Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου κτίσμα και οικόπεδο προς νομιμοποίηση


argyka

Recommended Posts

Σαφώς και αντιλήφθηκα την διαδικασία και τις εναλλακτικές μου και ευχαριστώ για μια ακόμα φορά όλους σας για την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Μπόρεσα κάποιου να προσανατολιστώ και να κανονίσω τις επόμενες ενέργειες μου.

Σαφώς βέβαια και από την άλλη σε καμία περίπτωση δεν θα ζητούσα να μου κοστολογήσετε "στα τυφλά" με τα στοιχεία που σας έχω δώσει, πράγμα ούτε και εγώ κάνω στην δουλεία μου.

Το ζητούμενο ήταν να βρεθεί μια άκρη και η πιο σωστή διαδικασία για να ξεκινήσω, και βρέθηκε. Εδώ είδα ότι όλοι όσοι συμμετείχαν κατέληξαν σε δυο εναλλακτικές και συγκλίνουν οι απόψεις σας, πράγμα που μέχρι τώρα δεν είχα.

 

Η μοναδική τελευταία μου απορία ήταν η παρακάτω αλλά η ανάθεση σε μηχανικό όπως με συμβουλέψατε αλλά και όπως σκόπευα ούτως η άλλως να κάνω  θα μου την λύσει και αυτή.

...

Οπότε κατα τα γραφόμενα σου Δημήτρη να υποθέσω οτι έχω το δικαίωμα να δώσω εντολή σε μηχανικό να το προχωρήσει. Στην ουσία όμως θα γίνει η τακτοποίηση στην διαφορά του κτίσματος όπως ήταν το 83 με το πως είναι τώρα?...

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει γίνει η αποδοχή κληρονομιάς υπάρχει νόμιμος ιδιοκτήτης ο οποίος μπορεί να δώσει εντολή σε μηχανικό για την τακτοποίηση.

 

Όσον αφορά την τακτοποίηση σε σχέση με το 83, ο μηχανικός σας θα δει τα στοιχεία που έχουν κατατεθεί με το νόμο του Τρίτση όπως λέτε και θα αξιολογήσει αν αυτά έχουν γίνει σωστά, αν η προβλεπόμενη διαδικασία είχε ολοκληρωθεί ή αν χρειάζονται επιπλέον ενέργειες κλπ κλπ και θα σας ενημερώσει αν υπάρχουν τμήματα που μπορούν να θεωρηθούν νομίμως υφιστάμενα ώστε να ρυθμιστούν μόνο τα επιπλέον.

 

Σας εύχομαι καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει γίνει η αποδοχή κληρονομιάς υπάρχει νόμιμος ιδιοκτήτης ο οποίος μπορεί να δώσει εντολή σε μηχανικό για την τακτοποίηση.

Όσον αφορά την τακτοποίηση σε σχέση με το 83, ο μηχανικός σας θα δει τα στοιχεία που έχουν κατατεθεί με το νόμο του Τρίτση όπως λέτε και θα αξιολογήσει αν αυτά έχουν γίνει σωστά, αν η προβλεπόμενη διαδικασία είχε ολοκληρωθεί ή αν χρειάζονται επιπλέον ενέργειες κλπ κλπ και θα σας ενημερώσει αν υπάρχουν τμήματα που μπορούν να θεωρηθούν νομίμως υφιστάμενα ώστε να ρυθμιστούν μόνο τα επιπλέον.

 

Σας εύχομαι καλή τύχη

 

Σε ευχαριστώ πολύ και απ οτι αντιλαμβάνομαι σίγουρα θα χρειαστώ πολλή και 'καλή τύχη'.

Η πρώτη επαφή με μηχανικό έχει ήδη κανονιστεί και το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα στα μυαλό μου είναι πολύ πιο ξεκάθαρα από πριν.

 

Να'στε καλά, καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.