Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα- & σιδερενια σκαλα από τον 1ο ροφο έως ταράτσα.


Gianna22

Recommended Posts

Καλησπέρα , θα ήθελα να κανω μια ερώτηση όσον αφορά το αν έχω το δικαιωμα ,(και που να απευθυνθώ) για την κατασκευη καμιναδας & προσθήκη σκαλας - σιδερένιας σε 2οροφη οικοδομη  ,μέχρι την κοινοχρηστη ταρατσα.
Το δικό μου διαμερισμα είναι στο ισόγειο και τωρα το ολοκληρώνω ,στον 1ο κατοικει ο...αδερφός μου.
Η οικοδομική άδεια έιναι το 1983 και η άδεια  δεν αναφέρει για κατασκευή καμινάδας αλλά αναφερει πως έχω το δικαιωμα πρόσβασης στην ταρατσα από μελλοντικό κοινόχρηστο  κλιμακοστάσιο ...με τις σχετικες άδειες που θα χρειαστούν κ.τ.λ
Για την καμινάδα δεν με αφήσει ο πάνω ένοικος να τρυπήσω το μπαλκόνι του για να βγαλω καμινάδα στην ταρατσα(είναι γυρω γυρω όλο μπαλκόνι).Ο ίδιος το έχει κάνει φυσικά τρυπώντας το δώμα και έχει χτίσει και αποθηκη στην ταρατσα με 2ο τζακι μεσα στην αποθηκη χωρις αδεια , συν σκαλα για να έχει προσβαση σε ταρατσα ... Μεχρι τωρα εγώ δεν ειχα κανενα θεμα να τα κάνει αυτά...
Θα ήθελα ,να ξέρω πως μπορω να το χειριστώ χωρίς νομικές διαδικασίες αν γίνετε...
- Εάν υπάρχει άλλος τρόπος να βγάλω την καμιναδα μεχρι πάνω? , έχω δικαίωμα, ...θελει άδεια μικρής κλιμακας?
- Είναι λογικό- έχει δικαιωμα, να μην με αφήσει ουτε την σκάλα...με αφορμή θα ανεβαινουν οι κλεφτες!!!πιο ευκολα!
 

post-112607-0-80605100-1501185562_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα πρέπει να απευθυνθείς σε Τεχνικό Γραφείο της εμπιστοσύνης σου και να το αναθέσεις για κλινική γνωμάτευση κατ αρχήν.

Με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας του 1983 για να τσεκάρουν τι είναι νόμιμο τι όχι κλπ.

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησία και κανονισμό αν έχει για τσεκάρισμα των δικαιωμάτων των άλλων συνιδιοκτητών.

Θα γίνει και αυτοψία στο ακίνητο για επιλογή προσφερόμενες θέσεις με βάση τα ζητούμενα σου

Και θα σου πουν

1ον αν έχεις δικαίωμα πολεοδομικό

2ον κανονιστικό ή συναινέσεων κλπ. (η πλειοψηφία αποφασίζει και όχι η λογική)

3ον απαιτούμενες άδειες με βάση τα ανωτέρω

Κλπ κλπ.

 

Γενικός κανόνας χωρίς εξαιρέσεις. Όταν οι συνιδιοκτήτες έχουν άριστες σχέσεις λύσεις μπορούν να βρεθούν.

Όταν οι σχέσεις είναι κακές έως πολεμικές οι λύσεις είναι αβέβαιες με μεγάλο κόστος οικονομικό, χρονικό και ψυχικό.

 

(το θέμα σας μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών)

Link to comment
Share on other sites

"στον 1ο κατοικει ο...αδερφός μου."

 

- δεν μπόρεις να τρυπησεις το μπαλκονι του

- η προσβαση με σκαλα προς την ταρατσα...τι ακριβως θα σου προσφερει?

- "δεν ειχες προβλημα- [ό,τι και να εννοεις με αυτο]... να τρυπησει ο ιδιος και να κανει αποθηκη στο δωμα  και ό,τι αλλα εκανε...

