Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Γιατί ζητάς συγνώμη, προς θεού... υπάρχει ένα ακόμα θέμα βέβαια που συνηγορεί ότι τελικά χρειάζεται αναθεώρηση... ότι η μεταβολή αυτή απαιτεί νέα φορολογικά καθώς και μεταβολή του ΙΚΑ... να σου πω την αλήθεια ήθελα να δω το σκεπτικό σου καθώς έχω εμπιστοσύνη έχοντας διαβάσει αναρτήσεις σου στο φόρουμ για αυτό δεν το ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα... δυστυχώς μου προέκυψε σε δικιά μου περίπτωση στο παρελθόν, είχα κάνει ενημέρωση βασιζόμενος στα παραπάνω επιχειρήματα αλλά η ΤΕΔΚ είχε αντίθετη άποψη (προέκυψε σε τελικό έλεγχο όπου και δεν με άφησαν να καλέσω ΕΔ, έχοντας οι ίδιοι δει το πόρισμα του αρχικού ελέγχου)!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα 

Ναι αν έχεις μεταβολή διαστάσεων πέραν της ανοχής (του 2% με μέγιστα τα 10 και τα 20 εκ  ... ) πράγματι τότε απαιτείται αναθεώρηση λόγω φορολογικών

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αντί αναθεώρησης γίνει ενημέρωση (ενώ οι μελέτες είναι σύννομες) ή το αντίστροφο, τι συμβαίνει, ποιες οι συνέπειες και πώς επιλύονται (καθώς και σε αντίστοιχα αν είναι δόκιμος ο όρος "γραφειοκρατικής φύσεως" σφάλματα); Έχει συζητηθεί κάπου στο φόρουμ στο παρελθόν;

Edited by Gestalt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2020 το οποίο έχει πρόσωπο σε εθνικό οδικό δίκτυο αλλά και σε αγροτική οδό. Είχε κατατεθεί αίτηση στο ΣΑ λόγω προσώπου στο εθνικό δίκτυο και τοτε είχα δείξει ότι το γήπεδο θα περιφραχθεί με συρματόπλεγμα και πασσάλους. Επί της αγροτικής οδού είχε εγκριθεί είσοδος έξοδος από το Δήμο και το 2024 έκανα ενημέρωση της άδειας για κατασκευή τοιχειου από σκυρόδεμα ύψους 1,50μ στη θέση της εισόδου εξόδου. Σύμφωνα με την νομοθεσία ενημέρωση γίνεται όταν δεν τροποποιούνται δόμηση,κάλυψη όγκος (παλιότερα έγραφε και ότι δεν απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς και μετά αφαιρέθηκε). Σύμφωνα με τα παραπάνω πιστεύετε ότι θα έπρεπε να έχω περάσει ΣΑ για το τοιχειο ύψους 1,50μ επειδή το γήπεδο έχει πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΚΑΝΑ said:

τυπικά ΝΑΙ

και τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό? η πολεοδομία είπε κατι για προστιμο με αναλυτικό αλλα δεν μπορώ να βρώ απο που προκύπτει αυτό (προφορικά μου το ειπαν - δεν νομίζω να κάνουν κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ίσως δεν κατανόησα πλήρως την διατύπωση του ερωτήματος. Αναφέρεις ότι κατασκευάστηκε τοίχος αντιστήριξης (τοιχίο) στη θέση όπου είχε προβλεφθεί-εγκριθεί είσοδος-έξοδος. Αυτό σημαίνει ότι έκλεισε η προβλεπόμενη-εγκεκριμένη είσοδος-έξοδος; Επιπλέον, για ποια χρήση εκδόθηκε η οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Ίσως δεν κατανόησα πλήρως την διατύπωση του ερωτήματος. Αναφέρεις ότι κατασκευάστηκε τοίχος αντιστήριξης (τοιχίο) στη θέση όπου είχε προβλεφθεί-εγκριθεί είσοδος-έξοδος. Αυτό σημαίνει ότι έκλεισε η προβλεπόμενη-εγκεκριμένη είσοδος-έξοδος; Επιπλέον, για ποια χρήση εκδόθηκε η οικοδομική άδεια;

Η εισοδος - εξοδος προβλεπόταν να γίνει με πλέγμα και πασσάλλους. Στα ίδια όρια, αντί για πλέγμα κατασκευάστηκε τοιχίο απο σκυρόδεμα μέγιστου ύψους 1,50μ. Η ενημέρωση αφορούσε την τροποποίηση αυτή και κατατέθηκε και κάτοψη - όψη και στατική μελέτη για το τοιχιο. Η οικοδομική άδεια αφορούσε ανέγερση τουριστικών κατοικιών (με συντελεστή δόμησης κατοικίας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.