Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ'αδιαιρέτου κόλλημα.


jdoohan

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα .

Πρώτο μου ποστ εδώ πέρα, μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειας να πουλήσω το ακίνητό μου το οποίο είναι εξ'αδιαιρέτου δυστυχώς, ψάχνωτας για μια λύση.

Έχω δύο διαμερίσματα σε μια τετρακατοικία στον προσφυγικό οικισμό στην Νέα Φιλαδέλφεια. Τα σπίτια είχαν κάποιες αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους, με βάση αεροφωτογραφίες, προ του 1955. Εγώ πήγα και νομιμοποίησα ότι έπρεπε και πλήρωσα και με το παραπάνω. Οι συμβολαιογράφοι μου λένε ότι χρειάζεται τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από επικοινωνία με τους άλλους δύο ιδιοκτήτες της τετρακατοικίας θέλουν 20000 € για να υπογράψουν την τροποποίηση. ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ.

Ψάχνω για λύση ώστε να καταφέρω να πουλήσω και να εξοφλήσω την τράπεζα πού το χρωστάω .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Στάλθηκε από το ota test μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι άλλο:

 

πώς τακτοποιησες αυθαιρεσιες σε "κοινοχρηστα" χωρις να παρεις συναινεση των συνιδιοκτητων

 

Εκτος εάν ειχες δικαιωμα αποκλειστικης χρησης, οποτε σωστα τακτοποιησες

Και δεν χρειαζεται καμμια τροποποιηση της συστασης.

 

"Ειδικά στην περίπτωση που η επέκταση και γενικά η νομιμοποιηθείσα  [το σωστο ειναι τακτοποιηθεισα] αυθαίρετη δόμηση ή χρήση έχει πραγματοποιηθεί σε χώρο κοινόκτητο μεν, αλλά αποκλειστικής χρήσης, είναι δυνατή η μεταβίβαση του χώρου αυτού μαζί με την οριζόντια ιδιοκτησία στην οποία ανήκει η αποκλειστική χρήση, χωρίς να χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Εξυπακούεται, όμως, ότι ο χώρος αποκλειστικής χρήσης, στη νέα, νομιμοποιηθείσα μορφή του, θα μεταβιβασθεί και πάλι ως χώρος αποκλειστικής χρήσης, δηλαδή κοινόκτητος και ιδιόχρηστος και όχι ως χώρος πλήρους κυριότητας."

 

 

Αλλα και εάν τακτοποιησες  με "συναινεση"  σε χωρο μη αποκλειστικης χρησης, και παλι

ο νομος λεει οτι, τακτοποιεις και πουλας, με την μνεια οτι τακτοποιησες με βαση τον νομο, σαν "τακτοποιημενα"

Δεν υπαρχει λογος να ζητειται τροποποιηση της συστασης

 

Τα υπολοιπα τα συζητας με τον μηχανικο σου και τον δικηγορο σου.

 

περισσοτερα εδω

http://www.michanikos.gr/files/file/1314-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9F%CE%99-%CE%BC%CE%B5/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.