Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Θα ζητήσω διευκρίνηση στο ΤΕΕ, να δω αν θα έχω απάντηση. Ευχαριστώ πάντως.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο του ΤΕΕ Λαμίας 15-1-17 διευκρινίστηκε από την εκπρόσωπο του ΤΕΕ του διαχειριστικού συστήματος :

Όσες δηλώσεις μεταφερθούν στο 4495 , εμπίπτουν στο καθεστώς του νέου νόμου με ΟΛΑ τα προαπαιτούμενα από το νόμο.

Άρα και Μ.Σ.Ε. :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό για την αναγκαιότητα της Στατικής Επάρκειας είναι σωστό, αλλά υπάρχουν πολλαπλές περιπτώσεις που δεν προβλέπονται στο νόμο και δημιουργούν ερωτήματα. πχ. αν έχουμε μια μικρή επέκταση της τάξεως 0.5 μ σε μια πλευρά, είναι απαραίτητη η ΜΣΕ σε ολόκληρο το κτίριο αφού είναι κατηγορία 4 η 5. Και επίσης οταν σε πολυκατοικία γίνεται έλεγχος σε 1 διαμέρισμα και διαπιστώνονται αποκλίσεις τότε γίνεται ΜΣΕ σε ολόκληρη την πολυκατοικία ? θα πρέπει να την πληρώσει ο ένας ιδιοκτήτης που αποφάσισε να κάνει ρύθμιση στην αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία του ? νομίζω πως έχει αναφερθεί πως θα υπάρξει εγκύκλιος που αφορά την εκπόνηση των ΜΣΕ. Ας δούμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου επικλινές αγροτεμάχιο πάνω σε λόφο, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, έχω διώροφο κτίριο όπως φαίνεται στο σχήμα. Το ισόγειο είναι ξεμπαζωμένο από τις τρεις μεριές και μπαζωμένο στην πίσω μεριά. Παίρνει μειωτικό συντελεστή υπογείου 50% ? 

post-86-0-24615200-1516634833_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

 συν/φε nik 

Φυσικά και ΌΧΙ!

Σκέψου μόνο ότι αν ο ίδιος εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε  ήσουν υπάλληλος ΥΔΟΜ 

φυσικά και δεν θα υπήρχε  περίπτωση να έδινες ή να δίναμε την άδεια αυτή 

ως "υπόγειο και ισόγειο",  αλλά μόνο ως διώροφο 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε ΟΑ και τραβώντας το από εδώ και από εκεί με τα γνωστά , εαν άλλαξε η στάθμη οροφής υπογείου απο αυτήν της ΟΑ και άλλα τέτοια ίσως υπήρχε κάποια μικρή περίπτωση για μειωτικό.

Αλλά τώρα έτσι όπως το βλέπω  και χωρίς ΟΑ,δεν νομίζω ότι παίρνει μειωτικό.

Και λογικά να το δούμε , μειωτικός με θέα 2ου ορόφου είναι κάπως... 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Μοα ερώτηση . Σε εκτοσ Σχεδίου . Ισόγεια αποθήκη δίπλα από κατοικία χωρισ Οικοδομική άδεια η οποία δεν πληροί τα κριτήρια της κατηγορίας 3 με τι ύψος την ελέγχουμε ; Με 4.5 μ της ισόγειας κατοικίας ; Με ποιο μεγεθοσ Πρέπει βα τη συγκρίνω ώστε να μπορώ να βρω αν έχει υπέρβαση ύψους ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Κατ αναλογία με εγκύκλιο 4 (ίσως και 3) του 4178, σε περιπτώσεις τέτοιες η σύγκριση γίνεται με το ύψος του νόμιμου τμήματος της αντίστοιχης στάθμης.

Άρα, συγκρίνεις με το ύψος του ισογείου της κατοικίας. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι μου ετυχε μια περιπτωση που δεν ειχα τυχει ως τωρα

Υπαρχει αυθαιρετη υπερυψωμενη κατοικια , με υπερυψωση απο το φυσικο εδαφος 1,50μ. κα θα ρυθμιστει με τον 4495.

Κατω απο αυτην την κατοικια προεκυψε ισογειος χωρος με ελευθερο ύψος 1,40μ. που δεν πληροι τις προυποθεσεις χωρου βαση του κτιριοδομικου (μπαινει σκυφτος εκει μεσα με μια πορτα στην πισω οψη της κατοικιας)

Πως προστιμοποιειται μια τετοια παραβαση...?

1) YΔ ΚΧ ή

2) ΥΔΒΧ ή

3) αναλυτικος..?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.