Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τονίζουμε «τα στραβά της νομοθεσίας μας». Τι κάνουμε όμως να αλλάξουν;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Eνα απλό πρώτο βήμα θα ήταν να καταργηθεί η αποδοχή της αυτεπιστασίας ως μεθόδου κατασκευής για τα έργα από Ο.Σ. Καθώς αυτή ούτως ή άλλως δεν υφίσταται στην πράξη , παρά μόνο στα χαρτιά. Αρα υποχρεωτικός ο πιστοποιημένος προς τούτο εργολάβος για τις εργασίες Ο.Σ. Και μετά μπορούν να ζητηθούν στη ρευματοδότηση τα παραπάνω καθώς και υποβολή του εργολαβικού. Το οποίο μπορεί να λάβει και τυποποιημένη μορφή και να μπει ως παράρτημα σε κάποιο νόμο. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε να εξασφαλίζεται και ο κύριος του έργου από το ΙΚΑ , καθώς τώρα φαίνεται μόνο αυτός και ο εργολάβος πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως ηλεκτρολόγος και υδραυλικός δε γίνεται ο οποιοσδήποτε, υπάρχουν σχολές γι αυτές τις ειδικότητες και ζητούνται υπεύθυνες δηλώσεις απ' αυτούς για τις συνδέσεις με ΔΕΗ, εταιρεία ύδρευσης έτσι να γίνει και με μπετατζήδες, σιδεράδες, σοβατζήδες και λοιπούς.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω την υπεύθυνη δήλωση περί ανάληψης κατασκευής του οπλισμένου σκυροδέματος που μου ζητήθηκε κάποιες φορές από πολεοδομίες (και φυσικά δεν την υπέβαλα).

Αυτό θα ήταν ένα μέτρο πίεσης αλλά το επομπολίσαμε, και αυτό.

Και τώρα τρέχουμε να κάνουμε το ΜΗΚΙΟ και τα μητρώα πιστοποιημένων συνεργείων.

Σε χαλεπούς καιρούς αλλαγές δεν γίνονται.... εύκολα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

giannist

Πως θα αποδεικνύεται η ιδιότητα τους μόνο με μία υπεύθυνη δήλωση από τη στιγμή που δεν υπάρχει ένα μητρώο ή σύλλογος η κάτι, από όπου να ελέγχονται όλοι αυτοί.

Δεν τους κολλούμε ένσημα ΙΚΑ; Κάποιος δεν παίρνει μεροκάμματο Τεχνίτη με 900 τριετίες; Αυτός τί είναι; Αυτός δεν είναι που φωνάζει στην μπετονιέρα "Σπάστο λίγο!!!"

βρίσκω δυο αλλοδαπούς οικοδόμους, τους δίνω ένα χαρτζιλίκι, υπογράφουν και την υπεύθυνη δήλωση και όλα μελι γάλα

Δεν θα μπορεί να γίνει αυτό καθότι θα πρέπει να έχουν ένσημα ΙΚΑ στην 1η κ την 2η φάση στο έργο.

και το κτίριο πέσει, ωραία λέμε, αυτός είναι, και??? Μόλις το πάρει χαμπάρι άντε βρες τον.

Αυτό δεν ισχύει και για εμάς; Γιατί να ψάχνουν εμάς και όχι άλλους; Εσύ ως μηχανικός ρίχνεις νερό; Εσύ βγάζεις τα σίδερα αφού φεύγει ο επιβλέπων, για να τα βάλεις παραπάνω;

Θέλουμε να μεταφέρουμε μέρος της ευθύνης μας σε πρόσωπα, που τα περισσότερα από αυτά δεν είναι υπεύθυνα ή δεν μπορούν να «σταθούν» σαν υπεύθυνα πρόσωπα.

