Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση και θα ηθελα την γνώμη σας σχετικά το αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μειωτικό συντελεστή σε κάποια από τις παραβάσεις.

Εξοχική κατοικία εκτός σχεδίου εντός οικισμού χωρίς Ο.Α.

Η κύρια κατοικία είναι 60τ.μ. & υπάρχει στέγη συνολικά 80τ.μ. η οποία στηρίζεται σε μεταλλικές κολώνες περιμετρικά του κτιρίου. Κάτω από την στέγη, στην όψη του κτιρίου δημιουργείται μια υπερυψωμένη βεράντα καθόλο το μήκος της κατοικίας (ανοικτή στις 3 πλευρες)

Επίσης, υπάρχει μια εξωτερική αποθήκη 15τ.μ. στην οποία όμως έχουν τοποθετήσει νεροχύτη και πλακακια και έχουν διαμορφώσει μια βοηθητική κουζίνα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

- η βεράντα υπολογίζεται σαν ημιυπαίθριος (ΥΔΥΚ) με μειωτική συντελεστή?

-την αποθήκη μπορώ να την περάσω με μειωτικό συντελεστή ή υπάρχει θέμα με τον νεροχύτη? κατα τα λοιπά είναι όντως αποθήκη

-την κατασκευή της στέγης την υπολογίζω με αναλυτικό, μαζί με κάποιες άλλες παραβασεις στην αυλή? (στεγαστρα, bbq, πλακοστρώσεις)

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, skyclad said:

η βεράντα υπολογίζεται σαν ημιυπαίθριος (ΥΔΥΚ) με μειωτική συντελεστή?   Ανοιχτος ηχ με αναλυτικο

-την αποθήκη μπορώ να την περάσω με μειωτικό συντελεστή ή υπάρχει θέμα με τον νεροχύτη? κατα τα λοιπά είναι όντως αποθήκη   με μειωτικό ή κατηγορια 3

-την κατασκευή της στέγης την υπολογίζω με αναλυτικό, μαζί με κάποιες άλλες παραβασεις στην αυλή? (στεγαστρα, bbq, πλακοστρώσεις)   ναι

 

Link to comment
Share on other sites

(συγχωνεύτηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

καλησπέρα συνάδελφοι

σε μια τακτοποίηση έχω συμπληρώσει αριθμό ορόφων και τύπο στατικού ελέγχου αλλά δεν με αφήνει να ανεβάσω τίποτα..

μου διαφεύγει κάτι? έκανα την δήλωση από την αρχή ξανά και πάλι τα ίδια.. όλες οι άλλες δηλώσεις δεν παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα

δεν μου εμφανίζει κάποιο πρόβλημα λάθους ή ελλειψης....απλά δεν γίνεται τίποτα όταν πατάω ανέβασμα

ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω εξώστη οροφοδιαμερίσματος που  τμήματά  του δίπλα  στο διαμέρισμα καλύφθηκαν  με αλουμινοκατασκευή  (με σταθερά κ ανοιγόμενα ανοιγματα )θα μπορούσα να τα ρυθμίσω σαν βοηθητικό χώρο?Είναι σαν κλειστά αίθρια που επικοινωνούν με το διαμέρισμα  μεσα απο τα εξωτερικά ανοιγματα του ,πραγματικά έχουν βοηθητική χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν η δήλωση γίνεται στο σύστημα εταιρίας, πρέπει στην ομάδα έργου να υπάρχει και μηχανικός φυσικό πρόσωπο με αντίστοιχο δικαίωμα για να ανεβάσει τα αντίστοιχα αρχεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,αν καποιος μπορει να μου απαντησει στο παρακατω ερωτημα για ένα θέμα που είναι τρέχον. 

 

Σε μια μονοροφη κατοικια με μπαζωμενη  υπερυψωση 1,20, αυτη η υπερυψωση στην πραξη εγινε 2,00 μετρα και ξεμπαζωθηκε ωστε να χρησιμοποιειται ως  αποθηκη .Ειναι αυτοτελης χωρος χωρις εσωτερικη επαφη με τον οροφο και βρισκεται πανω απο το επιπεδο του εδαφους.Το ελαχιστο υψος που ισχυει στην περιοχη για καθε οροφο  ειναι 2,40.Οποτε με αυτο το δεδομενο μπορει αυτος ο χωρος  να δηλωθει με μειωτικο συντελεστη στην τακτοποιηση?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.