Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τονίζουμε «τα στραβά της νομοθεσίας μας». Τι κάνουμε όμως να αλλάξουν;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Συνάδελφοι προτείνω το θέμα για τους εξής λόγους

 

Όλοι μας σε κάθε ειδικότητα αλλά και πέραν αυτής και σε άλλους τομείς (εργασιακά –ΙΚΑ-αμοιβές ΤΕΕ κλπ) πολλές φορές αναφερόμαστε στο φόρουμ σε παράλογα της νομοθεσίας μας

Δεν πρέπει όμως μόνο να τα προβάλουμε ανά κλάδους ειδικοτήτων ή τομείς

Πρέπει να προτείνουμε και λύσεις

 

Πχ

1.βεβαιωση δασαρχείου για εντός πόλεως

Είναι σωστή;

Δεν μπορούμε να ζητήσουμε να γίνει ομαδικά ανά Δασαρχείο;

Γιατί να τρέχουμε μόνοι μας και όχι ως ομάδα αναγνωρισμένη;

ΙΚΑ

Μέχρι το 2002 είχα υπάλληλο στο γραφείο. Έκτοτε δεν έχω.

Κάτι χρειάστηκα στο ΙΚΑ και όταν συμπλήρωσα τα στοιχεία μου τον Μάιο 2008 είδαν ότι άλλαξα διεύθυνση γραφείου και τον Δεκ 2009 ώρα 16:58 το μηχανογραφικό με έβγαλε με πρόστιμο 150 ευρώ (για μη έγκυρη δήλωση μεταβολών λέει..)

Έκανα ένσταση (ρε παιδιά γιατί να σας δηλώσω-γιατί να τρέχω –δεν μπορείτε να πάρετε τις μεταβολές από την Δ.Ο.Υ-να το μηχανογραφικό το βγάζει και γιατί να μην αλλάξει κι αυτό..)

Τίποτα το πρόστιμο το έφαγα

 

Έχω και άλλα από άλλο ποστ –θα το μεταφέρω εδώ αν δεχθείτε την ανάγκη προβολής του

Δεν πρέπει να κινηθούμε κάπως;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε ΚΑΝΑ,

 

Εγώ ψηφίζω,

εσύ ψηφίζεις,

αυτός-ή-ό ψηφίζει,

εμείς ψηφίζουμε,

εσείς ψηφίζετε,

αυτοί......κάνουν ότι θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε siradrab

Για το πρώτο (σχετικά με το Δασαρχείο), θα στείλω μια επιστολή στο ΥΠΕΧΩΔΕ με κοιν/ση στο Υπ Εσωτερικών (κατάργηση γραφειοκρατίας-δεν μπορεί να μένουμε απαθείς παρατηρητές ),

και θα σας ενημερώσω στο φόρουμ εν καιρώ.

 

Για το δεύτερο (ΙΚΑ), σήμερα πήρα την πρόσκλησή του, για συμμετοχή μου στην εκδίκαση της ένστασης μου, στις 13-3-2009.

Πέραν όσον τους αναφέρω σ’ αυτήν, σκέφτομαι να επιμείνω στο εξής:

 

Κύριοι τα παραπάνω πρόστιμα προβλέπονται για τους «εργοδότες»

Εγώ όμως, από τις 31-12-2002, με την υποβολή δήλωσης που έκανα στην υπηρεσίας για την απόλυση του υπαλλήλου μου, έπαψα πια να θεωρούμαι «ε ρ γ ο δ ό τ η ς» και άρα αφού κακώς με εντάσσεται στους εργοδότες, κακώς μου επιβάλλονται και τα πρόστιμα σας.

 

(κανένας καμιά καλύτερη ιδέα; TheoTDM900 φωνάζω, μ’ ακούς )

Link to comment
Share on other sites

επ....τώρα βρήκα χρόνο.

 

Τι απάντησαν εγγράφως ?

 

Είναι πολλά τα προβλήματα της δημόσιας διοίκησης, των μηχανισμών της αλλά και των διαδικασιών που επιβάλλονται.

 

Χρέος μας είναι να θίγουμε τέτοιες καταστάσεις.

 

Εδώ έχει σημασία ο ρόλος του ΤΕΕ και του ΣΠΜΕ και του ΣΑΔΑΣ και όλων των άλλων συλλόγων μηχ/κων.

 

Ατομική αντίδραση νομίζω αποτελεί λάθος, καθώς οι ζημίες είναι πολλαπλές (χαμένος χρόνος, χρήμα, φήμη κ.α.)

