Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μα δεν εχω ηλεκτρονικό αριθμο δηλωσης, αφου δεν εχω δηλωση στα χερια μου.

Εγω θελω να ψαξω ΑΝ εχει γινει δηλωση.

 

To γνωρίζει και η οικεία πολεοδομία του ακινήτου και το ΤΕΕ...... "Καλές σχέσεις" χρειάζονται.... "Επίσημα" δεν απαντούν......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα! Σε Κατοικία προ του 1975 έχει κατασκευαστεί ένα τμήμα της με άδεια της Χωροφυλακής και το υπόλοιπο αυθαίρετα την ίδια εποχή. Δηλαδή κατασκευάστηκε εξ αρχής μεγαλύτερη από την άδεια. Την ίδια εποχή κατασκευάστηκε συνεχόμενα μια αποθήκη με Ε=37,98 Μ2. Αυτή την αποθήκη πως θα την δηλώσω; 

1)Στο ίδιο φύλλο καταγραφής με την κατοικία προ του 1975 κατηγορία 1 και σαν χώρος Κ.Χ. με μειωτικό συντελεστή 0,50;  

2)Στο ίδιο φύλλο καταγραφής με την κατοικία προ του 1975 κατηγορία 1 και σαν χώρος Κ.Χ. χωρίς μειωτικό συντελεστή;

ή

3)Σε άλλο φύλλο καταγραφής με παλαιότητα προ του 1983 κατηγορία 4 και σαν χώρος Κ.Χ. χωρίς μειωτικό συντελεστή και χρήση Υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε να κάνω την δήλωση ΤΩΡΑ εγώ θα δήλωνα το :

3)Σε άλλο φύλλο καταγραφής με παλαιότητα προ του 1983 κατηγορία 2 (γιατί γράφεις 4?) και σαν χώρος Κ.Χ. χωρίς μειωτικό συντελεστή και χρήση Υπηρεσίες.

Αν έχεις την δυνατοτητα να περιμένεις, λογικά κάποια στιγμή θα ξεκαθαρίσει το θέμα του μειωτικού συντελεστή και "της επικρατούσας χρήσης κατοικίας σε ΚΑΤ1".

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ' ευχαριστώ! Έχεις δίκιο για την κατηγορία η σωστή είναι η 2. Η βιασύνη για την ένταξη οφείλεται στο γεγονός ότι θέλουμε (ως γραφείο) να είναι έτοιμος προς ένταξη ο πελάτης στο Εξ Οικονομώ. Αν φυσικά ανοίξει το σύστημα υποβολών στις 28-02-2018. Υπολόγισα το πρόστιμο δηλώντας την αποθήκη κατά την περίπτωση 3 που αναγράφω και παραπάνω και προκύπτει ένα ποσό της τάξεως των 165 € περίπου πέρα του παραβόλου των 250 (+15,00 ) € που έτσι κι αλλιώς θα πληρωθεί. Οπότε αν όντως προκηρυχθεί το πρόγραμμα θα το προχωρήσω έτσι επειδή είναι μικρό το ποσό. Θα εξετάσω και το ενδεχόμενο της άδειας νομιμοποίησης αν έχω περιθώριο χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, η χρήση που αφορά το 51%. Βεβαια, και η αποθηκη αυτή όπως ακούγεται 

δεν εχει ανεξάρτητη χρήση αλλα ειναι βοηθητική χρήση στην κύρια χρήση που ειναι η κατοικία.

Αρα και στην περιπτωση που θα υπολογίζονταν ανεξάρτητα θα έπαιρνε χρήση κατοικίας (κυρια, άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, η χρήση που αφορά το 51%. Βεβαια, και η αποθηκη αυτή όπως ακούγεται 

δεν εχει ανεξάρτητη χρήση αλλα ειναι βοηθητική χρήση στην κύρια χρήση που ειναι η κατοικία.

Αρα και στην περιπτωση που θα υπολογίζονταν ανεξάρτητα θα έπαιρνε χρήση κατοικίας (κυρια, άλλη).

Αυτό (το 51%) θα ήταν χρήσιμο να το έχουμε και από ποια νομοθεσία προκύπτει, γιατί είναι κάτι που θα μας απασχολήσει με αυτόν τον νόμο.

Στο παράδειγμα ο φίλος δεν μας ανέφερε τετραγωνικά μέτρα κατοικίας. Επίσης δεν μας ανέφερε τί κάνει στην ζωή της αυτή η αποθήκη. Δηλαδή είναι όντως μια αποθήκη που εξυπηρετεί αποκλειστικά την κατοικία ή και τίποτα άλλο? Είναι και σχεδόν 40μ2..

Τα μπλε παράθυρα σου, δεν είναι από τις υπερκορυφαίες τραγουδάρες του Μάρκου?

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει απο την εγκύκλιο το 4178. Ορθώς αναφέρεις ότι ο συνάδερφος έθεσε σε λάθος βάση το ερώτημα.

 

Όσο για το κομμάτι συμφωνώ. Βεβαια, με το Μαρκο δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός...Και δε μπορώ να ξεχωρίσω

κομμάτια...Ο ηχος του Μάρκου, θα έπρεπε ήδη, να διδασκεται στα πανεπιστήμια. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάρκος είναι ζωή, απόλυτα βιωματικός. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να διδαχθεί χωρίς να κινδυνέψει να γίνει καρικατούρα.

Σόρρυ για το οφτόπικ προς τους mods..Καλημέρα :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.