Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενοικιαση αποθηκης


Recommended Posts

katrmp καλημέρα,

Στο άρθρο 82, εδάφιο 1.α αναφέρει:
"[...]
β) Δεν επιτρέπεται η μίσθωση και παραχώρηση ακινήτων στα οποία έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 81 παράγραφος 1 περιπτώσεις α΄ και β΄.
[...]
 
και στην αιτιολογική του ίδιου άρθρου:
 
"[...]
Περαιτέρω και επί σκοπώ απαγορεύσεως της κάρπωσης ή της αποκόμισης ωφέλειας από εκμετάλλευση ακινήτου το οποίο είναι αυθαίρετο ή έχει αυθαιρεσίες, απαγορεύεται η εκμίσθωση αυτού.
[...]"
 
Παρακάτω όμως , στην αιτιολογική στο άρθρο 83 αναφέρει:
"[...]
Με το παρόν άρθρο ορίζεται ως υποχρεωτική η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και η χορήγηση βεβαίωσης από τον αρμόδιο μηχανικό που αφορά την νομιμότητα κτιρίου ή οικοπέδου που μεταβιβάζεται ή επί του οποίου συστήνονται εμπράγματες δικαιοπραξίες.
Εξυπακούεται ότι στις ενοχικές δικαιοπραξίες (μισθώσεις επί παραδείγματι), ή στις αποδοχές κληρονομιάς τέτοια υποχρέωση δεν υφίσταται, καθώς δεν αφορούν σε σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων.
[...]"
 
Επομένως από την μία ορίζει ότι "δεν επιτρέπεται..."  χωρίς όμως να ορίζει τι πρέπει να προσκομισθεί προκειμένου --αν αρθεί η αυθαιρεσία--- να γίνει η μίσθωση. Επομένως απλά "δεν επιτρέπεται ..." ...
Αρκετά ασαφές αφού δεν επιβάλλει την βεβαίωση νομιμότητας από μηχανικό ... αλλά ούτε και ποινές ...
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω αυτο θυμόμουν και εγώ. Οταν έγραφες έκανα edit και επικαλέστηκα μια παλιά σου ανάρτηση. Ποια είναι η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

γεοργιε

συμφωνω με ολα αυτα...και επαυξανω

 

 Υπαρχει ομως  ενα "αλλά"...

Σε περιπτωση που υπογραφει  το μισθωτηριο χωρις βεβαιωση νομιμοτητας,

και κατα την διαδρομη των περαιτερω ενεργειων απο τον μισθωτη προς αδειοδοτηση,

αποδειχθει οτι "επρεπε να ειναι τακτοποιημενο" και ο μισθωτης εχει κανει μεχρι εκεινη την ωρα του κοσμου τα εξοδα,

εάν δεν του δοσουν καποια  "αδεια λειτουργιας" λογω μη νομιμοτητας,

ο ιδιοκτητης θα εχει υποχρεωση αποζημιωσεων

 

[ρητρα  απαλλαγης, που θα γραφει οτι ο εκμισθωτης δεν φερει καμμια ευθυνη   σε περιπτωση  μη νομιμοτητας

προφανως δεν εχει καμμια ισχυ...]

 

Εν τελει, συμφωνω με  προ  ημερων αναφορα που ελεγε

 

"ο λογιστης του τον εστειλε να βγαλει βεβαιωση νομιμοτητας"

 

υγ

και εμεις δεν εχουμε κανεναν απολυτως λογο να αμφισβητουμε  την αποψη του λογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και την γνώμη μου την έγραψα ήδη .... να σου πω ....είναι ακριβώς το ίδιο θέμα που είχε υπάρξει και με τα ΠΕΑ. [αρχικά δεν υπήρχε κάπου στην διαδικασία της μίσθωσης μέσω taxis να δηλωθεί κάτι ... μετά εμφανίσθηκε το πεδίο όπου θα έμπαινε ο αριθμός, αλλά και αν δεν τον έβαζες προχωρούσε κανονικά στο taxis το μισθωτήριο ... και αργότερα δόθηκε η λύση .... βρέθηκε η ποινή=δεν προχωρούσε το μισθωτήριο]

