Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός Η/Υ & Καθηγητής Πληροφορικής (ecdl κλπ)


angel_os

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρ. Μηχ.& Μηχ. Η/Υ, μέλος ΤΕΕ από τον Ιανουάριο του 2009. Από τον Σεπτέμβριο του 2009 θα φύγω στο εξωτερικό για Διδακτορικό και γι αυτό δεν έκανα έναρξη επαγγέλματος ακόμα. Αυτή την περίοδο βρήκα μια θέση καθηγητή πληροφορικής σε φροντιστήριο (ecdl κ.λ.π), όπου μου ζήτησαν να τους κόβω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τι χρειάζεται για να αναλάβω μια τέτοια δουλειά. Θα πρέπει να κάνει κανείς έναρξη επαγγέλματος στην εφορία για κάτι τέτοιο? Με συμφέρει, ενώ θα φύγω στο εξωτερικό σε λίγους μήνες, να κάνω έναρξη επαγγέλματος για λίγους μόνο μήνες?

 

Την ίδια δουλειά την έκανα και τα προηγούμενα 2 χρόνια, πριν γραφτώ στο ΤΕΕ, και είχα ασφάλιση ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών στην Εφορία και αν θέλεις κάνεις όταν φύγεις διακοπή εργασιών. Φασαρία μεν αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μη βιαστείς να ανοιξεις βιβλία για μια δευτερεύουσα εργασία

ξανασυζήτησε το θέμα του ΙΚΑ

 

τα τελευταία 3 χρόνια βγαίνουν επιδοτήσεις για νέους ελέυθερους επαγγελματίες πχ ΟΑΕΔ που ανοίγουν για πρωτη φορά βιβλία

οπότε λάβε το και αυτό υπ' όψιν σου πριν αποφασίσεις

 

φυσικά μέχρι που να τελιώσεις με το καλό το διδακτορικό ισως πλέον να μην υπάρχουν τα συγκεκριμένα πριγράμματα

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταία 3 χρόνια βγαίνουν επιδοτήσεις για νέους ελέυθερους επαγγελματίες πχ ΟΑΕΔ που ανοίγουν για πρωτη φορά βιβλία

οπότε λάβε το και αυτό υπ' όψιν σου πριν αποφασίσεις

 

Και είναι κρίμα να χάσει κανείς μια επιδότηση της τάξεως των 15000 ευρώ....

Αφού δεν έχεις κάνει έναρξη ακόμα, ψάξε την επιδότηση και ίσως να μην βγεις χαμένος...

Παίρνεις την επιδότηση και μετά κόβεις κανονικά τις Α.Π.Υ. που σου ζήτησαν από το φροντηστήριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι δουλεύω σε ένα φροντιστήριο πληροφορικής, είμαι στη κατηγορια κάτω τον 600 euro.... μπορεί σας παρακαλώ να μου εξήγηση κάποιος τι ακριβώς σημαίνει αυτό για μένα???? εννοώ, προς το τσμεδε τα πληρώνω ΌΛΑ εγώ?? ο εργοδότης τίποτα?? ένα μικρό ποσοστό που είναι υποχρεωμένο

 

Τα Greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.