Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Στο έδωσαν γραπτώς? Το λέω διότι δεν προκύπτει κάπου από το νόμο!

Το παράρτημα πιστεύω είναι ξεκάθαρο για αυτο μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη ερμηνεία. 

Πραγματικά εάν έχει κάποιος κάτι γραπτό, είτε νόμο, είτε εγκύκλιο, είτε οδηγία, που μου διαφεύγει

ας το ανεβάσει. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλόνε μήνα!

Ερώτηση. Δήλωση με εφάπαξ το οποίο θα πληρωθεί με 2 μήνες καθυστέρηση.

Στην δήλωση, στα οικονομικά δεν εμφανίζεται κάποια προσαύξηση. Να υποθέσω ότι αυτή

υποτίθεται θα εμφανισθεί εν καιρώ? Ο πελάτης σήμερα θα πληρώσει το αρχικό πόσο το οποίο

εμφανίζεται και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

laxanos δεν μου το εδωσαν γραπτως  ομως αν θες κοιτα στην Ημεριδα ΤΕΕ Θρακης Αλεξανδρουπολη  ηταν απαντηση σε ερωτηση συναδελφου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλό μήνα,

στην υπεύθυνη δήλωση μηχανικού στο Ν4495 στα σχέδια γράφουμε οτι:

α) έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά και θα τα υποβάλλω κλπ κλπ εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας

β) το παρόν σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που έχει υποβληθεί στο σύστημα (όταν πρόκειται για συμβόλαια λέμε έχει υποβληθεί, διαφορετικά θα υποβληθεί).

Συμφωνείτε?

Έχω κάνει περαίωση σε δήλωση, έχω γράψει έχει υποβληθεί, έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά και η συμβολαιογράφος επιμένει οτι:

1. πρέπει να γράψω οτι έχω ήδη υποβάλλει τα διακιολογητικά

2. στην περιγραφή της ιδιοκτησίας να γράψω οτι δεν απαιτείται ΜΣΕ ενώ το γράφω στην τεχνική έκθεση και στην Τ.Ε. στατικού ελέγχου

3. στην περιγραφή της ιδιοκτησίας να γράψω τα εμβαδά των αυθαιρεσιών αναλυτικά

κλπ κλπ. Προκύπτουν αυτά από κάπου?

 

Επίσης μπορεί να γίνει μεταβίβαση πλέον αν δεν έχουν ανέβει στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Δε το διαψεύδω. Αλλά δεν μου προκύπτει κάπου απο τον νόμο. Για τον μειωτικό να  το δεχθώ ότι δεν παίρνει αν 

και εχω επιφύλαξη αν και μια αποθήκη εξ ορισμού έχει βοηθητική χρήση αλλά παει στο.. Για την χρήση όμως έχω 

επιφύλαξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

έκανα αίτημα για επαναφορά δήλωσης σε υπαγωγή έκανα την διόρθωση  και η μεταβολή που προκύπτει είναι >20%. Πλέον για να επαναπροωθηθεί σε  οριστική υπαγωγή ζητάει έγκριση από επιτροπή σύμφωνα με την Κ.Υ.Α. αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631/2017.  Πώς κάνω αίτημα για έγκριση;  Γίνεται μέσα από το σύστημα; 

 

Αν είσαι μηχανικός διόρθωσε την ειδικότητά στο προφίλ σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να έχεις αυτή την "επιφύλαξη".... Σαχλαμάρες λένε στο ΤΕΕ Θράκης.....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μια πυλωτή εμβαδού 80τ.μ. που μετατράπηκε σε γκαράζ και αποθήκες, μπορώ να δηλώσω χώρους μέχρι 50τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 30τ.μ. σαν ΥΔΚΧ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ημεριδα που παρακουλουθησα ανεφεραν οτι δεν μπορεις να κανεις διασπαση  ,πρεπει να ειναι ως 50τμ ενιαι κτισμα  εκτος στη δικη σου περιπτωση χωρισεις την αποθηκη απο το γκαραζ και φαινονται δυο  διαφορετικοι  χωροι.

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 3:08 ΠΜ, Anton_civeng said:

Γενικώς η αντιμετώπιση ενός "χώρου" υποστυλωμάτων έχει καθοριστεί και από παλαιότερα διαζευκτικά ως:

α) είτε ως πλήρης χώρος με Υ.Δ όπου μετά την τακτοποίηση έχεις δικαίωμα έκδοσης αδείας αποπεράτωσης του αυθαιρέτου ισογείου (bonus το νέο σπίτι.... !)

β) είτε ως κατασκευή υπερύψωσης του α΄ορόφου η οποία θα χρεωθεί με αναλυτικό αλλά  ΧΩΡΙΣ μελλοντικό δικαίωμα έκδοσης αδείας αποπεράτωσης (no bonus !)

Τα "ημιτελή" πάντως από κανένα νόμο ΔΕΝ χρεώνονται με μειωτικό 0,5 ...... !

Εν προκειμένω για το ισόγειο  ΕΦ΄ΟΣΟΝ το περίγραμμα και οι στύλοι είναι σύμφωνα με την άδεια, τότε ΔΕΝ έχεις αυθαίρετο στο ισόγειο, αφού οι ημιτελείς κατασκευές που είναι σύμφωνες με την άδεια μέχρι του σταδίου υλοποίησης της, ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ.

Σε αυτήν την ειδική περίπτωση λοιπόν αυθαίρετο θα έχεις  ΜΟΝΟΝ στον α΄όροφο.

Συνάδελφε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Δεν το γνώριζα αυτό. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.