Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικών αδειών από τοπογράφους μηχανικούς


Recommended Posts

Τι τα σκαλιζεται βρε συνάδελφοι;

Αλοι νομοθετούν και θα φαγωθουμε εμείς;

Μόνο με φυσική παρουσία και πίεση στα όργανα μπορεί κάτι να αλλάξει.. Αλλιώς θα τρώμε τις σάρκες μας και θα νομίζουμε πως κάτι κάνουμε.

 

 

υγ. Έχει κει θρίλερ στο μεγάλο κανάλι που ο ένας δαγκώνει τον άλλον....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφε δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον συνάδελφο εξασκεί αυτά για τα οποία έχει επαγγελματικά  δικαιώματα να κάνει , είτε είναι τοπογραφικά διαγράμματα  , είτε άδειες δόμησης , είτε οδοποιίες κλπ  Έκανα την ανάρτηση γιατί σε άλλο θρεντ ανάφερε ο  συνάδελφος Αλέξιος για το ότι έγραψα ότι δεν ασχολούμαι με κτιριακά έργα και τις επιβλέψεις τους και μόνο με τοπογραφικά , πράγμα που δεν ισχύει και είμαι περίεργος που το έγραψα Εγώ συνεργάστηκα και συνεργάζομαι άψογα και με ΠΜ και με μηχανικούς από ΤΕΙ και με μηχανολόγους και Αρχιτέκτονες και δεν είχα ποτέ πρόβλημα Ήθελα να επισημάνω ότι πολλοί ξεχνούν τον όρο Αγρονόμος από τον τίτλος μας και επικεντρώνονται μόνο στο τοπογράφος 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας συναδελφοι..τις μελετες των υδραυλικων εγκαταστασεεων - αποχετευσεων για την εκδοση αδειας πχ μιας ιςογειας κατοικιας,μπορουμε να τις υπογραψουμε εμεις;; Και αν οχι ποιος μπορει;πολιτικος μηχανικος;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι..τις μελετες των υδραυλικων εγκαταστασεεων - αποχετευσεων για την εκδοση αδειας πχ μιας ιςογειας κατοικιας,μπορουμε να τις υπογραψουμε εμεις;; Και αν οχι ποιος μπορει;πολιτικος μηχανικος;;

Τις υπογράφουμε κανονικά Δεν έχω τώρα τα σχετικά έγγραφα που στηρίζετε αυτό αφού τα έχω στο γραφείο μου και δεν είμαι εκεί Αύριο θα τα γράψω σε νεότερο ποστ μου 

Link to comment
Share on other sites

Τις υπογράφουμε κανονικά Δεν έχω τώρα τα σχετικά έγγραφα που στηρίζετε αυτό αφού τα έχω στο γραφείο μου και δεν είμαι εκεί Αύριο θα τα γράψω σε νεότερο ποστ μου 

σε ευχαριστω συναδελφε θα με βοηθουσε πολυ γιατι υπηρχε διαφορετικη αποψη απο καποιους αλλουσ συναδελφους.και θα ηθελα κατι χειροπιαστο και ορθο..αναμενω!!και σε ευχαριστω και παλι γιατι την αμεση απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

οι Α.Τ.Μ είχαν και έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Υπομηχανικούς 

και στα ιδιωτικά  και στα δημόσια έργα

και εγώ ως πολ Υπομηχανικός υπέγραφα αποχετεύσεις κλπ

για τα κτίρια που είχα δικαίωμα υπογραφής

Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα γράφω αναλυτικά τι  ισχύει για ΑΤΜ και για υδρ - αποχ Από μελέτη κάνουμε κάθε εγκατάσταση εκτός αν περιέχει λέβητα ή κινητήριο ισχύ μεγαλύτερη από 50 HP Επίβλεψη κάθε εγκατάσταση εκτός αν περιέχει λέβητα ή κινητήριο ισχύ μεγαλύτερη από 200 HP

 

Ν6422/34 

ΒΔ 16-3-50

ΠΔ 38/1991

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.