 

Βέβαια από την άλλη αντιλαμβάνομαι την ανικανότητα που επιδεικνύει σε τέτοιες καταστάσεις το ΤΕΕ και δεν πρόκειται να συζητήσω επί αυτού καθώς εκ του αποτελέσματος προκύπτει απόλυτη ανικανότητα και εμφανώς και το ΤΕΕ αποτελεί τμήμα του δαιδαλώδους γραφειοκρατικού μηχανισμού.

 

Άρα ?

 

τι απομένει ?

 

Αυτόνομες δράσεις και παρεμβάσεις ?

 

Πολύ θα ήθελα στο μέλλον να μπορούσαμε σαν κοινότητα να συσπειρωθούμε και να αποστείλουμε προς ΤΕΕ και λοιπούς συλλόγους κείμενα υπογεγραμμένα από 5.000-6.000 μηχανικούς.

 

Απλά ένα όνειρο είπα .....μην βαράτε.:grin:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

Οσο αφορά το ΙΚΑ, και εφόσον παρευρεθείς εκεί για την ενστασή σου, να ζητήσεις στο τέλος εφόσον επιμένουν και δεν γινετε τίποτα άλλο,

να σου δείξουν την νομοθεσία αυτη, η απόφαση, ή οτιδήποτε άλλο, βάση της οποίας αιτιολογείτε το πρόστιμο αυτό και το συγκεκριμένο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας ενημερώνω σχετικά με το ΙΚΑ

Σήμερα στις 2:20 πήγα στην επιτροπή

εκδίκασης των ενστάσεων.

 

Δεν σας είπα όμως ότι την ημέρα (13-1-09) που πήρα το έγγραφο της επιβολής του προστίμου, έκανα αίτηση

και ζητούσα να μου απαντήσουν εγγράφως «πότε λήγει χρονικά αυτή η υποχρέωση μου,

(να τους γνωρίζω δηλ κάθε μεταβολή της επιχείρησής μου), σύμφωνα με τους νόμους που επικαλούντο.

Σε αυτό το ερώτημα μου δεν πήρα απάντηση. (ένα καλό πρώτο κρατούμενο αυτό)

 

Κατέβασα και από τη ιστοσελίδα του ΙΚΑ τις αντίστοιχες αναφορές για τις υποχρεώσεις «εργοδοτών» (που δεν αναφέρεται σε «πρώην εργοδότες»)

Και τους είπα

Εγώ με την δήλωση απόλυσης εργαζόμενου που σας υπέβαλα στις 31-12-2002,

έπαψα να θεωρούμαι εργοδότης πλέον και κατά τα «καλά ελληνικά» πρέπει και σεις να με θεωρείται ως «πρώην εργοδότη» και όχι «εργοδότη» όπως συνεχίζεται να με αναφέρεται επειδή έτσι σας συμφέρει

Τους δείχνω επί τόπου και τις σελίδες που αναφέρονταν σε πρόστιμα «σε εργοδότες»

Και κατέληξα

Αν ο νομοθέτης, ήθελε να περιλάβει και μένα, έπρεπε να αναφέρει και σε «πρώην εργοδότες» (ένα δεύτερο καλό κρατούμενο κατά την γνώμη μου)

Εξάλλου το ότι δεν αφορά και «πρώην εργοδότες», φαίνεται και από την αδυναμία της υπηρεσίας σας, (επιδεικνύω τα έγγραφα αίτησης και απάντησης), να μου απαντήσει στο πότε λήγει χρονικά αυτή η υποχρέωση μου.

Δεν είναι δυνατόν, μέχρι να πεθάνω, να πρέπει συνεχώς να σας ενημερώνω για τις τυχόν μεταβολές της δ/νσης μου και αν δεν τις δηλώνω να μου επιβάλλονται πρόστιμα;

 

(Δεν γνωρίζω ακριβώς όλων των μελών την ειδικότητα -μερικών μόνον - ειλικρινά όμως έδειξαν να γουρλώνουν τα μάτια τους μερικά απ’ αυτά )

 

Αποτελέσματα σε κανένα 2/μηνο φαντάζομαι

 

TheoTDM900

Μπορούμε ένας ένας να τα προβάλουμε εδώ όπως τα βιώνουμε, να τα σχολιάζουμε και στο τέλος να κάνουμε προτάσεις και κινήσεις στις αντίστοιχες υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα άσχημα της νομοθεσίας:

 

Μηχανικός = εξιλαστήριο θύμα της οικοδομής!

