Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη Νέου Θερμαντικού Σώματος


pileidis

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν σε υπάρχουσα εγκατάσταση θέρμανσης, μπορεί να γίνει προσθήκη νέου σώματος. Στην περίπτωσή μου θέλω να προσθέσω ένα σώμα δίπλα σε μπαλκονόπορτα, καθότι δεν είχε εγκατασταθεί, για να μου παίρνει τις απώλειες. Από θέμα θερμίδων λέβητα δεν έχω πρόβλημα. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι η απόσταση του λεβητοστασίου από το σημείο τοποθέτησης του σώματος (διαγώνια) είναι γύρω στα 9 μέτρα και διασχίζει όλη τη σαλοκουζίνα. Τα υπάρχοντα σώματα έχουν αυτονομία σύνδεσης (δισωλήνιο λογικά...δεν είμαι κ πολύ σχετικός) εντός δαπέδου, δηλαδή δεν συνδέονται μεταξύ τους. Αυτό που πραγματικά με απασχολεί είναι ο τρόπος της εγκατάστασης, δηλαδή πρέπει με κάποιο τρόπο από το λεβητοστάσιο να φτάσουν οι νέοι σωλήνες στο σημείο τοποθέτησης (πράγμα αδύνατον με την υπάρχουσα διαρρύθμιση του σπιτιού) η μπορώ να συνδέσω το νέο σώμα με ένα παλιό (υπάρχει ένα σε κοντινή απόσταση), λύση η οποία θα με βολέψει εάν γίνεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν εισαι ο αποκλειστικός χρηστης της εγκαταστασης θερμανσης (πχ μονοκατοικια) τοτε μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.