Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 15/4/2022 at 7:16 ΜΜ, fontas said:

Όχι, είναι στην ίδια στάθμη. Είναι στο ίδιο επίπεδο, όπου στην οικοδομική άδεια ένα τμημα θεωρήθηκε υπόγειο (είναι μπαζωμένο και έχει όροφο απο επάνω) και ένα τμήμα θεωρήθηκε ισόγειο.

Πολύ περίεργη υπόθεση. Τυπικά ίσως δεν παίρνει (με το γράμμα του νόμου). Αλλά με τη λογική, σκεπτόμενη για ποιους χώρους υπήρχε η πρόθεση να έχουν μειωτικό ίσως παίρνει. Αλλά αν το βάλετε θα έχετε όλη την ευθύνη εσείς και δεν ξέρω πόσο καλυμμένοι θα είστε. Θα βοηθούσε γραπτή απάντηση από κάποια υπηρεσία/φορέα αλλά δυστυχώς αυτό είναι πολύ σπάνιο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις 2ο ισόγειο σε οικόπεδα με μεγάλη κλίση.

Τώρα εφόσον συνδέεται λειτουργικά με το παρακείμενο ισόγειο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί υπόγειο το "μπαζωμένο" τμήμα. Πάντως 0,3 δεν παίρνει. Για 0,5 το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2022 at 11:51 ΠΜ, Nyxtas said:

.................. επειδή κάποιος συνάδελφος δεν έχει αντίληψη και γνώσεις επί του θέματος??? 

Καλέ μου φίλε, επίτρεψέ μου να διαφωνώ, καθέτως και οριζοντίως με αυτό που γράφεις! Με την προϋπόθεση ότι, είναι ξεχωριστές ΟΙ (διαμέρισμα, αποθήκη) του πελάτη σου, συμφωνώ απολύτως με τον"συνάδελφο". Το ίδιο θα έκανα και κάνω κι εγώ στη θέση του! Προφανώς και ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει απόλυτα, ούτε το ένα, ούτε το άλλο!!! Έλα μου όμως που στο 99% των περιπτώσεων αυτών ανακαλύπτονται λάθη από την "ενοποίηση των αυθαιρεσιών των διαφορετικών ΟΙ"...

Το σταματάω εδώ, χωρίς να μπω στην ουσία, την οποία θεωρώ ευνόητη....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισόγεια αποθήκη που πληρεί τις προδιαγραφές για κατηγορία 3 (Ε<15τμ κ μ.ύψος<2,5μ) σε εκτός σχεδίου γήπεδο χωρίς οικοδομική άδεια μπορεί να υπαχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ξέρω τι θέμα συζητάτε, απλά βρήκα το θέμα σχετικό με το πληροφοριακό σύστημα ΤΕΕ και είπα να πω τον πόνο μου λίγο. 
ΤΙ ΜΑΛ..............................................σύστημα είναι αυτό???
Χάλια μιλάμε, μόνο την τελευταία εβδομάδα που έχω γράψει 4 φορές τεχνική έκθεση στην σχετική περιοχή σε δηλώσεις σχετικές με ν.4495 το ...................σύστημα δεν μπορεί να συγκρατήσει δουλειά μιας ώρας σχεδόν... Να ψάχνω τις πληροφορίες, τις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις στον όροφο, . Τα ημιυπαίθρια που έχουν κλείσει, με ποιό νόμο, τον α/α της αίτησης και τόσες πληροφορίες ακόμα και το σύστημα το αδικαιολόγητα προβληματικό να του πατάω να κάνει αποθήκευση τόση δουλειά επίπονη και δεν μπορεί να σώσει το ..............Κάνει πως προσπαθεί να σώσει τις πληροφορίες μου κάποια ώρα και ξαφνικά με πάει στην αρχική σελίδα και ότι έχω γράψει δεν κρατάει τίποτα.     :(

Link to comment
Share on other sites

Arche  Επειδή και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή , έγραφα τα κείμενα πρώτα σε αρχείο word και τα ανέβαζα ολοκληρωμένα με copy taste άμεσα , για να μην με πετάει έξω σε λίγα λεπτά επεξεργασίας στο σύστημα ...

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά Venezia... εγώ σκέφτηκα την λύση που κάναμε με το archicad παλιά ... να πατάμε save κάθε 10 λεπτά, απλά με πείραξε, αυτή τη φορά έφτιαξα μια έκθεση σύνθετη και ενοχλήθηκα που την έχασα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό που γράφεις, αλλά στο παραπάνω ερώτημα η αποθήκη πληροί τα κριτήρια της κατηγορίας 3, οπότε το "κερδίζει" χωρίς επιβάρυνση στο πρόστιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.