 

Γιατί; Αν είμαστε έμποροι (που είμαστε, την στιγμή που έχουμε επαγγελματικό ΑΦΜ) τί εμπορευόμαστε; Οικοδομικές άδειες και όχι "νίκη" επί στοιχείων της φύσης! Από την στιγμή που αυτές οι οικοδομικές άδειες εγκρίνονται από αρμόδιους φορείς, εμείς πώς εμπλεκόμεθα με την επίβλεψη; Ο ρόλος μας είναι να έχουμε μαστίγιο και να βαράμε τον κάθε αδιάφορο σιδερά; 'Η να χαλάμε το στομάχι μας για μια επίβλεψη που κοστίζει 1500Ε; Και με ποιά λογική μια δουλειά που σου αποδίδει ισόβια ποινική και αστική ευθύνη, κοστολογείται με την κατώτατη αμοιβή; Βέβαια θα πει κάποιος πως αν το κόστος της ήταν πολύ παραπάνω, κανείς δεν θα έχτιζε. Σωστά, αλλά τότε, να μην πέφτουν οι ευθύνες στους μηχανικούς, αλλά σε αυτούς που πραγματικά κάνουν την οικοδομή!

 

Τέλος, γιατί από την άδεια ρευματοδότησης να λείπουν τα ακόλουθα;

 

α) Υπεύθυνη δήλωση μπετατζή πως:

- Χρησιμοποίησε την προβλεπόμενη από την μελέτη κατηγορία σκυροδέματος

- Δεν προστέθηκε ούτε γραμμάριο νερό κατά την σκυροδέτηση

- Κράτησε τους ξυλότυπους όσο προβλέπεται

- Έκανε σωστή διάστρωση και δόνηση σκυροδέματος

- Τήρησε τις προβλεπόμενες επικαλύψεις

- Τήρησε τις προβλεπόμενες από την μελέτη διαστάσεις δομικών στοιχείων

β) Υπεύθυνη δήλωση σιδερά πως:

- Χρησιμοποίησε την προβλεπόμενη από την μελέτη κατηγορία οπλισμού

- Δεν αύξησε ούτε μείωσε τόσο τις διαμέτρους των προβλεπόμενων οπλισμών

- Συμμορφώθηκε με τις υποδείξεις της μελέτης για θέματα αγκύρωσης (προϋποθέτει βέβαια αναπτύγματα οπλισμών δοκών)

 

Εμείς ως επιβλέποντες μηχανικοί, θα έπρεπε να περιοριζόμαστε σε έναν καθαρά παρατηρητικό ρόλο, στον οποίο να σημειώνουμε τα κακώς κείμενα και να τα γνωστοποιούμε στον ιδιοκτήτη του έργου.

 

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις-σκέψεις επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι σωστή αλλά,

Δεν έχουν κανένα νόημα όμως οι υπεύθυνες δηλώσεις των μπετατζήδων κ σιδεράδων.

Πολλά από τα παραπάνω συνεργεία που εργάζονται στην Ελλάδα αποτελούνται από κάθε λογής έλληνα ή αλλοδαπό ανειδίκευτο εργάτη που κάποιοι από αυτούς δεν έχουν ιδέα περί αυτού.

Πως θα αποδεικνύεται η ιδιότητα τους μόνο με μία υπεύθυνη δήλωση από τη στιγμή που δεν υπάρχει ένα μητρώο ή σύλλογος η κάτι, από όπου να ελέγχονται όλοι αυτοί.

Γιατί αν υποθέσουμε ότι έχω μια οικοδομή που γνωρίζω εκ των πρότερων ότι έχει πρόβλημα, βρίσκω δυο αλλοδαπούς οικοδόμους, τους δίνω ένα χαρτζιλίκι, υπογράφουν και την υπεύθυνη δήλωση και όλα μελι γάλα.

Η ακόμη και αν υπογράψει ένας αλλοδαπός, νόμιμα εργαζόμενος, που πραγματικά είχε το συνεργείο π.χ. σκυροδετησης (που δεν είναι και λίγοι) , και το κτίριο πέσει, ωραία λέμε, αυτός είναι, και???

Μόλις το πάρει χαμπάρι άντε βρες τον.

Θέλουμε να μεταφέρουμε μέρος της ευθύνης μας σε πρόσωπα, που τα περισσότερα από αυτά δεν είναι υπεύθυνα ή δεν μπορούν να «σταθούν» σαν υπεύθυνα πρόσωπα.

Δηλαδή σαν να δίνουμε επιταγές χωρίς αντίκρισμα.

Η σαν να μην παίρνει πλέον την ευθύνη κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.