Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Οκ τότε να κάνω μία άλλη ερώτηση. Αν έχω δύο αποθήκες στο ίδιο κτίριο, από 35 τμ η κάθε μία δίπλα δίπλα. Παίρνουν μειωτικό και οι δύο για όλα τα μ2  ? 

 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, nik said:

Οκ τότε να κάνω μία άλλη ερώτηση. Αν έχω δύο αποθήκες στο ίδιο κτίριο, από 35 τμ η κάθε μία δίπλα δίπλα. Παίρνουν μειωτικό και οι δύο για όλα τα μ2  ? 

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά και πάλι η μία αποθήκη θα πάει με μειωτικό ενώ η άλλη όχι. Γιατί αν θεωρητικά είχαμε μία αποθήκη 100 τμ. ή 150 τμ. σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα αφαιρούσαμε τα 50 τμ. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι αυτό που επιδιώκει αυτή η παράγραφος του νόμου. Θέλει να παίρνουν μειωτικό συντελεστή μικρές αποθήκες έως 50 τμ. και όχι να κάνει δώρο τα πρώτα 50 τμ. αποθηκών. Και πάλι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, maraki17 said:

.....Γιατί αν θεωρητικά είχαμε μία αποθήκη 100 τμ. ή 150 τμ. σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα αφαιρούσαμε τα 50 τμ. ......

Αυτό το ισχυρίστηκα στο πρώτο ποστ και οκ πάω πάσο ότι είναι υπερβολή. 

Στο δεύτερο ποστ λέω άλλο πράγμα από αυτό που γράφεις. Έχω δύο αυτοτελείς αποθήκες από 35τμ η κάθε μία. Μπορούν να θεωρηθούν η κάθε μία ξεχωριστά ως αποθήκη κάτω των 50μ2 και να πάρουν μειωτικό ? Και αν όχι τότε το επόμενο ερώτημα μου είναι το εξής. Και πως γίνεται να ξέρει ο μηχανικός αν υπάρχει δεύτερη ή τρίτη ή....δέκατη αποθήκη σε μία πυλωτή που αθροιστικά με αυτήν που εξετάζει ξεπερνάει τα 50μ2 ? Μπορεί να του τις κρύψουν, να είναι κλειδωμένοι χώροι κτλ.  

Θέλω να πω δημιουργείται ένα παράδοξο. Μία απάντηση σε αυτό που λέω είναι ότι εφόσον μιλάμε για κοινόχρηστες αποθήκες σε μία πυλωτή ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να εξετάσει όλο την πυλωτή και να δει αν υπάρχουν άλλες αποθήκες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υπαγωγή, που έχει πληρωθεί το παράβολο και είναι σε κατάσταση "αρχική υποβολή". 

Όμως ο ιδιοκτήτης δεν θέλησε να προχωρήσει παρακάτω για δικούς του λόγους.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ίδια την δήλωση (στην ουσία την πληρωμή των παραβόλων) σε άλλη υπαγωγή άλλου ιδιοκτήτη; 

Δεν θα εχω θέμα που τα παράβολα βγήκαν σε άλλο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Για να πάς σε υπαγωγή πρέπει να ανεβάσεις την ΥΔ-εξουσιοδότηση για υπαγωγή από τον δηλωμένο ώς ιδιοκτήτη. Την οποία "θεωρητικά" έπρεπε
ήδη να είχες πριν καν ανοίξει η δήλωση....
Όμως, νομίζω κατά 99%, στο σύστημα κατόπιν υπαγωγής μπορείς να πειράξεις τόσο τους ιδιοκτήτες όσο και τον γεωγραφικό εντοπισμό πέρα από τα ΦΚ....
 

Άρα αν και όχι  νόμιμο καθώς δεν υπάρχει η επιλογή να "μετανιώσει" κάποιος ειδικά αν έχει πληρώσει παράβολο,  συστημικά γίνεται....
Επίσης, δε νομίζω ότι στο 5 σελιδο της δήλωσης θα φαίνεται τι αλλαγή ακριβώς έγινε.
Το τελευταίο με επιφύλαξη καθώς δε γνωρίζω αν οι αλλαγές που κάνουμε σε ένα παράλληλο σύμπαν αποθηκεύονται κάπου που εμείς δεν έχουμε πρόσβαση....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gio said:

Έχω μια υπαγωγή, που έχει πληρωθεί το παράβολο και είναι σε κατάσταση "αρχική υποβολή". 

Όμως ο ιδιοκτήτης δεν θέλησε να προχωρήσει παρακάτω για δικούς του λόγους.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ίδια την δήλωση (στην ουσία την πληρωμή των παραβόλων) σε άλλη υπαγωγή άλλου ιδιοκτήτη

Δεν θα εχω θέμα που τα παράβολα βγήκαν σε άλλο όνομα;

Αφού το παράβολο έχει πληρωθεί όπως λες φαίνεται σε ποιο όνομα πληρώθηκε . Πώς θα το αλλάξεις αυτό αφού η ταυτότητα πληρωμής αντιστοιχούσε σε συγκεκριμένο ΑΦΜ.

Αλήθεια, γιατί μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να ακροβατήσεις ανάμεσα στη νομιμότητα και την παρανομία; Ποιος σου ζήτησε να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν το σιχτήρισες με το "καλημέρα";

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία οριζόντια ιδιοκτησία, 3 ιδιοκτήτριες με ποσοστό 1/3 η κάθεμία. 
Πώς δηλώνεται στο σύστημα που δεν δέχεται κλάσμα;  Άτυπα [και παράτυπα] 33,4% σε μία, ώστε να προχωρήσει;  

Αν έχει απαντηθεί/ξανατύχει, συγχωρέστε, με γρήγορη αναζήτηση δεν το βρήκα-- Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sour said:

Μία οριζόντια ιδιοκτησία, 3 ιδιοκτήτριες με ποσοστό 1/3 η κάθεμία. 
Πώς δηλώνεται στο σύστημα που δεν δέχεται κλάσμα;  Άτυπα [και παράτυπα] 33,4% σε μία, ώστε να προχωρήσει;  

Αν έχει απαντηθεί/ξανατύχει, συγχωρέστε, με γρήγορη αναζήτηση δεν το βρήκα-- Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σε ανάλογη περίπτωση για να κλείσει το ποσοστό στο 100% πείραξα ένα κλάσμα και στην Τ.Ε έγραψα ονομαστικά τους συνιδιοκτήτες με το κλάσμα της συνιδιοκτησίας τους επεξηγώντας ότι η διαφοροποίηση έγινε για λόγους συστημικής καταχώρησης καθώς το σύστημα του ΤΕΕ δεν υποστηρίζει την καταγραφή με κλάσματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια άποψη θα ήθελα..WC κάτω από εξωτερική σκάλα με καθαρό ύψος 2,00 m μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.