Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω δήλωση του 4495 όπου έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία αλλά ο πελάτης έχει σταματήσει να πληρώνει, δεν έχει αποπληρώσει το 30% που χρειάζεται για να γίνει περαίωση, οπότε είναι σε υπαγωγή. Μέχρι πότε μπορώ να την αφήσω την δήλωση σε υπαγωγή και αν ο πελάτης δεν πληρώσει τι κάνω, απλά τον ενημερώνω και την αφήνω ως έχει?

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεις να την πας σε κατάσταση "Οριστική Υπαγωγή" και να την αφήσεις εκεί να "...κλωσάει" μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία! Αν ο πελάτης σου δεν εξοφλήσει, κάποια στιγμή, θα θεωρηθεί "ως μη γενόμενη" και βεβαίως ως "αυτοκαταγγελία"... Αν θελήσει η οικεία πολεοδομία, που είναι ενημερωμένη, τότε θα κάνει αυτοψία.... Σε κάθε περίπτωση εσένα "δεν σου καίγεται καρφάκι"!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. 

Στο Ν.4178/13 στην εγκύκλιο 4, αρθρο 18, 36)Παρ. 6, διευκρινίζεται ότι: ...     ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (πχ αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κλπ)....

Ισχύει αυτό γενικά και στο Ν.4495/17 ή ο μειωτικός συντελεστής έχει περιοριστεί?

π.χ.για την περίπτωση μονοκατοικίας:  αν έχω 2 αποθήκες στον περιβάλλοντα χώρο , ισόγειες με επιφάνεια η μία  15τ.μ. και ύψος 2,8μ.  και η άλλη 20τ.μ. και ύψος 3μ.  μπορεί να πάνε και οι δύο με μειωτικό?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε κατάστημα με πατάρι 50τ.μ. Β.Χ. έχει γίνει επέκταση σε όλο το επίπεδο (άλλα 50τ.μ. σε σύνολο 100τ.μ. ) και έχει αλλάξει χρήση σε Κ.Χ.. Το πατάρι είναι προσβάσιμο μόνο μέσω του υποκείμενου χώρου.

Σκέφτομαι να το καταχωρίσω ως εξής:

Λόγω του αρθρ. 100, παρ. 6 του 4495 με την προσθήκη της εγκυκλίου 2, το πατάρι δεν θεωρείται πλέον πατάρι επομένως θα πρέπει να έχω υπέρβαση δόμησης 50 τ.μ. για την επέκταση, αυθαίρετη αλλαγή χρήσης περίπου 40 τ.μ. για το υφιστάμενο (αφαιρώ τους τοίχους που προυπήρχαν βάσει του αρθρ. 100, παρ1α).

Λογικά δεν δικαιούμαι και μειωτικό συντελεστή λόγω θέσης οπότε το πάω όλο με υπέρβαση Κ.Χ..

Συμφωνείτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Οι βεβαιώσεις για αδόμηυου του 4495 με ημερομηνία αυτοψίας τον Γενάρη ισχύουν μέχρι καο τον Ιούνιο...

Μπορώ όμως να εκδόσω τώρα βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας Γενάρη; Το σύστημα το επιτρέπει; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, JovannaSar said:

Μπορώ όμως να εκδόσω τώρα βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας Γενάρη; Το σύστημα το επιτρέπει; Ευχαριστώ

Βεβαίως!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.