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αυτη την αναφορά δεν την είδα για λογιστή που ζήτησε. Για να το λές σίγουρα ισχύει. Πληροφοριακά , θεωρώ ήταν για κάποιο κατάστημα? Ή θα μπορούσε να αφορούσε γραφείο ή οικία? Θεωρείς ότι σε γραφείο π.χ. θα μπορούσε να υπάρξει πρόβλημα (ώς πρός το σκέλος να κολλήσει σε κάποια υπηρεσία), ,αφού δεν απαιτείται η έκδοση κάποιας άδειας λειτουργίας (δεν ξέρω τα ιατρεία άν βγάζουν κάποια άδεια από κάπου)?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε, εγώ είμαι αυτή που το έγραψε σε άλλο θέμα.

Ήρθε πράγματι πελάτης λίγες ημέρες μετά τη δημοσίευση του νόμου και ήθελε βεβαίωση νομιμότητας που του ζήτησε ο λογιστής προκειμένου να νοικιάσει ένα κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δανάη καλημέρα,

γνώμη μου είναι ότι την ζήτησε κατά παράβαση της νομοθεσίας, διότι δε προκύπτει κάπου από την νομοθεσία η συγκεκριμένη απαίτηση.

Αντίθετα ,στην αιτιολογική που ανέφερα παραπάνω στο άρθρο 83, είναι ξεκάθαρο ότι τέτοια υποχρέωση --στην συγκεκριμένη περίπτωση-- για χορήγηση βεβαίωσης δεν υφίσταται.

 

Χρειάζεται διευκρίνιση ... η βεβαίωση δεν είναι δια πάσαν νόσον .... εκδίδεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

Γνώμη μου ......

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι οι λογιστές σε ποσοστό 98% βλέπουν τα ΠΕΑ ή τις βεβαιώσεις του 4495 ως εμπόδιο στο να πάρουν το 10ευρω από την κατάθεση του μισθωτηρίου.

Μόνον όταν θα κοινοποιηθούν ποινές και θα είναι απαιτητός ο ΑΑ της βεβαίωσης από το taxisnet θα σφίξουν οι (|).

 

Στο θέμα της ενοικίασης της αποθήκης ως γραφείο, ας έχει υπόψη ο αγαπητός katrmp ότι ενδεχόμενα πρόστιμα καταγγελίας αυθαίρετης αλλαγής χρήσης, βαρύνουν τον ιδιοκτήτη..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι δεν υποστήριξα ότι έκανε σωστά ή λάθως, απλώς το ανέφερα σαν γεγονός.

Κατά τη γνώμη μου το έκανε σύμφωνα με το γνωστό ρητό "φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισα". Το είδε γραμμένο "δεν επιτρέπεται η ενοικίαση" σου λέει κάτσε να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Στην τελική, κακό δεν έκανε σε κανένα. Έστρεψε την προσοχή του πελάτη σε ένα θέμα που μπορεί να μην ήξερε (όντως δεν το ήξερε), το τακτοποίησε και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Όπως αντίστοιχα από λογιστή μου ήρθε πελάτης που νοίκιαζε για πάνω από 50 χρόνια διαμέρισμα ως αποθήκη. Τον συμβούλεψε λοιπόν να το δει με ένα μηχανκό γιατί δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να σου βγάλει μεθαύριο.

Προσωπικά αυτές τις θεωρώ καλές συμβουλές από καλούς επαγγελματίες

Link to comment
Share on other sites

Στην βαση .... "των ρούχων..." που το θετεις με βρίσκεις συμφωνο.

Απλα δεν εθεσα σωατα την παρατηρηση μου, ήθελα βασικα να πω οτι ο σκοπός και προορισμος της βεβαιωσης ειναι συγκεκριμενος.

Το που, πως θα χρησιμοποιηθει και αν θα γινει δεκτη --η νομιμα και ορθα εκδοθείσα-- βεβαιωση από τον πελάτη, ειναι δικο του θεμα.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.