Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Απόληξη κλιμακοστασίου 14τ.μ και ύψος 2.20, στο δώμα κατοικίας, που χρησιμοποιείται απλά ως απόληξη και λίγος αποθηκευτικός χώρος (2τμ) μπορεί πάει με μειωτικό με το Ν.4495/17?

Link to comment
Share on other sites

Μειωτικό συντελεστή λαμβάνουν υπόγειοι χώροι,, εσωτερικοί εξώστες, σοφίτες και ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης μέχρι και 50 τμ.  Αν θες κάνε χρήση της εγκ. 2/ν. 4495 που αναφέρει υπολογισμό της αυθαίρετης απόληξης με αναλυτικό. Σημείωσε ότι την αντιμετώπιση αυτή δεν την αναφέρει ο νόμος. Οπότε, οι επιλογές είναι με ΥΔ.ΚΧ (νόμος) ή με αναλυτικό (εγκύκλιος). Η μερική χρησιμοποίηση του χώρου της απόληξης στο πλατύσκαλο για τοποθέτηση κάποιων ειδών καθαριότητας δεν αναιρεί το ότι ο χώρος αποτελεί το τελείωμα της σκάλας και την τελική πρόσβαση προς το δώμα του κτιρίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει τακτοποίηση σε κατοικία που εντάχθηκε στο εξοικονομώ από άλλον συνάδελφο.

Τώρα παρατηρώ ότι έχω ξεχάσει να γράψω κάποια πράγματα στην ΤΕ . Σκεφτόμουν να ανοίξω τη δήλωση και να τα προσθέσω, θα είναι αυτό πρόβλημα για το πρόγραμμα σε οποιοδήποτε στάδιο? Δεν ασχολούμαι με το πρόγραμμα και δεν γνωρίζω.

Αν αυτά που θέλω να γραψω στην ΤΕ, τα γράψω μόνο στην ΤΕ που θα ανεβάσω ως αρχείο είναι το ίδιο ή χρειάζεται να φαίνονται και στη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2020 at 5:27 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μειωτικό συντελεστή λαμβάνουν υπόγειοι χώροι,, εσωτερικοί εξώστες, σοφίτες και ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης μέχρι και 50 τμ

Σχετικά με το bold κομμάτι η Εγκ.2 σε συνέχεια αναφέρει:

Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής.

Αυτο τι σημαίνει ότι για να πάρει μειωτικό συντελεστή ένας ισόγειος ΒΧ θα πρέπει βάσει ΝΟΚ να μην μετράει στο σ.δ.? Συγκεκριμένα ισόγειο λεβητοστάσιο που αποτελεί ανεξάρτητο αυθαίρετο ισόγειο κτήριο δικαιούται μειωτικό ή όχι? (με τη λογική οτι θα μέτραγε στο Σ.Δ. στην περίπτωση έκδοσης αδείας)

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές από την εποχή του ν. 4178 που κάτι παρόμοιο έγραφε η τότε εγκύκλιος 4. Ο μειωτικός δεν εφαρμόζεται σε μοναδικό κτίριο στο οικόπεδο ή γήπεδο, διότι για να υπάρξει βοηθητική χρήση θα πρέπει πρώτα να υπάρχει κύρια χρήση, την οποία και έχει το κτίριο και βεβαίως προσμετρά και στο Σ.Δ. Επομένως με αυτή τη θεώρηση σχετίζεται και η μη εφαρμογή του μειωτικού σε αυτοτελή μοναδικά κτίρια.  Προφανώς το ισόγειο λεβητοστάσιο έχει βοηθητική χρήση η οποία συνδράμει σε μια κύρια χρήση υπόλοιπου κτιρίου ή κοντινού κτιρίου το οποίο έχει κύρια χρήση και γι αυτό δικαιούται μειωτικό. Δε φαντάζομαι να εννοείς  ότι έχεις ένα "ξεκάρφωτο" λεβητοστάσιο" σε ένα οικόπεδο χωρίς άλλο κτίριο.

