Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

1 ώρα πριν, casablanca90 said:

 

Σε κατάσταση "αρχικής υποβολής" η δήλωση δέχεται διορθώσεις και αλλαγές,ναι.😁

Edited by ChristinaK
Συντακτικό
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι αυτό αποτελεί χώρο ούτε καν βοηθητικό. Το να υπάρχει μια καταπακτή για συντήρηση της στέγης δεν κάνει τον χώρο λειτουργικό. Αυθαίρετη κατασκευή στέγης καθώς και υπέρβαση του ύψους αυτής εφόσον δεν δημιουργείται σοφίτα τακτοποιείται με αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, danaikaterina said:

Δεν θεωρώ ότι αυτό αποτελεί χώρο ούτε καν βοηθητικό. Το να υπάρχει μια καταπακτή για συντήρηση της στέγης δεν κάνει τον χώρο λειτουργικό. Αυθαίρετη κατασκευή στέγης καθώς και υπέρβαση του ύψους αυτής εφόσον δεν δημιουργείται σοφίτα τακτοποιείται με αναλυτικό.

Ευχαριστώ για την απάντηση,

τακτοποιείται με αναλυτικό ακόμα κι αν υπάρχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε ρύθμιση όπου έχω υπόγειο, το οποίο δεν έχει ανεξάρτητη είσοδο, άρα πάει με μειωτικό συντελεστή 0,30, στους συντελεστές τετραγωνιδίων, τα τμ του υπογείου τα υπολογίζω ή όχι?

γιατί για την κατηγορία δεν υπολογίζονται αν δεν είναι ανεξάρτητο το υπόγειο

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK Λαμβάνω και το υπόγειο όμως υπ'όψιν? γιατί για την κατηγορία δεν το λαμβάνω αν είναι συνενωμένο με το ισόγειο

 

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

@patty -Εάν το υπόγειο βρίσκεται εντός εγκεκριμένης κάλυψης δεν θα συνυπολογιστεί για τον συντελεστή υπέρβασης κάλυψης.Στον συντελεστή υπέρβασης δόμησης θα υπολογιστεί κανονικά.Εκτός αν πρόκειται για αλλαγή χρήσης σε υπόγειο που υπήρχε στην άδεια οπότε θα μετρήσει στην δόμηση χωρίς την περιμετρική τοιχοποιία,σύμφωνα με την εγκ.2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 4:55 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν θεωρώ σοβαρό επαγγελματία μηχανικό αυτόν ο οποίος ακόμα, μετά από τόσα χρόνια, καθυστερεί ν' ανεβάσει αρχεία κ.λπ. σε δήλωση του 4178!!! Είναι άξιος της μοίρας του....

 

Καλό θα ήταν να μη γίνονται τέτοια σχόλια διότι δεν ξέρεις γιατί κάποιος δεν ανέβασε κάτι ή δεν έκανε κάτι. Επίσης η ερώτηση αφορούσε το αν τότε λήγει αυτό, και όχι το αν είναι ορθό ή όχι κάποιος να έχει ανεβάσει αρχεία ή όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,
 
Να σας ρωτήσω τα εξής:
 
1) Περίπτωση τακτοποίησης που έχουν εξοφληθεί τα πάντα και έχουν ανέβει και όλα τα σχετικά αρχεία: Επειδή ο πελάτης ενδιαφέρεται για έκδοση βεβαίωσης μηχανικού (όταν θα είναι έτοιμος να πουλήσει), θα χρειαστεί να κάνω περαίωση εως 30/9 ή αρκεί να τα έχω ανεβάσει όλα και να έχω αφήσει την υποβολή ανοικτή;
Εφόσον χρειάζεται να κάνω περαίωση (για να μην μεταφερθεί η υποβολή μου, εφόσον είναι ολοκληρωμένη, στον επόμενο νόμο), θα μπορώ όταν ο πελάτης χρειαστεί βεβαίωση να εκδόσω τότε (μην την εκδώσω από τώρα, λόγω της 2μηνης ισχύς)?
 
2) Περίπτωση τακτοποίησης που περιλαμβάνει και έκδοση άδειας νομιμοποίησης: Έχουν ανέβει όλα τα υπόλοιπα σχέδια/δικαιολογητικά και υπάρχει εκκρεμότητα μόνο με το στέλεχος αδείας της άδειας νομιμοποίησης, που δεν έχει ακόμη εκδοθεί.  Θα μεταφερθεί η υπαγωγή στον νέο νόμο φαντάζομαι, μέχρι να εκδόσω άδεια νομιμοποίησης για να έχω το στέλεχος; 
 
Σας ευχαριστώ!
 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.