Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοστος εγκαταστασης


thalasinos

Recommended Posts

Καλησπερα.Μπηκα για να απαντησω και να σας πω τελικα οτι η δουλεια εγινε με το 1/5 της τιμης[!].Με ψαξιμο και προσφορες για τα ιδια ακριβως δεδομενα απο 5000+φπα εγινε με 1000€ με το φπα!.Υστερα μουρμουρανε οι ηλεκτρολογοι [και ειδικα αυτοι των τει] οτι δεν εχουνε δουλειες.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μπηκα για να απαντησω και να σας πω τελικα οτι η δουλεια εγινε με το 1/5 της τιμης[!].Με ψαξιμο και προσφορες για τα ιδια ακριβως δεδομενα απο 5000+φπα εγινε με 1000€ με το φπα!.Υστερα μουρμουρανε οι ηλεκτρολογοι [και ειδικα αυτοι των τει] οτι δεν εχουνε δουλειες.

Τι ρόλο παίζει αν είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ?

 

Όπως είπανε συνάδελφοι,ελεύθερη οικονομία έχουμε κ ο καθε επαγγελματίας δινει προσφορά ανάλογα με το πώς κοστολογεί την εργασία του.

 

Αν ψάχνατε κ άλλο μπορεί να βρίσκατε κ με 400, με 300 κτλ...

 

Άκρως αντιδεοντολογικο αυτό που κάνετε... Δε σε ανάγκασε να δεχτείς κ πίστεψέ με ήξερε ότι θα βρεις φθηνότερα. Τόσο όμως κοστολογεί την εργασία του. Δε σε καταλαβαινω...

 

Εσύ με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται?

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια με τι ασχολομαι,παντως με κατι τεχνικο ειναι και οχι με δουλεια γραφειου.Τωρα ο συγκεκριμενος που ειχε δωσει την αστρονομικη τιμη για τα δεδομενα της εποχης μετα γυριζει και μου λεει ειρωνικα ''ε,αν βρεις φθηνοτερα καντο!''.Αν θελεις λοιπον φιλε μου να εισαι και να λεγεσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ,αυτες τις ειρωνικες απαντησεις δεν τις δινεις.Φυσικα δεν με αναγκασε να δεχτω αλλα πιστεψε με και εσυ οτι δεν ηξερε οτι θα βρω φθηνοτερα.Αυτα.Τωρα αν θελει καποιος να αναλυσουμε πως κοστολογει καποιος την δουλεια του αν ειναι απο τει,τεχνικη σχολη η ξερω εγω αλλο ειμαι αμεσα διαθεσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρόλο παίζει αν είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ?

 

Αυτά δεν λέγονται συνάδερφε...έχουμε 2017

 

Επίσης θαλασσινε ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όπως θέλει.. Υπερβολική η τιμή και η αντίδραση του.. Αλλα ο μηχανικός Τ.Ε Θα σου κάνει απο την μελέτη μέχρι τα πάντα...

Το οτι είναι απόφοιτος τει δεν έχει να λέει και μην μας κρίνεις όλους...

Το οτι εγώ αρνούμαι να εκδώσω ΥΔΕ για ενα 50αρικο ή κοστολογώ την δουλειά διαφορετικά γιατι προσφέρω παραπάνω λέει κατι.. Γενικά μιλώντας

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθιο αλλά δε σας έχει τύχει να κοστολογήσεις μια δουλειά Χ ευρώ κ συνάδελφος να δώσει Χ/5?

 

Για τον οποίο λόγο......από την απόσταση μέχρι τις απαιτούμενες εργατοωρες και την ποιότητα της εργασίας που παρέχεις.

 

Και δεν κατάλαβα γιατί ήταν ειρωνική η απάντηση. Η προσφορά είναι 5.000,αν βρεις φθηνότερα πάνε αλλου σου είπε. Που είναι το μεμπτό?

 

Δλδ ο καλός επαγγελματίας θα έλεγε οκ αφου κανείς μουτρακια θα στο κάνω με 1000....αυτός θα ήταν επαγγελματίας?

 

Επίσης αν ρίξεις μια φορά τις τιμές στον πάτο,δεν ξανανεβαινεις που να χτυπιεσαι.

 

Και επειδή το συνεχίζεις με τα ΑΕΙ, ΤΕΙ, αν σε χαλάνε οι επαγγελματίες από ΤΕΙ απλά μην ξαναπευθυνθεις σε αυτούς. Πίστεψέ με τέτοιους πελάτες δεν τους έχουμε ανάγκη.

Edited by Alsterwasser
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Thalasine μην είσαι τόσο σκληρός με αυτόν που σου έδωσα τα 5000 χιλιάρικα προσφορά.
Απο τη μία δεν ξέρουμε (και δεν μας έχεις πει) αν υπήρχαν διαφορές στην προσφορά, απο την άλλη έχει κάθε δικαίωμα να σου τα ζητήσει, κόβωντας πάντα την ανάλογη απόδειξη.
Όπως δικαίωμα του πελάτη είναι να ψάξει για καλύτερη προσφορά.

Απλά έχε πάντα στο νου σου πως η προσφορά δεν είναι μια τιμή, αλλά αντιστοιχεί σε συγκεκριμένες υπηρεσίες και υλικά που μπορούν να διαφέρουν σημαντικά απο προσφορα σε προσφορά.

Στην ουσία μας λές πως θες ένα τετραθυρο κόκκινο αμάξι. Ε αν θες μπορείς να πάρεις μια μερσεντες, μπορείς να πάρεις και ένα ντατσια. Η τιμή απο μόνη δεν λέει κάτι αν δεν συνοδεύεται και απο το τι περιλαμβάνει.

Αυτά και καλη τύχη!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.