Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Μεγάλη συζήτηση χρόνια πριν για το ίδιο θέμα. Ο νόμος αναφέρει την φράση "υπόγειες στάθμες". Η εγκύκλιος διαφοροποιείται ριζικά και "παράγει" νόμο ενώ δεν υπάρχει τέτοια δικαιοδοσία παραπέμποντας σε συγκεκριμένη διάταξη του ΓΟΚ.  Στην δική σου ευχέρεια το πως θα το κρίνεις και πως θα το τεκμηριώσεις. Προσωπικά, αν θες τη γνώμη μου, η φράση "υπόγειες στάθμες" αποτελεί ένα "δωράκι" στους αυθαιρετούχους και μια απλούστευση για εμάς τους μηχανικούς για να μην γίνει ο χαμός με ερμηνείες κανονισμών σε νόμο που εδράστηκε πάνω στην άμεση εισπραξιμότητα (βλ. μνημόνια προ δωδεκαετίας)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σε σχέση με το παρακάτω: 

Στον 4495 και για επέκταση Υπογείου Εκτός Κάλυψης. Έχω υπόλοιπο επιτρεπόμενης κάλυψης 15τμ. γιατί δεν εξαντλήθηκε στην άδεια. Έχω επέκταση υπογείου εκτός κάλυψης που είναι 19τμ.

Ως ΥΚ θα βάλω μόνο τα 4τμ. Ενώ στον μειωτικό θα βάλω το σύνολο; Πως το καταχωρώ; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Μεγάλη συζήτηση χρόνια πριν για το ίδιο θέμα. Ο νόμος αναφέρει την φράση "υπόγειες στάθμες". Η εγκύκλιος διαφοροποιείται ριζικά και "παράγει" νόμο ενώ δεν υπάρχει τέτοια δικαιοδοσία παραπέμποντας σε συγκεκριμένη διάταξη του ΓΟΚ.  Στην δική σου ευχέρεια το πως θα το κρίνεις και πως θα το τεκμηριώσεις. Προσωπικά, αν θες τη γνώμη μου, η φράση "υπόγειες στάθμες" αποτελεί ένα "δωράκι" στους αυθαιρετούχους και μια απλούστευση για εμάς τους μηχανικούς για να μην γίνει ο χαμός με ερμηνείες κανονισμών σε νόμο που εδράστηκε πάνω στην άμεση εισπραξιμότητα (βλ. μνημόνια προ δωδεκαετίας)

Άρα για το εάν ο χώρος πράγματι είναι υπόγειο για να μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή, αρκεί που τον αναφέρει ως υπόγειο η άδεια; Συγκεκριμένα στο στέλεχος αναφέρεται ως ημιυπόγειο, ενώ στα σχέδια ως υπόγειο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια απορία σχετική με το thread. Σε μονοκατοικία κατασκευάστηκε αυθαίρετα υπόγειο το οποίο κατόπιν ρυθμίστηκε στο σύνολο του με τον 4495 με περιγραφη παράβασης "Υπόγειο σε κατοικία" και πλέον βάσει ρύθμισης χαρακτηρίζεται όλο ως βοηθητικοί χώροι. Η ερώτηση είναι η εξής: Υπάρχει διαδικασία που να επιτρέπει στον ιδιοκτήτη να μετατρέψει μέρος του υπογείου σε κατοικία με σκοπό τη βραχυχρόνια μίσθωση;

Link to comment
Share on other sites

O σκοπός δεν ενδιαφέρει καθώς η βραχυχρόνια μίσθωση δεν αλλοιώνει την χρήση της κατοικίας. Τώρα στο ερώτημα που θέτεις προσωπικά δεν κατάλαβα τι σε απασχολεί; Θέλεις να κάνεις εργασίες αλλαγής διαρρύθμισης ή επισκευής ή διαχωρισμού; 

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2024 at 11:19 ΠΜ, smak5 said:

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σε σχέση με το παρακάτω: 

Στον 4495 και για επέκταση Υπογείου Εκτός Κάλυψης. Έχω υπόλοιπο επιτρεπόμενης κάλυψης 15τμ. γιατί δεν εξαντλήθηκε στην άδεια. Έχω επέκταση υπογείου εκτός κάλυψης που είναι 19τμ.

Ως ΥΚ θα βάλω μόνο τα 4τμ. Ενώ στον μειωτικό θα βάλω το σύνολο; Πως το καταχωρώ; 

 

On 14/6/2024 at 11:20 ΠΜ, Pavlos33 said:

Θα βάλεις ΥΔ=ΥΚ=19 τμ  και ελέγχεις και για τυχόν παραβίαση της Δ.

Το υπόγειο δεν υπολογίζεται στον υπολογισμό της κάλυψης που έχει το κτίριο, και τα τετραγωνικά του δεν υπολογίζονται στην δόμηση που πραγματοποιείται στο οικόπεδο, για τους λόγους αυτούς θα το έβαζα σαν κατασκευή που υπολογίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό. Τα μέτρα του υπογείου δεν μετράνε στην κάλυψη κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

@Arche Αυτό που αναφέρεις αφορά έκδοση Ο.Α όταν το υπόγειο πληροί τον ορισμό και δεν θα προσμετρούσε σε ΣΔ, ΠΚ. Η υπαγωγή αυθαιρεσιών είναι μια άλλη, διαφορετική κατάσταση. Στο ερώτημα, αναφέρεται ότι υπάρχει αυθαίρετη επέκταση  υπογείου εκτός περιγράμματος. Τα έχουμε συζητήσει όλα αυτά εδώ και πολλά χρόνια πριν. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pavlos33 said:

O σκοπός δεν ενδιαφέρει καθώς η βραχυχρόνια μίσθωση δεν αλλοιώνει την χρήση της κατοικίας. Τώρα στο ερώτημα που θέτεις προσωπικά δεν κατάλαβα τι σε απασχολεί; Θέλεις να κάνεις εργασίες αλλαγής διαρρύθμισης ή επισκευής ή διαχωρισμού; 

Δεν ήμουν ξεκάθαρος έτσι πως έθεσα το ερώτημα. Το υπόγειο που είναι πλέον ρυθμισμένο ως βοηθητικοί χώροι της κύριας κατοικίας, μπορεί να μισθωθεί ως αυτοτελής κατοικία, ανεξάρτητη από τους επάνω ορόφους, να ηλεκτροδοτηθεί αυτόνομα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χώρος ο οποίος είναι μεν υπόγειος(στάθμη -1.00μ) αλλά με καθαρό ύψος 1.50μ<2,20μ (σε παλιές κατοικίες συνηθιζόταν...) δεν μπορεί να δηλωθεί ως υπόγειος αλλά με αναλυτικό προϋπολογισμό. Πλέον στο Ε9 μετά τη δήλωση Ν4495/2017, θα δηλωθεί ως χώρος βοηθητικής χρήσης? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.