Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραχωρητήριο , οριστικός τίτλος μεταβίβασης ακινήτου


Recommended Posts

Ελπίζω το θέμα να δημοσιεύεται καταρχήν στη σωστή θεματική ενότητα .

Έχω ένα ακίνητο στη Νέα Φιλαδέλφεια που ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται πως η Πολεοδομία δεν του δίνει άδειες , κατόψεις , κτλ λόγω του ότι υπάρχει παραχωρητήριο του 1964 που καλύπτει όλα τα προαναφερόμενα . Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν ? Η κατοικία βρίσκεται σε προσφυγικό καταυλισμό .

Link to comment
Share on other sites

Το παραχωρητήριο περιέχει τα σχέδια-τοπογραφικό που αφορούν το συγκεκριμένο ακίνητο και τις όποιες νομικές πράξεις.Αφού το κράτος το έχτισε δεν βγήκε άδεια αν δεν κάνω λάθοςΠροφανώς πρόκειται για ακίνητο που προσέφερε το κράτος σε κάποιον πρόσφυγα και χρειάζεται η μεταγραφή αυτού για την έκδοση αδείας.Για να το βρεις θα απευθυνθείς στον ιδιοκτήτη και αν το έχει χάσει στη διεύθυνση Πρόνοιας.

 

Στο τοπογραφικό στον Περισσό τι σου είπανε?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε διαμέρισμα σε οικισμό της εργατικής κατοικίας στην Ν.Φιλαδέλφεια, το παραχωρητήριο και όλοι οι τίτλοι και τα σχέδια το αναφέρουν 75,00μ2. Το μετράω εγώ στο σχέδιο που μου δώσανε όμως....και είναι 65,00μ2 !! Γιατί υπάρχει τέτοια διαφορά ? Μετράγανε αλλιώς τα σπίτια τότε ? Το διαμέρισμα έχει κάτι εσοχές σαν ανοιχτούς Η/Χ αλλά και με αυτούς ακόμη μετρημένους δεν βγαίνει !

 

Μήπως τότε βάζανε στα παραχωρητήρια λίγο ό,τι να ναι στα μ2 ?!

Link to comment
Share on other sites

πιθανον η διαφορα να οφειλεται στα "μικτα/καθαρα"

 

οπως και να εχει

το "μικροτερο" δεν αποτελει αυθαιρεσια

 

υγ1

αν εχει αλλες αυθαιρεσιες πας με το 23/15α

 

υγ2

παλαιοτερα, επι 4014  ακομα, ενας συναδελφος βρηκε ολα τα κτισματα  μιας περιοχης ΟΕΚ,

να εχουν τοποθετηθει στο "περιπου"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν Η/Χ τότε ως πολεοδομική έννοια.

Δες τι μετράς εσύ και τι το παραχωρητήριο.

Πχ τους μεσότοιχους με δυο ιδιοκτησίες στη μέση? Πάχος μεσότοιχου κατασκευασμένου από σχεδιασμένου?

Μεσότοιχο με κοινόχρηστο κλιμ/σιο ή διάδρομο το βάζεις όλο στην ιδιοκτησία σου ή μισό μισό κι αυτό?

Κι αν απ αυτούς τους συνδυασμούς δεν βγάζεις άκρη δες αν τα 72τ.μ. που γράφουν έχουν προσμετρήσει και τα αναλογούντα κοινόχρηστα τμ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα όλα μέσα....και πάλι.....δεν βγαίνει. Κάτι έχουν κάνει με τα κοινόχρηστα. 

 

Λογικά επειδή μιλάμε για τεράστιο κοινό οικόπεδο 22 στρεμάτων, επειδή μιλάμε για 1960 και επειδή δεν ξέρω εγώ πως σκέφτονταν τότε με τοιυς κοινόχρηστους δρόμους, κλιμακοστάσια κ.τ.λ.....άκρη δεν βγαίνει. Μάλλον μετράνε και το κλιμακοστάσιο που του αναλογεί στα μ2. 

 

Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.