίου οφείλεται στην από θεμελίων ανύψωσή του τότε  επιβαρύνονται αναλογικά όλοι οι όροφοι (από εποχής ν.4014),  ΔΕΝ θα πρέπει να γίνει διακριτικά η επιβαρυντική μεταχείριση χρέωσης της Υ.Υ με Υ.Δ  μόνον στον τελευταίο όροφο εις όφελος των κατωτέρων που θα επιβαρύνονταν, όπως λες τότε, για την Υ.Υ μόνον αναλυτικά....

 

Εδώ λίγο σε έχασα.

Δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε με ΥΔ , αφου το

Α100 παρ. 10 μας δίνει το δικαίωμα να τιμωρήσουμε την ΥΥ , από μόνη της.

.....το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης...

 

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι σε 3 νόμους αυθαιρέτων δεν έχει σκεφτεί κανείς να διαχωρίσει τις δυο έννοιες με κάποιο τρόπο(δλδ ύψος κατασκευής και στάθμη δαπέδου -οροφής )

Και ενώ επί της ουσίας συμφωνώ με εσάς για το γεγονός ότι πρέπει να χρεωθεί Υ.Υ  ,ακόμα και αν η Ο.Ι δεν έχει υπέρβαση ύψους από μόνη της αλλά επήλθαν αλλαγές στην τομή λόγω διαφορετικής στάθμης θεμελίωσης του κτιρίου, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να ακολουθήσω την συλλογιστική σας όσον αφορά τον επιμερισμό της υπέρβασης ανά όροφο αναλογικά.

Με ποιον τρόπο μπορεί κάποιος να αιτιολογήσει μια τέτοια επιλογή εφόσον η ανύψωση  της στάθμης δαπέδου-οροφής είναι στην προκειμένη περίπτωση 1.5 μ για ΟΛΟΥΣ τους ορόφους.

Και αν στην συγκεκριμένη περίπτωση το 1.5 /7,5=0.2 μας βγάζει ούτως ή άλλως Υ.Υ <20% τι θα γινόταν στην περίπτωση όπου η υπέρβαση ήταν π.χ 1.70μ.(οπότε 1.7/7.5=23%).??

Αν και με ''συμφέρει'' η λύση που προτείνετε  εκφράζω την εύλογη απορία μου προσπαθώντας να βοηθήσω στην βαθύτερη κατανόηση ενός ζητήματος (Υ.Υ) που κατά τη άποψη μου  όπως έχω ήδη πει αποτελεί πεδίο θολό και δίνει την δυνατότητα για  πολλές διαφορετικές αναγνώσεις.

 

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση: Εκτός σχεδίου μή άρτιο μη οικοδομήσιμο τεμάχιο με Εξ ολοκλήρου αυθαίρετο 3όροφο. 

Την ΥΥ θα την ελέγξω με τα 7,50 των εκτός σχεδίου ορθά?

Link to comment
Share on other sites

Και το χρεώνω στο τελευταίο όροφο εφόσον δεν έχω σύσταση κλπ (?) Δλδ στην επιφάνεια που βρίσκεται πάνω απο τα 7.50

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά εδώ υπεύθυνο είναι όλο το κτήριο ,άρα όπως το γράφεις.

Τώρα δεν ξέρω αν κάνοντας τρία ξεχωριστά ΦΚ , ένα για κάθε όροφο.

Και επιμέριζες την ΥΥ και στους τρείς ορόφους.

Γιατί θα ήταν λάθος;

 

edit στο παρακάτω:  Anton_civeng  Τέτοιες συνεισφορές είναι για +1 και τέλος...

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Laxanos και Karanus,

για να συνεισφέρω στο ερώτημα:

στην περίπτωση  του αυθαιρέτου "χωρίς άδεια"   καμία  Υ.Υ δεν έχει συντελεστεί ως αυθαιρεσία μέχρι το ύψος των 7,50μ.  Αντιθέτως στην περίπτωση του  "με άδεια"  η Υ.Υ μπορεί να συντελείται και χαμηλότερα εφ΄όσον αυτό φαίνεται από την  μη εφαρμογή των εγκεκριμένων σχεδίων.

Άρα στην περίπτωση μεν του "χωρίς άδεια"   ως "υπεύθυνος" για την τελική Υ.Υ προκύπτει να είναι εν προκειμένω μόνο ο τελευταίος όροφος και γενικότερα οι όροφοι που βρίσκονται άνω του 7,50μ,   ενώ αντιθέτως στό  "με άδεια"  ο κάθε όροφος κρίνεται χωροσταθμικά σε σχέση με την άδεια, οπότε θα χρεωθεί με την Υ.Υ που του αναλογεί έστω και αν βρίσκεται κάτω των 7,50μ

 

Edited by Anton_civeng
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , δηλαδή λέτε ότι , σε μια 6οροφη οικοδομή κάτοψης 300μ2 , που η ουσιαστική παράβαση είναι ότι 300μ2 κάτοψης υπερβαίνουν το ύψος ,

θα πάτε και θα χρεώσετε 6*300=1200 m2 με υπέρβαση ύψους. Και σας φαίνεται λογικό αυτό ?

Το λογικό είναι να επωμιστεί όλη την παράβαση το πρώην υπόγειο , το οποίο στην τελική είναι και το ωφελούμενο.

Τέλος θα ήθελα να μου δείξετε που στον Ν.4495 αναφέρεται ότι "ο κάθε όροφος κρίνεται χωροσταθμικά σε σχέση με την άδεια".

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.