Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

@efoula Νομίζω ξέχασες να γράψεις τι δηλώνεις.Έχεις ένα ισόγειο με γκαράζ και αποθήκη 70 τ.μ.Τι αυθαιρεσία έχουν δεν λες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ChristinaK said:

@efoula Νομίζω ξέχασες να γράψεις τι δηλώνεις.Έχεις ένα ισόγειο με γκαράζ και αποθήκη 70 τ.μ.Τι αυθαιρεσία έχουν δεν λες.

έχεις δίκιο συγνώμη....αλλαγή χρήσης έχω ,από γκαράζ (βοηθητική χρήση) σε κατοικία (κύρια)

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπάκι με το πρόστιμο δε λειτουργεί μετά την αρχική υπαγωγή και πληρωμή των παραβόλων. Γνωρίζετε το λόγο;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, efoula said:

.αλλαγή χρήσης έχω ,από γκαράζ (βοηθητική χρήση) σε κατοικία (κύρια)

Ωραία-οπότε:ό,τι μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,με αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης.Ό,τι δεν μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.Όχι μειωτικού,έχεις Κύριο Χώρο=κατοικία.☺

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ωραία-οπότε:ό,τι μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,με αναλυτικό για την αλλαγή χρήσης.Ό,τι δεν μέτρησε στην δόμηση στην άδεια και έγινε κατοικία,υπέρβαση δόμησης για την αλλαγή χρήσης.Όχι μειωτικού,έχεις Κύριο Χώρο=κατοικία.☺

και αυτό που αναφέρει ο νόμος στο άρθρο 100 για ισόγειους βοηθητικούς χώρους (γκαραζ ,αποθήκες) μέχρι 50τ.μ. σε τι  είδους παράβαση αναφέρεται;

συγνώμη για τις ερωτήσεις....και ευχαριστώ για την απάντηση

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε μια αυθαίρετη κατασκευή (ισόγεια αποθήκη) να έχει χρήση αποθήκης για να πάρει τον μειωτικό συντελεστή 0.50 για μέχρι 50 τ.μ.Εσύ δεν έχεις εγκατεστημένη χρήση αποθήκη,όπως λες,αλλά κατοικία,άρα κύριο χώρο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Θα έπρεπε μια αυθαίρετη κατασκευή (ισόγεια αποθήκη) να έχει χρήση αποθήκης για να πάρει τον μειωτικό συντελεστή 0.50 για μέχρι 50 τ.μ.Εσύ δεν έχεις εγκατεστημένη χρήση αποθήκη,όπως λες,αλλά κατοικία,άρα κύριο χώρο.

σε ευχαριστώ πολύ ,νιώθω ότι το έχω κάψει τις τελευταίες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, casablanca90 said:

Το κουμπάκι με το πρόστιμο δε λειτουργεί μετά την αρχική υπαγωγή και πληρωμή των παραβόλων. Γνωρίζετε το λόγο;

Δεν λειτουργεί μετά την αρχική υπαγωγή. Για να δεις ξανά πόσο βγαίνει  το πρόστιμο πάτα το κουμπί να πάει σε υπαγωγή και να σου βγάλει νέο παράθυρο ή άνοιξε μια πρόχειρη δήλωση και βάλε τα στοιχεία που θες να υπολογίσεις ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα λάθος σε περαιωμένη δήλωση 4495 (από μεταφορά από τον 4178) στην επιλογη της κατηγορίας. Δεν θα πειραχτούν πρόστιμα.

Έχει παρέλθει το 18μηνο. Επειδή πρόκειται για το σπίτι μου σκοπεύω να την ανοίξω. Θα κολλησει κάπου; είτε τώρα στη διόρθωση είτε σε συμβολαιο; 

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, freecat said:

Διαπίστωσα λάθος σε περαιωμένη δήλωση 4495 (από μεταφορά από τον 4178) στην επιλογη της κατηγορίας. Δεν θα πειραχτούν πρόστιμα.

Έχει παρέλθει το 18μηνο. Επειδή πρόκειται για το σπίτι μου σκοπεύω να την ανοίξω. Θα κολλησει κάπου; είτε τώρα στη διόρθωση είτε σε συμβολαιο; 

 

Όχι αλλά θα πληρώσεις το 10άρικο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.