Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η Ελλάδα πρωταθλήτρια στην παραοικονομία


Engineer

Recommended Posts

Προσπαθώ να σου πω κάτι ΜΠΑΣ και καταλάβεις , αλλά δεν ξέρω αν είσαι απλά άσχετος ή έχεις την πασοκική εμμονή του μαύρου άσπρου του ΜΗ προνομιούχου Λαικιστή . 

 

Απαντώ στα κόκκινα σου σχόλια...

 

1. Ορίζει το κράτος πόσο θα πουλάει ο ταβερνιάρης τα φαγητά του ? Οχι βέβαια . Αρα τι συγκρίνεις  ?

 

2. Που το λέτε ότι ο ανταγωνισμός δεν επέτρεπε να αλλάξει η στρεβλή κατάσταση που το ίδιο το κράτος δημιουργούσε ? Μιλήσατε πουθενά για το αγαπημένο σας κράτος ? Οχι βέβαια , πως θα το κάνατε άλλωστε ....

 

3. Οπως πάντα και αυτό δείχνει το πόσο άσχετος είσαι με το θέμα , ξεχνάς την αξία της γης . Γράφω 10 διαμερίσματα . Μιλάμε για την εποχή των εύκολων δανεικών , άρα το 50 % αντιπαροχή ήταν δεδομένο , οπότε ο κατασκευαστής είχε να φτιάξει 10 διαμερίσματα , αλλά μπορούσε να πουλήσει μόνο τα 5 , οπότε σωστά βγαίνει το 2000 . Αλλά δεν είναι μόνο το κόστος κατασκευής . Είναι και η αξία της γης .

Σε ένα άσχετο φόρουμ , κάποιος άσχετος που τα μπέρδευε και αυτός , μου απάντησε :

Τι με νοιάζει εμένα που βρήκε το οικόπεδο.... :mrgreen:

Αλλά είπαμε ο κακομοίρης ήταν άσχετος με το αντικείμενο .... Εσύ υποτίθεται ότι είσαι σχετικός.... :???:

 

4. Το σχόλιο μάλλον πρέπει να το ξαναδείς γιατί είτε είναι συνέχεια του προηγουμένου , άσχετο και αυτό , είτε έχει συντακτικά θέματα .

 

Θα συνεχίσω τις αναρτήσεις για το θέμα σε επόμενα σχόλια . Αυτό είναι αποκλειστικά απάντηση και επαναφορά σου στην τάξη ....

 

Την άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός , γιατί άρχισες να με κουράζεις.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσα αναφέρθηκαν στα προηγούμενα σχόλια , αφορούσαν κυρίως την εποχή της περασμένης δεκαετίας και την περιοχή αντικειμενικών τιμών από 1400-2600 που ήταν και η μεγάλη πλειοψηφία των περιοχών . 

 

Στις περιοχές πάνω από 2600 , εκεί είχαμε άλλες ιδιαιτερότητες . Η αξία της γης ήταν δυσθεώρητη , το προφίλ των εταιρειών που δραστηριοποιούνταν εκεί , έπρεπε να έχει διάφορα μη κατασκευαστικά κόστη , όπως διαχείρισης , προβολής , δημοσίων σχέσεων , χρηματοδοτήσεως κλπ, πολύ πιό αυξημένα από τις άλλες των προσιτών περιοχών και τελικά ήταν πολύ μικρότερος ο αριθμός των ακινήτων και πολύ ιδιαίτερο το προφίλ των εταιρειών και των αγοραστών που όχι μόνο εκφεύγει του θέματος μας , αλλά που δεν θα τολμούσαν να τους αγγίξουν οι κρατικοί υπάλληλοι , ούτε τότε , ούτε σήμερα . 

 

Δεν θέλω να επεκταθώ , καταλαβαίνουν όλοι τι εννοώ .

 

Στο κάτω άκρο της αγοράς , είχαμε άλλου είδους πρόβλημα . Στις περιοχές που οι ΑΑ ήταν από 1000-1400 συχνά είχαμε ελάχιστη διαφορά με τις τιμές πώλησης , ιδιαίτερα όταν μιλάγαμε για τα νοτιοδυτικά προάστια . Οσο όμως οι ΑΑ κατέβαιναν κάτω από τα 1000 , τότε προφανώς είχαμε θέμα αφού πέφταμε κάτω από το κόστος κατασκευής , χωρίς το οικόπεδο και τα άλλα κόστη . 

 

Εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αυτές τις περιοχές , οπότε δεν έχω πλήρη ιδέα για το θέμα , ούτε στις πολύ ψηλές , ούτε στις πολύ χαμηλές .

 

Εδώ θα πρέπει να πούμε ότι σε περιοχές που οι τιμές πώλησης ήταν γύρω στις 2000 το τμ και οι ΑΑ γύρω στις 1400 , τα ποσά που λέμε στα προηγούμενα σχόλια ήταν πολύ μικρότερα και η "φοροδιαφυγή" που τόσο σκίζονται οι άσχετοι κήνσορες ήταν περί τα 2000 ανά διαμέρισμα . 

 

Τεράστιο ποσό :smile: . Επρεπε να πουλήσεις 125 διαμερίσματα , δηλαδή γύρω στις 25 πολυκατοικίες , μια ζωή δηλαδή , για να αρπάξεις όσα ο δικός τους ο Τσουκάτος σε μια αρπαχτούλα....

 

Αλλά είπαμε ο τυροπιττάς είναι το άλλοθι για τους υποστηρικτές του Ακη για να τους αθωώσουν όλους και να μας κάνουν να δεχτούμε το Μαζί τα φάγαμε του Πάγκαλου . 

 

Απλά για να μην τους χαλάσει το πασοκικό όνειρο....

 

Τα ίδια κατ΄ αναλογία και για όποιον άλλο κομματικό άλλου κόμματος , θέλει να μας περάσει την ίδια λογική ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.