Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

η πυλωτή είναι κοινόχρηστος χώρος οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα το ιδιοκτησιακό και ο υπολογισμός γίνεται με ΥΔ. Για την κατηγορία πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Ζoi said:

Συνάδελφοι το κλείσιμο πιλοτις δεν παίρνει κάποιον μειωτικό συντελεστή σωστά? Μπαίνει κατηγορία 4 και υπέρβαση δόμησης με τ.μ. ή κατηγορία 4 και αλλαγή χρήσης? Με συγχωρείτε αν ρωτάω σε λάθος σημείο του forum...

Αν η χρήση είναι αποθήκη και επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ παίρνει μειωτικό. Αλλαγή χρήσης όχι, αν εννοείς τον συντελεστή αλλαγής χρήσης. Η κατηγορία προσδιορίζεται ανάλογα με το σύνολο των αυθαίρετων τμημάτων. Έχουμε σχετικά θέματα να διαβάσεις.

Προσοχή σε αυτό που λέει ο συνάδελφος παραπάνω. Κοινόχρηστος χώρος. Κατά πάσα πιθανότητα θα απαιτηθεί συναίνεση. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής στην οποία έχει πληρωθεί ολόκληρο το πρόστιμο με έκπτωση. Θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα φύλλο καταγραφής για αυθαίρετες μικρές παραβάσεις Κατηγορίας 3 που λογικά καλύπτονται από το παράβολο που έχει ήδη πληρωθεί από τον πελάτη. 
Μέτα την προσθήκη του ΦΚ θα πρέπει να γίνει επανυπολογισμός του προστίμου και λογικά να μην προκύψει κάτι άλλο για πληρωμή. Υπάρχει περίπτωση με τον εκ νέου υπολογισμό να 'χαθεί' η έκπτωση; η να προκύψει άλλο πόσο προς πληρωμή;
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εφόσον θα προσθέσετε παραβάσεις θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και θα προκύψει υπόλοιπο προς πληρωμή.

*Έχω παρατηρήσει ότι σε περιπτώσεις καταβολής εφάπαξ και κατόπιν προσθήκης νέας αυθαιρεσίας κατά τον επανυπολογισμό το συνολικό πρόστιμο (μαζί με την προσθήκη) εξακολουθεί να λαμβάνει την έκπτωση του 20%. Αυτό κανονικά δεν είναι σωστό διότι η έκπτωση του εφάπαξ έχει νόημα όταν το πρόστιμο καταβάλλεται εντός περιορισμένης προθεσμίας. Διαφορετικά θα μπορούσα πχ να δηλώσω αρχικά μόνο μια μικρή αυθαιρεσία και να δηλώσω εφάπαξ τρόπο πληρωμής, και μετά από 2 χρόνια να προσθέσω 10πλάσιες αυθαιρεσίες και να διατηρήσω ακόμα την έκπτωση. Ωστόσο μάλλον λόγω bug του συστήματος υπολογίζεται έτσι όπως αντίστοιχα δεν εφαρμόζονται προσαυξήσεις σε ληξιπρόθεσμες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Προφανώς εφόσον θα προσθέσετε παραβάσεις θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο και θα προκύψει υπόλοιπο προς πληρωμή.

*Έχω παρατηρήσει ότι σε περιπτώσεις καταβολής εφάπαξ και κατόπιν προσθήκης νέας αυθαιρεσίας κατά τον επανυπολογισμό το συνολικό πρόστιμο (μαζί με την προσθήκη) εξακολουθεί να λαμβάνει την έκπτωση του 20%. Αυτό κανονικά δεν είναι σωστό διότι η έκπτωση του εφάπαξ έχει νόημα όταν το πρόστιμο καταβάλλεται εντός περιορισμένης προθεσμίας. Διαφορετικά θα μπορούσα πχ να δηλώσω αρχικά μόνο μια μικρή αυθαιρεσία και να δηλώσω εφάπαξ τρόπο πληρωμής, και μετά από 2 χρόνια να προσθέσω 10πλάσιες αυθαιρεσίες και να διατηρήσω ακόμα την έκπτωση. Ωστόσο μάλλον λόγω bug του συστήματος υπολογίζεται έτσι όπως αντίστοιχα δεν εφαρμόζονται προσαυξήσεις σε ληξιπρόθεσμες δόσεις.

θα προσθέσω ΚΑτ 3 που καλυπτεται απο το ηδη πληρωμενο παραβολο, γιατι να προκύψει υπόλοιπο?

Οσο για την παρατηρηση με * το εχω προσεξει και εγω και συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω περίπτωση όπου οι αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν είναι κατηγορίας 3 και κατηγορίας 4 με αναλυτικό! Κανένα τετραγωνικό για υπέρβαση δόμησης κτλ.

Κι όμως το σύστημα μου βγάζει ότι απαιτούνται 13 αρχεία!

Κάνω κάτι λάθος;

Σας έχει ξανατύχει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σύστημα διαβάζει την κατηγορία 4 και επειδή συνυπάρχει με παράβαση άλλης κατηγορίας, δεν εφαρμόζει το εδάφιο που λέει ότι όταν η μοναδική παράβαση είναι παράβαση αναλυτικού δεν υποβάλλονται τα περισσότερα σχέδια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.