 

Εάν υπάρχει άλλος τρόπος να βγάλω την καμιναδα μεχρι πάνω? ,

δεν υπαρχει

έχω δικαίωμα, ...θελει άδεια μικρής κλιμακας?
- Είναι λογικό- έχει δικαιωμα, να μην με αφήσει ουτε την σκάλα...με αφορμή θα ανεβαινουν οι κλεφτες!!!πιο ευκολα

 

"στον 1ο κατοικει ο...αδερφός μου."

 

τι να προσθεσουμε εμεις  σε...εμφυλιο μεταξυ αδελφων....?

 

εδιτ

μολις ειδα και την απαντηση του φιλου διδονη

 

[αποσπασμα]

να το αναθέσεις για κλινική γνωμάτευση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα πρέπει να απευθυνθείς σε Τεχνικό Γραφείο της εμπιστοσύνης σου και να το αναθέσεις για κλινική γνωμάτευση κατ αρχήν.

Με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας του 1983 για να τσεκάρουν τι είναι νόμιμο τι όχι κλπ.

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησία και κανονισμό αν έχει για τσεκάρισμα των δικαιωμάτων των άλλων συνιδιοκτητών.

Θα γίνει και αυτοψία στο ακίνητο για επιλογή προσφερόμενες θέσεις με βάση τα ζητούμενα σου

Και θα σου πουν

1ον αν έχεις δικαίωμα πολεοδομικό

2ον κανονιστικό ή συναινέσεων κλπ. (η πλειοψηφία αποφασίζει και όχι η λογική)

3ον απαιτούμενες άδειες με βάση τα ανωτέρω

Κλπ κλπ.

 

Γενικός κανόνας χωρίς εξαιρέσεις. Όταν οι συνιδιοκτήτες έχουν άριστες σχέσεις λύσεις μπορούν να βρεθούν.

Όταν οι σχέσεις είναι κακές έως πολεμικές οι λύσεις είναι αβέβαιες με μεγάλο κόστος οικονομικό, χρονικό και ψυχικό.

 

(το θέμα σας μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών)

ευχαριστώ για την απάντησή σας....

Link to comment
Share on other sites

"στον 1ο κατοικει ο...αδερφός μου."

 

- δεν μπόρεις να τρυπησεις το μπαλκονι του

- η προσβαση με σκαλα προς την ταρατσα...τι ακριβως θα σου προσφερει?

- "δεν ειχες προβλημα- [ό,τι και να εννοεις με αυτο]... να τρυπησει ο ιδιος και να κανει αποθηκη στο δωμα  και ό,τι αλλα εκανε...

 

Εάν υπάρχει άλλος τρόπος να βγάλω την καμιναδα μεχρι πάνω? ,

δεν υπαρχει

έχω δικαίωμα, ...θελει άδεια μικρής κλιμακας?

- Είναι λογικό- έχει δικαιωμα, να μην με αφήσει ουτε την σκάλα...με αφορμή θα ανεβαινουν οι κλεφτες!!!πιο ευκολα

 

"στον 1ο κατοικει ο...αδερφός μου."

 

τι να προσθεσουμε εμεις  σε...εμφυλιο μεταξυ αδελφων....?

 

εδιτ

μολις ειδα και την απαντηση του φιλου διδονη

 

[αποσπασμα]

να το αναθέσεις για κλινική γνωμάτευση

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

- Στην ταρατσα θελω να έχω πρόσβαση για ηλιακό ,κεραία, υδραυλικές εγκαταστασεις ...

-  Το θεώρησα φυσιολογικο να έχουμε προσβαση στην ταρατσα...κοινοχρηστη είναι

- (''δεν ειχες προβλημα- [ό,τι και να εννοεις με αυτο]... να τρυπησει ο ιδιος και να κανει αποθηκη στο δωμα  και ό,τι αλλα εκανε...)

 

-Απλα δεν είχα πρόβλημα, ηθελε αποθηκευτικο χώρο στην ταρατσα   ,είπα οκ. ηθελε ηλιακο , καποια στιγμή τζακι άρα καμιναδα, αρα  επεμβασεις στο δωμα ,είπα  οκ. Γιατι να έχω πρόβλημα?.... που να φανταστω οτι ,οταν θα θελω να κανω κι εγω κατι τετοιο θα έχω άλλη στάση....Τελος πάντων... και πάλι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας στο ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.