Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος οικοπέδου


johnfil11

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με 1 οικόπεδο 300 τ.μ. που αγόρασε ο πεθερός μου το 1979 στο Κίτσι (Δήμος Κρωπίας). Προφανώς κατά την αγορά η περιοχή ήταν γεμάτη αγροτεμάχια με χωματόδρομους κλπ., εκτός σχεδίου πόλης, όμως σήμερα έχει ασφαλτοστρωμένο δρόμο στην πρόσοψη και χτισμένα σπίτια στα διπλανά οικόπεδα. Βρίσκεται αρκετά κεντρικά στο Κίτσι, κοντά στα σχολεία (διεύθυνση *********). Εγώ κατοικώ στην Αθήνα, αλλά ο πεθερός μου βρίσκεται στην επαρχία και από τα έγγραφα που μου έχει στείλει ηλεκτρονικά, διαθέτει συμβόλαιο αγοράς, διάγραμμα ιδιοκτησίας, έντυπα Α1 και Α2 του εθνικού κτηματολογίου και αποδεικτικό υποβολής δήλωσης Ν.2308/95. Δεν έχει κάποιο άλλο έγγραφο. Επειδή με ενδιαφέρει να κτίσω (αν είναι δυνατό φυσικά), θα ήθελα να ρωτήσω τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω και που να απευθυνθώ για να διαπιστώσω αν το οικόπεδο είναι εντός ή εκτός σχεδίου, ποιος είναι ο συντελεστής δόμησης, αν υπάρχει η δυνατότητα ή μη ανέγερσης κατοικίας και γενικά αν απαιτείται να υποβάλω οποιαδήποτε έγγραφα και που (κάτι μου είπαν ότι είναι πολύ σημαντικό να υποβάλω δήλωση τίτλου ιδιοκτησίας). Παρακολουθώντας τα νέα στον Δήμος Κρωπίας, βρήκα μια ανάρτηση που αναφέρει τα τελευταία πολεοδομικά νέα στην περιοχή: http://www.koropi.gr/default.aspx?pid=227&NewsCatId=5&parentid=227&newsid=2545. Θα μπορούσα να ανεβάσω και κάποιο από τα προαναφερόμενα έγγραφα που διαθέτω, αν βοηθάει ώστε να μου δώσετε οποιαδήποτε κατεύθυνση να κινηθώ. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

αφου υπεβαλλε δηλωση του ν 2305

αυτο σημαινει οτι υπαρχει κτηματογραφηση και του εχουν σταλει σχετικα εγγραφα απο το Κτηματολογιο

 

Με βαση αυτα, θα  μιλησεις μεν εναν τοπικο μηχανικο για το σταδιο της κτηματογραφησης και τα υπολοιπα που ρωτας.

 

και θα δεις και τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

300 τμ γήπεδο εκτος σχεδίου δεν είναι αρτιο και οικοδομήσιμο. Άρα η πρώτη σου δουλειά είναι να βρεις αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου. Μην κοιτάς τι έχουν κτίσει γύρω τριγύρω, πήγαινε κατευθείαν στον Δήμο της περιοχής με κάποιο απόσπασμα κτημοτολογίου ή τοπογραφικό διάγραμμα που τυχόν έχεις. 2ο βήμα είναι να απευθυνθείς σε τεχνικό γραφείο που αναλαμβάνει τοπογραφικά διαγράμματα ώστε να σου κάνει έρευνα των εγγράφων σου και ακριβές τοπογραφικό διάγραμμα. Αν είναι εντός σχεδίου άρτιο κλπ προχωράς παρακάτω σε συνεργασία με τον μηχανικό σου για τις λοιπές διαδικασίες έκδοσης άδειας δόμησης. Φυσικά πρέπει πρωτα να συνταχθούν κάποιες μελέτες. Θα σε κατευθύνει πλήρως ο μηχανικός...

Θερμή παράκληση: Όχι προσωπικά δεδομένα στο φόρουμ! 

 

Εδιτ: Εδώ βλέπω ότι και αρχαιολογικές ζώνες απολυτου προστασίας στην περιοχή σου....Καλύτερα μην ρισκάρεις αποφάσεις χωρίς ακριβές εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.