Γιατί δεν είναι υπεύθυνα; Και ποιός είναι; Ο μηχανικός; Να τον βάλουμε στην βαρέλα να στριφογυρίζει μαζί με το σκυρόδεμα;

Τί σημαίνει "δεν μπορούν να σταθούν σαν υπεύθυνα"; Τα 40Ε/μ3 γιατί τα παίρνουν τότε; Και ο νόμος διαχωρίζει "αμόρφωτους" από μή; Οχι, να ξέρω, αν είναι να σχίσω τα χαρτιά μου να το παίζω "αμόρφωτος" μπας και γλυτώσω!!! Να πληρώνομαι και να κρεμάω άλλους!!!

Φίλε μου, αν διακρίνεις ειρωνεία και χλευασμό στα λεγόμενα μου, καλά κάνεις! Μόνο που δεν είναι προς το άτομο σου, αλλά προς την κατάσταση και την νομοθεσία....

 

avgoust και Xάρη, ποια πιστοποίηση; Ούτε αυτό δεν χρειάζεται! Δεν θέλω να ξέρεις πως λειτουργεί το σκυρόδεμα ή η αγκύρωση!!!! Θέλω να μην κάνεις αυτά που ξέρεις οτι δεν πρέπει να κάνεις και να κάνεις αυτά που σου δείχνω!

 

Μήπως με την πρωτοβουλία του Τάσιου που αναφέρθηκε κάπου, θα έπρεπε να περάσει και αυτό; Μήπως έχει κανείς κανένα γνωστό, να περαστεί σαν εγκύκλιος από το ΥΠΕΧΩΔΕ προς τις πολεοδομίες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου acnt, η πιστοποίηση που αναφέρθηκε δεν είναι στο επίπεδο γνώσεων λειτουργίας του σκυροδέματος ή της αγκύρωσης.

Αλλά στο να πιστοποιηθούν ότι ξέρουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν.

Δεν είναι δυνατόν να ελέγχει ο επιβλέπων αν δένει ο σιδεράς όλα τα τσέρκια με τα σίδερα. Δειγματοληπτικό έλεγχο κάνουμε και περισσότερη προσοχή δίνουμε εκεί που πιστεύουμε πως πονάει.

Ούτε είναι δουλειά μας να ελέγχουμε αν τραβάει την πήχη ο μπετατζής ή αν καρφώνει παντού με τριγωνάκι και όχι σε ευθεία.

Για αυτά τα θέματα θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση και να είναι υπεύθυνοι για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω και κυρίως με το ότι πρέπει να υπάρχουν πιστοποιήσεις και από τα διάφορα συνεργεία ως προς το τι τελικά έκαναν στο εκάστοτε έργο. Οφείλω όμως να κάνω μια παρατήρηση. Συχνά οι μελέτες είναι μη εφαρμόσιμες.΄Έχω δει αρχιτεκτονικές μελέτες που είναι απλά ασκήσεις επί χάρτου. Στη κατασκευή λοιπόν τι γίνεται ? καλείται ο κάθε μάστορας να λύσει μόνος του το πρόβλημα. Και αυτό γίνεται διότι ο επιβλέπων μηχανικός μερικές φορές είτε δεν γνωρίζει ούτε ο ίδιος τις διάφορες πρακτικές λύσεις είτε δεν μπορεί να είναι συνεχώς πάνω από το έργο για διάφορους λόγους. Επίσης, σε αρκετές περιπτώσεις οι μηχανικοί βολεύονται στο να αφήνουν τα συνεργεία να λύνουν τις όποιες αστοχίες της μελέτης και αυτοί απλά να παρακολουθούν. Για την ειδικότητα του πολιτικού μηχανικού δεν μπορώ να έχω άποψη, αλλά για αρχιτεκτονικές μελέτες ανακατασκευών, ανακαινήσεων κλπ όπως και Η/Μ έχω δει πράγματα που απλά κάποιος τα σχεδίασε για να παραδόσει στο χρόνο που έπρεπε και τίποτα περισσότερο.

