Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

Σε ότι αφορά   την εκ νέου έγκριση από Σ.Α. ίσως τελικά, σύμφωνα με μια εγκύκλιο Συλλόγου Αρχιτεκτόνων (περί  επουσιωδών  τροποποιήσεων),  να μην έχεις πρόβλημα 

Α. Π.: ΥΠΕΝ/∆ΑΟΚΑ/11170/321 Ηµ/νία: 31/01/2020

10. Στις περιπτώσεις που έχει εκδοθεί θετική γνωμοδότηση του Σ.Α. και κατά τον έλεγχο της αδειοδότησης για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών ή κατά την εκτέλεση του έργου προκύψουν μικρής έκτασης επουσιώδεις μεταβολές στη μελέτη οι οποίες δεν επηρεάζουν την κεντρική ιδέα, τις συνθετικές αρχές και δεν θίγουν την αρχιτεκτονική άποψη της μελέτης (όπως μικρή μετατόπιση ή αλλαγή διαστάσεων ενός ανοίγματος χωρίς πρακτικώς να αλλοιώνεται η αναλογία του, μικρές διαφοροποιήσεις των εξωτερικών διαστάσεων των όψεων χωρίς να γίνεται αντιληπτή η τροποποίηση της αναλογίας τους ή να επηρεάζεται η αντιληπτική εικόνα της ογκοπλασίας του κτιρίου), δεν απαιτείται εκ νέου γνωμοδότηση του Σ.Α.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Την γνωρίζω την εγκύκλιο αλλά δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν οι αλλαγές είναι μικρής ή μεγάλης έκτασης. Ο νόμος κάπου φάσκει και αντιφάσκει γιατί από τη μια σου λέει η ότι μπορείς να κάνεις ενημέρωση χωρίς αλλαγή σε δόμηση κάλυψη όγκο και χωρίς να γίνεται αναφορά σε εγκρίσεις από άλλους φορείς και από την άλλη υπάρχει ο γενικός κανόνας για γήπεδα με πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο. Αν κάθε εργασία σε μια οικοδομική άδεια που υλοποιείται σε γήπεδο με πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο απαιτεί ΣΑ για οποιαδήποτε έστω και μικρή αλλαγή - τροποποίηση πάμε χαμένοι! Για να αλλάξω τη θέση της πισίνας για παράδειγμα πρέπει πάλι να περάσω από ΣΑ;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/6/2024 at 8:12 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

καλημέρα 

Ναι αν έχεις μεταβολή διαστάσεων πέραν της ανοχής (του 2% με μέγιστα τα 10 και τα 20 εκ  ... ) πράγματι τότε απαιτείται αναθεώρηση λόγω φορολογικών

Συγνώμη επανέρχομαι στο θέμα αυτό, δεν μπορεί σε ενημέρωση να γίνει / αιτηθεί πληρωμή φορολογικών; 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω άδεια σε ισχύ. Τελείωσαν οι εργασίες και θέλω να καλέσω ελεγκτή για τελικό έλεγχο. Θέλω να κάνω ενημέρωση για μικροαλλαγές στα κουφώματα. Στην συνέχεια έγινε και μια πισίνα compact (δεν υπήρχε στην  αρχική άδεια) άρα μάλλον πρέπει να αναθεώρηση χωρίς μεταβολής δόμησης,κάλυψης και όγκου σωστά;

Στο ΤΕΕ μου είπαν ενημέρωση,αλλά να ρωτήσω και την πολεοδομία μου

  

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.