Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

@avgoust Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, είσαι εντάξει. Και τίποτα να μην γράψεις στην τεχνική έκθεση του πεντασέλιδου, δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

Εχω δηώση σε οριστικη υπαγωγη στον 4178.

Για την μεταβιβαση θα εκδοθει βεβαιαωση του 4495.
Στο 5φυλλο της νεας βεβαιωσης σκέφτομαι να  γραψω

"η παρούσα αφορά ακινητο το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του  Ν.4178/13 με την υπ'αριθμ. ΧΧΧΧ  δήλωση υπαγωγής του Ν.4178."

Χρειαζεται κατι αλλο ?

Γραφώ το εξής κείμενο:

Οι αυθαιρεσίες έχουν τακτοποιηθεί με την δήλωση Α/Α ********** και ηλεκτρονικό κωδικό ************ του νόμου 4178/2017 και έχουν υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, μαζί με όλα τα δικαιολογητικά και μελέτες , που έχω στην κατοχή μου.

Επίσης θεωρώ ότι θα σου ζητηθεί το 5σέλιδο της υπαγωγής του Ν4178

Edited by karanus
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα όσα σωστά λεει ο @karanus οτι εφόσον μιλάμε για δήλωση του 4178 θα πρέπει να αναφερθεί και αν απαιτείται ή οχι υποβολή ΜΣΕ με βάση το αντίστοιχο ΔΕΔΟΤΑ που συνοδεύει τη δήλωση του 4178. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς έχω μια περίπτωση που δεν έχω ξανασυναντήσει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Σε τριώροφη οικοδομή έχει γίνει επέκταση του κοινόχρηστου χώρου του ισογείου και η νέα του χρήση εξακολουθεί να είναι κοινόχρηστος χώρος. Οι ιδιοκτήτες μετέφεραν την κεντρική πόρτα της οικοδομής και κατά συνέπεια το αρχικό κέλυφος στην μπροστινή όψη και επίσης δημιούργησαν κλειστό διάδρομο που οδηγεί στον ανελκυστήρα στη πίσω όψη ,ενώ αρχικά στην άδεια ήταν εξωτερικός.

Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να το περάσω με πρόστιμα κυρίων χώρων εφόσον εξακολουθεί να είναι κοινόχρηστος. Υπάρχει περίπτωση να περνάει  με μειωτ. συντελεστή??? Και αν ναι θα το πάω με 0.5???

 

Link to comment
Share on other sites

προφανώς για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο θα έχεις δει κάποιο κτίριο και κάποια σχέδια τα της οικοδομικής άδειας και την κατάσταση που πραγματοποιήθηκε, για εμένα είναι κάπως αδύνατο να πάρω θέση αν δεν δω τα σχέδια της άδειας και τι φτιάχτηκε τελικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, arch81 said:

Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό

Ένα σχεδιάκι θα βόηθαγε, αλλά αν υπάρχει ΥΔ δύσκολο να μπορεί να πάρει μειωτικό, δεν είναι ούτε υπόγειο ούτε αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

κάτι παρόμοιο νομίζω.. Αναφέρθηκε σε τριώροφο.. οπότε το ισόγειο κάποια ιδιοκτησία είναι μέσα  στο ΣΔ. Αναφέρεται σε επέκταση των κοινοχρήστων πέρα του περιγράμματος κτιρίου οπότε μυρίζει ΥΔ, ΥΚ, παραβιαση πλαινων αποστάσεων ή προκηπίου δεν ξέρω ακόμα. Ο μειωτικός με ότι λέμε ως τώρα φαίνεται να μην φαίνεται πουθενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arch81 said:

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Σας παραθέτω την κάτοψη αδείας και την υφιστάμενη κατάσταση..ΥΚ δεν υπάρχει,ούτε παραβίαση πλαινών αποστάσεων ή προκηπίου.

 

 

Κατοψη_αδείας.pdf Κατοψη_υφιστάμενη.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, καταρχήν αυτό που ονομάζεις σαν επέκταση της δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να δεις ο μελετητής σαν τι ονομάτιζε τον χώρο αυτόν στην οικοδομική άδεια. 
Μήπως ο χώρος αυτός είχε μπει στον υπολογισμό του συντελεστή (δόμησης) που πραγματοποιούταν?

Ενημέρωσε. Και πες τίνος έτους είναι η οικοδομική άδεια που έχεις?
Β) Ο διάδρομος ο τυφλός στην οικοδομική σου άδεια, που κτίστηκε και επεκτάθηκε και λίγο στον ακάλυπτο, είναι μέσα στον Συντ. Δομ. ? 
Στο τμήμα που επεκτείνεται εκτός κτιρίου μήπως έχεις παραβίαση απόστασης που δεν θα έπρεπε να πραγματοποιηθεί δόμηση?
Αν το τμήμα που βρίσκεται εκτός κτιρίου γκρεμιζότανε ο ιδιοκτήτης θα ήταν πρόθυμος να το δεχτεί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυρίζει ΓΟΚ73, πιθανότατα όλα είναι μέσα στην κάλυψη. Και συμβολαιογραφικά πρέπει να δεις τι γίνεται. Αν δεν υπάρχει σύσταση μπορεί να αρκεί μια λοιπή παράβαση.

Για το παραπάνω πάντως που σου έλεγα με τις αποθήκες έχει ως εξής:
(100.6)
Στις υπόγειες στάθμες, που αποτελούν αυτοτελή χώρο, καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.