Αυτό που σίγουρα πρέπει να γίνει κάποια στιγμή είναι ότι τα διάφορα συνεργεία μπετατζήδων, σιδεράδων κλπ πρέπει να μπορούν να πιστοποιήσουν κάπως τα υλικά που χρησιμοποίησαν και το τι έκαναν. Στους ηλεκτρολόγους/υδραυλικούς η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη καθώτι υπάρχουν και σχολές και σύλλογοι για αυτές τις ειδικότητες αλλά και σχετικές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω την υπεύθυνη δήλωση περί ανάληψης κατασκευής του οπλισμένου σκυροδέματος που μου ζητήθηκε κάποιες φορές από πολεοδομίες (και φυσικά δεν την υπέβαλα).

 

Και συνεχίζω

 

'Αρθρον 8: Ευθύναι

 

"1. Ο ιδιοκτήτης υποχρεούται όπως αναθέτη και εργασίας κατασκευής των εξ ωπλισμένου σκυροδέματος εργασιών εις διπλωματούχον Μηχανικόν ή εργολάβον Δημοσίων 'Εργων, κεκτημένου το απαιτούμενον πτυχίον δια την ανάληψιν του έργου, εν ω η εξ ωπλισμένου σκυροδέματος κατασκευή. Μόνον προκειμένου περί κατασκευών εξ ωπλισμένου σκυροδέματος μονωρόφων, διωρόφων ή το πολύ τριωρόφων οικοδομών, δι' ας δεν προβλέπεται καθ' ύψος επέκτασις, με ολικόν κυβισμόν ωπλισμένου σκυροδέματος, μη υπερβαίνοντα τα 150 κυβικά μέτρα, εφ' όσον τα μέλη της εξ ωπλισμένου σκυροδέματος κατασκευής είναι πλάκες, απλαί ή συνεχείς δοκοί και υποστηλώματα με ανοίγματα μη υπερβαίνοντα τα 6 μέτρα και ύψη ορόφων μη υπερβαίνοντα τα 5 μέτρα και εφ' όσον επίσης η φόρτισις τούτων ευρίσκεται εντός των ορίων φορτίσεως των συνήθων οικοδομικών έργων και δεν συντρέχουν συνθήκαι εφαρμογής άλλων συστημάτων θεμελιώσεων, πλην των δια διαπλατύνσεων και απλών πεδίλων, δύναται η εκτέλεσις αυτών να ανατίθεται εις πρόσωπα μη έχοντα τα ως άνω προσόντα" (αντικ. του εντός""εδαφ. της παρ. 1 του άρθρ. 8 δια του από 11/29.1.54 Β. Δ/τος (Φ.Ε.Κ. 311Α).

 

Από τότε περάσαν τόοσα χρόνια αλλά την κατασκευή την κάνει ο μάστορας.

 

υ.γ. 150μ3 είναι μια διπλοκατοικία 100μ² έκαστη με υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

acnt

 

Δηλαδή η πολεοδομία θα πρέπει να ζητάει και τις ΑΠΔ του ΙΚΑ για να διασταυρώσει τα στοιχεία για το ποιος υπογράφει την υπεύθυνη δήλωση μπετατζή..

Αυτοί δεν μπορούν να συνεννοηθούν οι ίδιοι, θα συνεννοηθούν δυο υπηρεσίες μεταξύ τους.

 

Επίσης σίγουρα δεν είναι σωστό να τραβάνε μόνο το μηχανικό σε περίπτωση λάθους, αλλά στην αίθουσα του δικαστηρίου μαλλον ο μηχανικός θα την πληρώσει. Γιατί αν ρωτήσουν το μαστορι (αν δεν έφυγε για αλβανία) αν έριξε νερό θα πει, ντεν έριξα, γιατί ακριβως δύσκολα θα αποδειχτεί ότι έριξε. Και αν κάνουν τεστ αντοχής και βρεθεί μειωμένης αντοχής , γιατί να μην φταίει στηντελική και η εταιρία παραγωγης σκυροδέματος. Ενας φαύλος κύκλος

Τα φορτώνουν στους επιβλέποντες και είναι πιο απλα τα πράγματα.

