Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

να βαλεις την επικαρπωτρια μητερα

Εχει πλεον δικαιωμα και ο επικαρπωτης, με βαση σχετικη τροποποιηση στον 4495 [αρθρο 99/αα]

[και μην μπλεξεις με ανηλικοτητες που  -τυπικα-  απαιτουν την εκδοση σχετικης δικαστικης αποφασης]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα τα δύο θρέντς για τους μειωτικούς συντελεστές και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Η περίπτωση μου είναι η εξής: Σε διώροφη οικοδομη με πυλωτη και υπόγειο με ο.α.,  ρυθμίζω αυθαιρεσίες σε ένα τμήμα του υπογείου.

Καταρχήν η οικοδομή ειναι θεμελιώμένη περίπου 60εκ πάνω,  άρα θεωρώ οτι έχει υπέρβαση ύψους <20% (έχει ξεπεράσει το επιτρεπόμενο της περιοχής 9μ)

Υπήρχε ρύθμιση Ν.3843/10 για την αλλαγή χρήσης σε κατοικία περαιωμένη χωρίς όμως να έχουν υπολογίσει τις εξωτερικές τοιχοποιίες, τις οποίες φυσικα ρυθμιζω τώρα, καθώς επίσης και μια μικρή επέκταση του μέσα στο Δ απο τη φάση της κατασκευής που και αυτη ρυθμίζεται τώρα.

Το υπόγειο είναι πλήρως ξεμπαζωμένο απο 2 πλευρές, οι άλλες δύο πλευρές είναι υπόγειες, δεν ξεπερνούν δηλαδή  είτε το 1,5μ είτε το 0,80μ πάνω απο το έδαφος

Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή  0,5 (έχει ανεξάρτητη πρόσβαση απο τον ακάλυπτο), οχι για τα μέτρα που ρυθμίστηκαν με τον 3843 αλλα για αυτα που ρυθμίζω σήμερα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί να πάρει 0.50 γιατί είναι θεμελιωμένο σε υπόγεια στάθμη τουλάχιστον -1.50 μ και 1 παράβαση για το ξεμπάζωμα

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για το μειωτικό συντελεστή σε ΗΥΧ θέλω να διευκρινήσω. Εννοούσα αν έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε δωμάτιο. Εγώ το βάζω χωρίς μειωτικό συντελεστή, αλλά άκουσα κάποιες διαφορετικές απόψεις... 

ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

 ΗΧ  που έκλεισε με ΥΔ , εννοείται χωρίς μειωτικό και σε αυτη την περίπτωση δεν έχει καμια σχεση η αλλαγη χρήσης. Ανοικτός ΗΧ με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Άλλη μία αντίστοιχη ερώτηση για επιβεβαίωση: Έχω πελάτη στο εξωτερικό που έχει κάποιον πληρεξούσιο. Στο σύστημα περνάω τον ιδιοκτήτη και όλα τα χαρτιά (ΥΔ, σύμβαση, εξουσιοδότηση) μου τα υπογράφει ο πληρεξούσιος αναφέροντας το μαζί με τον αρ. πληρεξουσίου και το κρατάω κι εγώ μία φωτοτυπία. Σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη θα βάλεις στη δήλωση. Την εξουσιοδότηση την υπογράφει ο πληρεξούσιος καθώς και την Υ.Δ με αναγραφή ότι λειτουργεί ως (ειδικός) πληρεξούσιος του ιδιοκτήτη δυνάμει του τάδε πληρεξουσίου απο το τάδε προξενείο κλπ. Προσοχή μόνο να τσεκάρεις αν το πληρεξούσιο περιλαμβάνει τέτοια εντολή ή εστω γενικά ότι ο πληρεξούσιος εντολοδόχος μπορεί να υπογράφει υπεύθυνες δηλώσεις και για ποιο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το πληρεξούσιο αναφέρει ειδικά για διαδικασίες τακτοποίησης αυθαιρέτων αλλά αναφέρει και τον Ν4178/2013.

Δηλαδή τώρα που άλλαξε ο νόμος δεν; :P 

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Εργάζομαι σε εταιρεία ως μηχανικός με σύμβαση ΙΚΑ (έχω κάνει διακοπή ΔΠΥ). Η εταιρεία είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ ως τεχνική Εταιρεία. Στη δήλωση και υποβολή τακτοποίησης ποιος υπογράφει και ποιος ελέγχεται ως προς την ορθότητα των δηλούμενων στοιχείων? Εγώ, η εταιρεία ή και οι δύο? Ποιος φέρει την αστική ευθύνη περί ορθότητας?

Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

λεει

"και καθε αλλη πραξη εστω μη ρητα κατονομαζομενη, προς πραγματοποιηση των  δια του παροντος  εντολων ..."

[μπορει να ηταν προβλεπτικος ο συμβ/φος και να εγραψε "4278 ή και καθε παρομοιου νομου]:-)

Εξ αλλου η εντολη ηταν "προς τακτοποιηση αυθαιρεσιων" και, βεβαια, δικαιουται να το πραξει, 

οχι μονον με τον "παροντα" νομο, αλλα μπορει και με τον επομενο και με τον αλλον...

Αρκει να κανει "τακτοποιηση"

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.