Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

 Εαν ετσι ειπε η δικηγορος, κανει λαθος.

Πριν την αποδοχη, δεν εχεις ιδιοκτητη αρα ουτε εντολεα, αρα δεν μπορεις να κανεις ρυθμιση.

Εσυ θα μετρησεις...και θα κανεις οσα ειπε το ταχυτερος ακις,....

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα 

Σε ισόγειο κατάστημα με πατάρι κατά το ήμισυ του ισογείου, Ο.Α. 1981, έχει γίνει

α)κατασκευή ως ψευδοροφη, στο ύψος του νόμιμου παταριου (2.10μ) κλείνοντας και το υπόλοιπο μισό του ισογείου .

β)το wc ενώ προβλέπονταν στο ισόγειο έχει κατασκευαστεί στο παταρι (νόμιμο τμήμα )

Αντιμετωπίζω και τις δυο αυθαιρεσίες με ΥΔ με μειωτικό ή επειδή έκλεισε ολόκληρη η επιφάνεια άνωθεν ισογείου υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, 

έχω αυθαίρετο κατηγορίας 4 και ενώ έχω τικάρει πως θα ανεβάσω ΤΕ Στατικού ελέγχου στα αρχεία δε με αφήνει και δεν μπορώ να περαιώσω. Τι έχω κάνει λάθος; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το διόρθωσα το  προηγούμενο μήνυμα μου (αλλά δεν φαίνεται εδώ μετά την μεταφορά του)

Τ.Ε Στατικού ελέγχου (και όχι Τ.Ε απαλλαγής που λανθασμένα αναφερόμουν εγώ) μπορούν να συντάξουν μόνο Π.Μ (έτσι δεν είναι Παύλο με την καλημέρα μου!) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η δήλωση είναι από εταιρία κατασκευαστική. Έπρεπε να βάλω επιπλέον κάποιον μηχανικό είτε ΠΜ είτε ΑΜ κλπ. Την είχα οριστικοποιήσει και την γύρισα πίσω για να προσθέσω. 

Αυτό ήταν το πρόβλημα και λύθηκε έτσι. 

Ευχαριστώ όλους

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.  akis73)

 

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παρακάτω:

Πριν μερικές μέρες πέρασα μια δήλωση αυθαιρέτου σε Υπαγωγή και ο ιδιοκτήτης πλήρωσε την ίδια μέρα παράβολα και πρόστιμο.

Σήμερα (Κυριακή 29/9/2024) επιχείρησα να την περάσω σε Οριστική Υπαγωγή. Μόλις πάτησα "Υποβολή Δήλωσης", πήρα το μήνυμα για "επαναυποβολή δήλωσης υπαγωγής" κατά την οποία το πρόστιμο δείχνει να μεταβάλλεται. Αναφέρει σε πίνακα "τρέχοντα πρόστιμα" και δίπλα "πρόστιμα μετά την υποβολή".

Από ότι καταλαβαίνω αυτό θα μπορούσε (ίσως?) να συμβεί αν έκανα αυτή τη διαδικασία από 01/10/2024 και μετά, οπότε και αλλάζει το πρόστιμο (αύξηση 5%), όμως σήμερα έχουμε 29 Σεπτεμβρίου 2024. Δείτε όμως το εξής: τα πρόστιμα από λοιπές παραβάσεις από 675€ γίνονται 700€, το οποίο είναι αύξηση 3,7%, όχι 5%.

Αρχικά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στο γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά και τι μπορεί να σημαίνει "επαναυυποβολή της δήλωσης υπαγωγής" δεδομένου ότι έχουν ήδη πληρωθεί παράβολα και πρόστιμα; Θα πρέπει για παράδειγμα να πληρώσει τη διαφορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edit:  δεν έκανα κάποια αλλαγή στη δήλωση (κατηγορίες 2 και 3) - ανέβασα μόνον κάποια αρχεία καθώς και τα σχετικά από το Σύστημα Αμοιβών και κατόπιν πήγα να την περάσω σε οριστική υποβολή.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν το σύστημα σου βγάζει επανυυποβολή προστίμου τότε προφανώς κάτι άλλαξε από την τελευταία φορά που υπολόγισες τα πρόστιμα και δεν θα το πήρες χαμπάρι ή ξέχασες να πατήσεις τότε το κουμπί ίσως. Αν η διαφορά είναι της τάξης των 25Ε τότε δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, η προσαύξηση στο +40% είναι από 1/10/24 όπως σωστά αναφέρεις. Το πρόστιμο για 2 ΛΠ με την προσαύξηση του +35% είναι στα 675Ε όπως αναφέρεις όμως πιό κάτω λες ότι τελικά έχεις κατηγορίες 2+3; Η κατ.3 έχει παράβολο από όσο γνωρίζεις...μήπως πειράχτηκε κάτι εκεί τελικά;

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αν το σύστημα σου βγάζει επανυυποβολή προστίμου τότε προφανώς κάτι άλλαξε από την τελευταία φορά που υπολόγισες τα πρόστιμα και δεν θα το πήρες χαμπάρι ή ξέχασες να πατήσεις τότε το κουμπί ίσως. Αν η διαφορά είναι της τάξης των 25Ε τότε δεν είναι και τίποτα το σοβαρό, η προσαύξηση στο +40% είναι από 1/10/24 όπως σωστά αναφέρεις. Το πρόστιμο για 2 ΛΠ με την προσαύξηση του +35% είναι στα 675Ε όπως αναφέρεις όμως πιό κάτω αναφέρεις ότι τελικά έχεις κατηγορίες 2+3; Η κατ.3 έχει παράβολο από όσο γνωρίζεις...μήπως πειράχτηκε κάτι εκεί τελικά;

Καλησπέρα Άκη και ευχαριστώ για την απάντηση,

Δεν έχω αλλάξει κάτι στη δήλωση. Θα το τσεκάρω και πάλι, τώρα, αλλά δεν έχω αλλάξει. Το μόνο που ανέβασα τα απαιτούμενα αρχεία.

Σκέφτεσαι κάτι που θα μπορούσε να αλλάξει για να γίνει αυτό, εκτός από τα τετραγωνικά μέτρα για να το τσεκάρω;;

 

Μόλις τσέκαρα και τη δήλωση. Δεν βλέπω καμία αλλαγή.

Έχω 1 ΛΠ, τα τ.μ. είναι τα ίδια, η Κ3 είναι ίδια, όλα τα στοιχεία υπολογισμού είναι ίδια με πριν. Δεν βλέπω κάποια μεταβολή.

Τη δήλωση την υπέβαλα πριν λίγες ημέρες. Από τότε ξαναμπήκα σήμερα και ανέβασα τα αρχεία, τίποτε άλλο.

Μπορείς να σκεφτείς κάτι Άκη, γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω τι συμβαίνει.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.