Και δεν είναι θέμα μόρφωσης, αλλά όλοι αυτοι ξέρουν ότι δύσκολα θα θεωρηθούν υπεύθυνοι για οτιδήποτε συμβεί, γιατί και στην τελική το λάθος ενός μηχανικού ΔΕΝ εχει το ιδιο βάρος με το λαθος ενός αλλοδαπού Αλβανού , και το πιο σημαντικό δεν έχουν να χασουν τα ιδια πράγματα και ας είναι κ έλληνας.

 

Καλύτερα θα ήταν να άλλαζε η απαρχαιωμένη νομοθεσία περι επιβλέψεων μηχανικών γιατί μία πιστοποίηση των συνεργειων οχι μονο δεν θα βοηθουσε παρα πολυ αλλα κ ποιος πολιτικός θα τολμήσει να πει οτι θα γίνει κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, οι πολεοδομίες δεν θα ζητούν ΑΠΔ κτλ. Υπάρχει το ημερολόγιο εργασιών στο οποίο έχει πεδίο που λέει "εργολάβος". Συμπλήρωσε το αυτό, έχε και την δήλωση και το ΑΠΔ και σου λέω εγώ μετά αν "κουνιέται κανείς...

 

Ναι, μετά ας πάνε να τα βρούνε με την εταιρία σκυροδέματος... Γιατί με τον μηχανικό;

Η πιστοποίηση θα είναι καλή αν μας απαλλάξει από ευθύνες. Χωρίς ταυτόχρονη ανάληψη ευθυνών από τους μπετατζήδες πχ, η θέση μας θα γίνει ακόμα πιό δύσκολη: φαντάζεσαι να πηγαίνεις στην οικοδομή με έναν "πιστοποιημένο" μπετατζή-σιδερά, να έχεις τις ίδιες ευθύνες επ'ώμου και να σε γράφει εις τις παλαιότερες των σαγιονάρων του επειδή είναι... πιστοποιημένος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας το 'πα. Απαγόρευση της αυτεπιστασίας. Κατάρτιση τυπικού εργολαβικού (ως παράρτημα στον ΚΤΣ ίσως) στο οποίο θα γίνεται μνεία των διατάξεων που πρέπει να τηρηθούν από τον εργολάβο και κατάθεσή του στην εφορία (να χαρεί και το Υπ. Οικονομικών), στην αστυνομία με την θεώρηση της άδειας για έναρξη εργασιών , στην πολεοδομία για το εργοταξιακό , διαλέξτε τρόπο. Αν γίνει αυτό τότε υπάρχει πλέον εργολάβος και τα υπόλοιπα περί ευθυνών τα αναλαμβάνει ήδη ο ΚΤΣ σε ότι αφορά το σκυρόδεμα:

 

Ο εργολάβος ευθύνεται για την ποιότητα του σκληρυμμένου σκυροδέματος. Η εταιρεία για την ποιότητα αυτού που παραδίδει. Αρα η ευθύνη μας εξαντλείται στο να πάρουμε δοκίμια.Πήρες δοκίμια και είναι ΟΚ ? Τέλος. Αν άνοιξε ο άλλος το βρυσάκι ας τρέξει να σώσει το κεφάλι του μετά.

 

Κάτι θα σκεφτούμε και για τα σίδερα. Θέληση να υπάρχει. Το σημαντικό είναι ότι άπαξ και θεωρηθεί ο άλλος πιστοποιημένος δεν μπορεί να πει σε ένα δικαστήριο ότι "εγώ τι ξέρω απλός καλουπατζής είμαι , ο μηχανικός μου τα είπε".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.