Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Παύλο, δεν έχει πρόσβαση από το κατάστημα. Ισως να είχε παλαιότερα, αλλά σήμερα χωρίζεται από το πατάρι του καταστήματος (έχει και το κατάστημα πατάρι στην ίδια στάθμη) με τοιχοποιία. Δεν φαίνεται καθόλου στην σύσταση. Εκεί υπάρχει μόνο το κατάστημα και ελέγχοντας τον όγκο φαίνεται ότι όλο το ύψος ανήκει στο κατάστημα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Ο νόμος αναφέρει πως όλα τα αρχεία πρέπει να έχουν αναρτηθεί εντός 6μήνου από την υπαγωγή!

Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει σε περίπτωση καθυστέρησης;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την τροποποίηση του Ν. 4585/18 η προθεσμία έχει τροποποιηθεί ως εξής

Ο μηχανικός υποχρεούται, μέσα σε διάστημα δώδεκα (12) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου, να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυθαίρετος κλειστός χώρος με κεκλιμένη στέγη (max ύψος 2,80 και min 1,80) στο δώμα κτιρίου μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή(σοφίτα);

Link to comment
Share on other sites

Από την διευκρινιστική εγκύκλιο 4 του ν. 4178 για να λάβει μειωτικό ως σοφίτα πρέπει να πληροί τον ορισμό της παρ 81(*)  άρθρου 2 του ΝΟΚ.  Με πλαϊνά ύψη 1.80 δε νομίζω να συμπεριλαμβάνεται στο ύψος της επικλινούς στέγης, οπότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπολογιστεί χωρίς μειωτικό συντελεστή. Επιπλέον, αν έχει και εξωτερική πρόσβαση τότε αποκλείεται και το δεύτερο απαιτούμενο κριτήριο του ορισμού.

παρ. 81 άρθρου 2 ΝΟΚ:

(*) 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε. Αν υπάρχει μια άδεια σε ένα όνομα πχ πατέρα

και κατόπιν η ιδιοκτησία μεταβιβαστεί σε κάποιον γιο κόρη γυναίκα κλπ πριν προβείτε

σε ρύθμιση προχωράτε σε αλλαγή ονόματος αδειας ή είναι υπερβολικό? Μεχρι σήμερα δεν το 

έχω κάνει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

 πότε ειναι η αδεια?

σε ποιο σταδιο ειναι η οικοδομη?

Εγινε συσταση?

ειναι ημιτελής?

 

Πώς θα γινει η μεταβιβαση χωρις βεβαιωση νομιμοτητας

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις με μεταβιβάσεις πριν τους αυθαιρετονόμους.

Οπου στις πλείστες περιπτώσεις δεν ανφερεται κάτι σχετικά με την άδεια....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.