Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ομόρων για έκδοση άδειας δόμησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στο πρότυπο τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα δόμησης που έχει δώσει το υπουργείο, σε περίπτωση άδειας δόμησης, αναγράφεται στα όμορα οικόπεδα ότι είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Αναφέρομαι σε περίπτωση εντός σχεδίου πόλεως.

 

1. Πρέπει σε όλες τις περιπτώσεις να υπάρχει αυτή η "δήλωση" για τα όμορα? Θα μπορούσε να εξαιρεθεί π.χ. σε κάποιες περιπτώσεις π.χ.:

    α) Άδεια δόμησης στέγης σε υπάρχον

    β) Τα όμορα να είναι όλα δομημένα

    γ) Κάποια άλλη περίπτωση

 

2. Πώς ελέγχουμε τα όμορα? Με απλή αποτύπωση και έλεγχο με τους όρους δόμησης? Πώς εξετάζουμε την κατά παρέκκλιση αρτιότητα χωρίς συμβόλαια?

 

Αντιλαμβάνεστε ότι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία με αρκετά μεγάλο κόστος π.χ. ανεύρεση στοιχείων στο υποθηκοφυλακείο.

Σκεφτείτε και την περίπτωση να μην ξέρουμε ποιος είναι ο όμορος ή να είναι μια οικοδομή με 40 ιδιοκτήτες και να μην έχουμε άλλα στοιχεία.

Στην περιοχή μου δεν έχουμε καν κτηματολόγιο για να μπορέσω να βρω έτσι τον ιδιοκτήτη (αν προβλέπεται να μου δώσουν στοιχεία).

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες μέγαλο θέμα συνάδελφε...

 

Και τι γίνεται στη περίπτωση που για το όμορο έχει εκδοθεί παράνομη οικοδομική άδεια και έχει ανεγερθεί!

Καθώς είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Έχω παρόμοια υπόθεση.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.