Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Κατάλαβα, νόμιζα αφορούσε και αυθαίρετα υπόγεια, όχι μόνο επεκτάσεις.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα! Όσον αφορά το ποσοστό ΥΔ του παραρτήματος, αθροίζω την ΥΔ εντός περιγράμματος και την ΥΔ εκτός περιγράμματος (που έχει και ΥΚ) και το άθροισμα αυτό το συγκρίνω με την επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου επί τα χιλιοστά του διαμερίσματος σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λέει η εγκύκλιος 2/2019 για το άρθρο 100, παρ.1: Για υπερβάσεις σε χώρους με νόμιμο περίγραμμα (π.χ. κλείσιμο ημιυπαιθρίου χώρου, εγκατάσταση κύριας χρήσης σε υπόγειο, πατάρια, σοφίτες, κ.λ.π) το πρόστιμο υπολογίζεται επί της καθαρής επιφάνειας χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η επιφάνεια έδρασης της νόμιμης τοιχοποιίας.

Εγώ έχω κλείσιμο ημιυπαιθρίου αλλά και εγκατάσταση κύριας χρήσης σε υπόγειο.

Η απορία μου είναι: αφαιρώ την τοιχοποιία με το πάχος που φαίνεται στα σχέδια της αδείας ή με το πάχος που μετράω τώρα? (πχ στην άδεια φαίνονται οι τοίχοι 0,35 και τώρα είναι 0,30μ)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπεριλάβεις τοιχία υπογείου και τοίχους πλήρωσης Η.Χ στην εμβαδομέτρηση των υπερβάσεων δόμησης, διότι, για τον Η.Χ δεν υπήρχε νόμιμη τοχοποίια (έκλεισε με τοίχους), για το δε υπόγειο, η αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε κύρια σημαίνει Υ.Δ και από τα τοιχία (όπως ακριβώς θα εμβαδομετρούσες ένα ισόγειο φαντάσου το).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάποιες ερωτήσεις. 

Έχουμε επέκταση υπογείου εκτός κάλυψης, ενώ δεν έχουμε εξαντλήσει την κάλυψη, υπάρχει κάποιο υπόλοιπο. 

Πώς θα καταχωρήσω την αυθαιρεσία; Οι χρήσεις της επέκτασης είναι Βοηθητικοί χώροι. Δεν έχουμε αλλαγή χρήσης. 

Επίσης έχουμε μια άλλη περίπτωση που η θέση στάθμευσης του υπογείου έκλεισε και έγινε αποθηκευτικός χώρος. Δεν έκλεισε μόνο η αυτή καθαυτή θέση αλλά και τμήμα μπροστά από τη θέση που ήταν αποκλειστικής χρήσης. Αυτό πως το δηλώνω;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Θα συμπεριλάβεις τοιχία υπογείου και τοίχους πλήρωσης Η.Χ στην εμβαδομέτρηση των υπερβάσεων δόμησης, διότι, για τον Η.Χ δεν υπήρχε νόμιμη τοχοποίια (έκλεισε με τοίχους), για το δε υπόγειο, η αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε κύρια σημαίνει Υ.Δ και από τα τοιχία (όπως ακριβώς θα εμβαδομετρούσες ένα ισόγειο φαντάσου το).

@Pavlos33 αν και μέχρι τώρα έτσι τα κάνω, προσπαθώ τώρα στην προκειμένη να γλιτώσω κατηγορία 5, οπότε με βολεύει πολύ η εγκύκλιος, εσύ με αυτά που μου λες την απορρίπτεις τελείως!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, smak5 said:

Έχουμε επέκταση υπογείου εκτός κάλυψης,

Πώς θα καταχωρήσω την αυθαιρεσία; Οι χρήσεις της επέκτασης είναι Βοηθητικοί χώροι. Δεν έχουμε αλλαγή χρήσης. 

ΥΚ, ΥΔ με μειωτικό της παρ6, αρθ100. 

