Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Το στάδιο της περαίωσης έπεται του σταδίου της οριστικής υπαγωγής. Η δήλωση σου είναι ολοκληρωμένη και βρίσκεται στο τελικό στάδιο. Το πρόβλημα ποιό είναι; Θες να τη γυρίσεις πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω δήλωση Ν.4495/17 που έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου και πληρώνονται δόσεις, έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά και μένει μόνο η μελέτη στατικής επάρκειας που δεν αφορά εμένα αλλά οι ιδιοκτήτες θα την καταθέσουν μετά από 5ετία με ευθύνη τους. η μεταβίβαση των ακινήτων θα γίνει μετά από κάποια χρόνια (μετά την 5 ετία). έχω τη δήλωση σε κατάσταση οριστική υπαγωγή. πρέπει να πατήσω και σε κατάσταση περαίωση τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, anavatis said:

...πρέπει να πατήσω και σε κατάσταση περαίωση τώρα? 

αν έχεις τελειώσει όλα, πάτα το κουμπί να μη σε απασχολεί άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλωθεί Μηχανικός για τη Μ.Σ.Ε.?

Αν όχι, ακόμα και  στη κατάσταση δήλωσης οριστική υπαγωγή δεν μπορείς να τον προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπιπροσθέτως, πως ο @anavatis θα έχει πληρότητα δικαιολογητικών για να κάνει περαιωμένη δήλωση, από τη στιγμή που απαιτείται υποβολή Μ.Σ.Ε;

Άρθρο 81 παρ. 8. Περαιωμένη υπαγωγή είναι δήλωση κατά την οποία έχει εξοφληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 100 και έχουν υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 99

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζεις ότι, έχεις ήδη αποδεχθεί "τικάροντας" στο σύστημα του ΤΕΕ ότι, έχεις ήδη στη διάθεσή σου όλες τις μελέτες κ.λπ.,δηλαδή και τη ΜΣΕ;

Πάντα οι δηλώσεις αυτές παραμένουν σε κατάσταση "Υπαγωγή", μέχρι να συμφωνήσεις την αμοιβή σου με το φίλτατο ιδιοκτήτη ή να στην προσκομίσει.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και το δύσκολο δεν είναι να την συμφωνήσεις, το δύσκολο είναι να στην δώσει. Πχ μπορείς να πεις με τον ιδιοκτήτη τόσα θέλω γιατί θέλει και Μ.Σ.Ε. να σου πει εντάξει αυτός, να την βάλεις και ένα χρόνο μετά να σου πει τώρα δεν μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι

Σε ένα ισόγειο κατάστημα που μελετώ (εντός σχεδίου) υπαρχει υποκείμενος υπόγειος χώρος (σύμφωνα με την άδεια Βοηθητικής χρήσης) ο οποίος σύμφωνα με την οικοδομική άδεια αλλα και με τους τίτλους επικοινωνεί με εξωτερική σκάλα . Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αναβατόριο(αυθαιρετα)  όπου επικοινωνούν οι δύο χώροι για να μπορεί να μεταφέρει τα προϊόντα του πιο εύκολα. Επιπρόσθετα τον υπόγειο χώρο τον έχει μετατρέψει σε χώρο κύριας χρήσης (εργαστήριο για το κατάστημά του) 

Η ερώτησή μου είναι η εξής : 

Το αρθρο 100 παρ 6 μιλάει για χρήση μειωτικού συντελεστη 0,30 σε λειτουργικά συνδεδεμένες ιδιοκτησίες . Σύμφωνα με την άδεια και σύμφωνα με τα συμβόλαια δεν φαίνονται σαν συνδεδεμένες αλλά σαν αυτοτελείς . Σύμφωνα με την πραγματικότητα οι δυο ιδιοκτησίες είναι λειτουργικά συνδεδεμένες. Πως να το προχωρήσω με μειωτικό 0,30 ή 0,50 ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.