Το Ν.Ο.Κ μην τον ανακατεύεις στις τακτοποιήσεις πέραν των δυο ορισμών για σοφίτα και εσωτερικό εξώστη. 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα αφορά το σύστημα του ΤΕΕ. Αν θεωρείς πως έχεις παραλείψει σημαντικά πράγματα στην Τ.Ε δήλωσης του ν. 4495 τότε να επαναφέρεις τη δήλωση σε υπαγωγή και να αναρτήσεις την τροποποιημένη τεχνική έκθεση. Στο πεδίο Τ.Ε επιτρέπονται μέχρι και 4.000 χαρακτήρες. Θεωρώ ότι μπορείς  με αυτό τον αριθμό χαρακτήρων να αναγράψεις μια πλήρη τεχνική έκθεση. Βεβαίως αν δεν επαρκεί θα έχεις την πλήρη τεχνική έκθεση στο αντίστοιχο, δικαιολογητικό. Για το θέμα του εξοικονομώ να ποστάρεις το ερώτημα σε κάποιο από τα ανοιχτά θέματα της συγκεκριμένης ενότητας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 1:12 ΜΜ, danaikaterina said:

Καλησπέρα. Επιμένω στη διαφωνία μου. Όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο 2: "Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειος, ούτως ώστε να εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής της παρ.6, θα πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις του ν.1577/85." Αυτό είχε διευκρινιστεί και στους προηγούμενους νόμους αυθαιρέτων. Ο μειωτικός συντελεστής σε προβλεπόμενο από την άδεια υπόγειο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού με την προϋπόθεση ότι έχει τηρηθεί η στάθμη της άδειας ή στάθμη στην οποία εν τέλει βρίσκεται πληρόι τον ορισμό του υπογείου. Αν δηλαδή πιθανή αποκάλυψη του υπογείου οφείλεται αποκλειστικά σε ξεμπαζώματα. (Ήδη αρκετά ευνοϊκό αν ρωτάς τη γνώμη μου καθώς έχω συναντήσει ουκ ολίγες περιπτώσεις φαινομενικά "υπογείων" που έχουν ξεμπαζωθεί από όλες τις πλευρές και είναι πλέον ωραιότατα ολοφώτεινα διαμερίσματα). Όμως σε περίπτωση θεμελίωσης του χώρου σε υψηλότερη στάθμη αυτονόητα χάνεται τελείως ο χαρακτηρισμός του υπογείου και άρα και η δυνατότητα χρήσης του μειωτικού συντελεστή αφού πλέον έχω ένα κανονικότατο ισόγειο.

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση που το υπόγειο έχει κατασκευαστεί με μεγαλύτερο ύψος εσωτερικά με αποτέλεσμα να είναι μεν σωστή η στάθμη θεμελίωσης αλλά να μην πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο ΓΟΚ για το 1,50μ.. Θεωρώ ότι πάω με αναλυτικό για υπέρβαση ύψους και δικαιούμαι μειωτικό, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Χαίρετε συνάδελφοι.  Το ερώτημά μου αφορά μια δήλωση που έχω σε κατάσταση "Περαιωμένη" και δεν γίνεται "Οριστική" επί 3 μέρες τώρα.
Η δήλωση αφορά περίπτωση χωρίς αυθαίρετες παραβάσεις και συνεπώς δεν είναι σε αναμονή για πληρωμή προστίμου ή εκκρεμότητες εγγράφων, κ.α. σχετικά στοιχεία πληρότητας.

Συμβαίνει και σε άλλους;  Έχει σταματήσει η διαδικασία λόγω της Πανδημίας κορωναϊού και των μέτρων; (δεν υπάρχουν εργαζόμενοι να διεκπεραιώσουν;)
Παρακαλώ αν έχει άλλος παρόμοια εμπειρία ή σχετική ενημέρωση, μήπως έχω παραβλέψει ανακοίνωση.
Φυσικά και η αντίθετη εμπειρία θα ήταν χρήσιμη: αν δηλαδή κάποιος πει πως οριστικοποιήθηκε δικιά του δήλωση τις τελευταίες μέρες, θα σημαίνει πως μάλλον δεν έκανα κάτι καλά.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.