Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει κατασκευαστεί αυτοτελής "αποθήκη" κάτω από το επίπεδο ισόγειας κατοικίας, με ανοιχτή την μία πλευρά της (σαν κλιμακωτή κατοικία).

Χωρίς εσωτερική σύνδεση με την κατοικία και με ανεξάρτητη είσοδο κάτω από τη στάθμη του ισογείου.

Είναι 40 τ.μ. και έχει καθαρό ύψος 2,10 μ.

Πρακτικά το χρησιμοποιεί ως αποθήκη, αλλά έχει ημιτελής κουζίνα/μπάνιο και εύκολα το μετατρέπει σε αυτοτελή κατοικία. 

Θα το τακτοποιούσα ως κύριο χώρο, αλλά κολλάω στο πολύ μικρό ύψος που έχει. 

Από την άλλη σκέφτομαι πως θα μπορούσε να περάσει και ως βοηθητικός με 0,50, λόγω ύψους και το ότι είναι όντως αποθήκη αυτή τη στιγμή, αλλά κολλάω πάλι στο ότι εύκολα μπορεί να γίνει και κανονική κατοικία.

Ποια είνα η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης ως τι θέλει μελλοντικά να το έχει; Ως αποθήκη ή ως κύριο χώρο κατοικίας; Αυτός αποφασίζει σε τέτοιες περιπτώσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Πάει για πούλημα... Οπότε ο τωρινός ιδιοκτήτης το θέλει σαν αποθήκη, για να γλυτώσει και από το πρόστιμο και από την μεταβίβαση...

Απλά επειδή είναι σε διαφορετική στάθμη, αλλά λειτουργικά σαν ισόγειο, δικαιούμαι να το βάλω με μειωτικό 0,50;

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι σε "υπόγεια στάθμη" (οδηγός το εγκεκριμένο σχέδιο της Τομής της ΟΑ) και ταυτοχρόνως είναι"αυτοτελής χώρος", βεβαίως και παίρνει μειωτικό συντελεστή 50% για τον υπολογισμό του προστίμου!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γειά σας σε όλους και καλημέρα, έχουμε ένα πρόβλημα - μικρό δεν το λέω- ρυθμίζω ένα ακίνητο και έχω μια λοιπή παράβαση, την πρόσθεσα στο σύστημα και έβαλα πάλι ένα φύλλο καταγραφής και δήλωσα πάλι ρύθμιση κλεισίματος ημιυπαίθριων που είχε γίνει παλιά με Ν.3843/10.
Επίσης πρόσθεσα το πρόστιμο με τον Ν.3843/10 που είχε πληρωθεί για το κλείσιμο των ημι/χώρων, το οποίο δεν ήταν καθόλου μικρό!!
Το περίεργο είναι ότι ενώ πάω να πατήσω "υποβολή" να φέρω την δήλωση σε "υπαγωγή". Το παραθυράκι που εμφανίζεται στην οθόνη, εμφανίζει την στήλη αριστερά, τα πρόστιμα ως έχουν σήμερα. Και στην δεξιά πλευρά φαίνεται ποιά θα είναι μετά την υποβολή.
Το πολύ περίεργο, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ότι η στήλη δεξιά εμφανίζει πάλι μεγάλα τα πρόστιμα μετά την υποβολή. Σαν το σύστημα να μην αφαιρεί τα ποσά που ήδη έχουν πληρωθεί και έχουν ρυθμιστεί πιο παλιά το κλείσιμο των ημιυπαίθριων παλιά με τον Ν.3843/10. Τι φταιεί?
Εχει πάλι κάποιο πρόβλημα πάλι το πληροφοριακό σύστημα μας με το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Arche said:

Ξέρετε αν θα έπρεπε να κάνω κάτι ώστε να αφαιρέσει τα ποσα που ήδη έχουν πληρωθεί???

Έβαλες το παλιό πρόστιμο του 3843 στα πρόσθετα στοιχεία δήλωσης  ?

image.png.ebeb220b888a591a04b8605f743cfd7d.png

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πας πρώτα τι δήλωση σε κατάσταση "Υπαγωγή" και μετά να κάνεις τις ενέργειες για τον 3843....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Venezia τα έβαλα, βέβαια εμένα δεν μου τα εμφανίζει εκεί που τα δείχνει το "πινακάκι" που δείχνεις εσύ, 
δεν ξέρω μπορεί να φταίει ότι εγώ α/αριθμό συστήματος αμοιβών Μηχ. Δεν έχω βάλει ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arche said:

@Venezia τα έβαλα, βέβαια εμένα δεν μου τα εμφανίζει εκεί που τα δείχνει το "πινακάκι" που δείχνεις εσύ, 
δεν ξέρω μπορεί να φταίει ότι εγώ α/αριθμό συστήματος αμοιβών Μηχ. Δεν έχω βάλει ακόμα. 

Για να σου βγάλει τα ποσά όπως στα δείχνει ο συν/φος, θα πρέπει να πάς πρώτα στην καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" και μετά να κάνεις "εισαγωγή παλαιότερων προστίμων", διαφορετικά δεν πρόκειται να στο βγάλει. Όλα αυτά όσο η δήλωση είναι σε υπαγωγή όπως είπε ο @ΙΑΣΟΝΑΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.