2 ώρες πριν, smak5 said:

η θέση στάθμευσης του υπογείου έκλεισε και έγινε αποθηκευτικός χώρος. Δεν έκλεισε μόνο η αυτή καθαυτή θέση αλλά και τμήμα μπροστά από τη θέση που ήταν αποκλειστικής χρήσης. Αυτό πως το δηλώνω;  

Καταρχάς θα δεις αν επιτρεπόταν αποθήκη στην θέση της ΘΣ. Αν όχι, τοτε ΥΔ, ΥΚ. Αν ναι, θα πας φαντάζομαι με Διαφ. Διαμερισμάτωση με επέκταση σε κοινόχρηστο με αποκλειστική χρήση. Δες την παρ.8, αρθ98 αν μπορείς να προχωρήσεις σε τροποποίηση ΣΟΙ. 

On 10/6/2024 at 11:15 ΠΜ, Roukat said:

Εγώ έχω κλείσιμο ημιυπαιθρίου αλλά και εγκατάσταση κύριας χρήσης σε υπόγειο.

Η απορία μου είναι: αφαιρώ την τοιχοποιία με το πάχος που φαίνεται στα σχέδια της αδείας ή με το πάχος που μετράω τώρα? (πχ στην άδεια φαίνονται οι τοίχοι 0,35 και τώρα είναι 0,30μ)

Αν έχεις Η/Χ ως εσοχή στο κτίριο τότε δεν μετράς την τοιχοποιία του νόμιμου περιγράμματος (τις τρεις πλευρές που έχουν προσμετρηθεί στο ΣΔ) αλλά μόνο την τοιχοποιία που δομήθηκε (την τέταρτη, του στηθαίου συνήθως). 

Αν έχεις ΗΧ που προκύπτει από υποστυλώματα παράλληλα με την όψη, τότε μετράς και τις τρεις τοιχοποιίες. 

Σε όλες τις περιπτώσεις μετράμε διαστάσεις χτίστη χωρίς να συνυπολογίζονται επιχρίσματα. 

Για το υπόγειο θα διαφωνήσω, υπέρβαση δόμησης με μειωτικό για την καθαρή επιφάνεια. Στην τεχνική έκθεση της δήλωσης όμως θα πρέπει να αναγραφεί το εμβαδό της τακτοποίησης με την κατάλληλη παραπομπή στην εγκύκλιο καθώς και το εμβαδό της ιδιοκτησίας. 

Τέλος, ΗΧ και υπόγεια, ανάλογα την περίπτωση που έχεις, μπορείς να μην τα προσμέτρησεις για κατηγορία 5... βλ αρθ96,δβ. 

 

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jbosdasευχαριστώ για την απάντηση αλλά η ερώτηση μου ήταν: να αφαιρέσω την τοιχοποιία που φαίνεται στα σχέδια της αδείας ή την πραγματική τοιχοποιία που έχει άλλο πάχος?

Link to comment
Share on other sites

"Σε όλες τις περιπτώσεις μετράμε διαστάσεις χτίστη χωρίς να συνυπολογίζονται επιχρίσματα."

Αφαιρείς της αδείας. Αν όμως αφαιρέσεις το στηθαίο της άδειας είσαι λάθος. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@jbosdas Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Να ξαναρωτήσω όμως διευκρινιστικά.

Έχω υπόλοιπο επιτρεπόμενης κάλυψης 15τμ. και η επέκταση υπογείου είναι 19τμ. Ως ΥΚ θα βάλω μόνο τα 4τμ. ; Ενώ στον μειωτικό θα βάλω το σύνολο; 

Edited by smak5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Όροφος που αναφέρεται ως υπόγειο στην άδεια έχει ξεμπαζωθεί πλήρως περιμετρικά και έχει υποβιβαστεί η στάθμη του, με αποτέλεσμα το ύψος του να είναι 2,90μ. Μπορεί να λάβει μειωτικό συντελεστή σε περίπτωση ΥΔ/ΥΚ ή ακολουθούμε την εγκύκλιο, όπου πρέπει να πληρούνται οι προϋποθέσεις του ΓΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.