Μετάβαση στο περιεχόμενο

παλαιός αιγιαλός σε οικισμό προ του 1923


gardian777

Recommended Posts

Γεια σας

δεν είμαι ειδικός και έχω κάποιες βασικές απορίες σε ειδικά όμως θέματα.

 

θα ήθελα 1) να ρωτήσω αν μπορούσε  να γίνει χάραξη παλαιού αιγιαλού με τον νόμο του 1940 σε παραλιακό οικισμό προ του 1923.  έγινε την δεκαετία 90 .

 

Επίσης 2) στην ίδια περιοχή είδα εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο το 2012 το οποίο φτάνει εως και την γραμμή παραλίας. Αλλά η γραμμή παλαιού αιγιαλού επίσης να έχει σχεδιαστεί σε επίσημο τοπογραφικό σχέδιο της περιοχής. Δεν ανέφερα πως,  η γραμμή παλαιού αιγιαλού είναι και για τις 2 περιπττώσεις πάνω απο την γραμμή παραλίας προς την ξηρά . επιτρέπεται ?

 

υπάρχει επίσης κατοικία στην εν λόγο περιοχή η οποία έχει παραχωρητήρια δημοσίου απο το 1880, όμως στο φεκ καθορισμου αιγιαλού δεν αναφέρθηκαν (απαλλοτρίωση) στην εν λόγο κατοικία , ούτε στο τοπογραφικο του φεκ, φαίνεται σαν ιδιοκτησία. Τι πρέπει να γίνει ?

 

Αν μπορούσα να έχω κάποια απάντηση με βάση τους ισχύοντες νόμους θα ήταν ιδανικό. Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω πως κάτι δεν παει καλά και ούτε εφαρμόζεται ο νόμος κατά γράμμα. ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία, τα θέματα ιδιωτών. 

Παρακαλώ διαβάζεται τους κανόνες συμμετοχής.

 

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να αναφερεσαι σε αυτο

ν. 2971/2001 αρθρο 5

 

4. Δεν μπορούν να περιληφθούν οικίες ή κτίσματα εντός της ζώνης του
αιγιαλού, του οποίου για πρώτη φορά χαράσσεται η οριογραμμή, εφόσον
έχει γίνει διάβρωση της  ακτής πριν από τη χάραξη και τα κτίσματα είχαν
ανεγερθεί πριν από τη διάβρωση και εκτός του τμήματος μέχρι του οποίου
έφθανε άλλοτε η θάλασσα κατά τις μεγαλύτερες αλλά συνήθεις αναβάσεις
των κυμάτων της. Τα κτίσματα αυτά δύνανται να απαλλοτριώνονται σύμφωνα
με το άρθρο 7 του νόμου αυτού.

 

τα στοιχεια που δινεις δεν ειναι αρκετα

υπαρχει ο ν. 2971/2001 που καθοριζει την διαδικασια, προβλεπει ενστασεις/προσφυγες κλπ27

καλο θα ηταν να τα δεις με τον μηχανικο σου

 

και αυτη η πολυ χρησιμη μελετη

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/Z_EKTAKTOS_KYKLOS_DECEMBER_07/chapizanhs.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Ως ιδιώτες χαρακτηρίζονται οι μη μηχανικοί και μη επαγγελματίες του ευρύτερου τεχνικού κλάδου
DIMITRIS80 ειμαι μηχανικός  με αριθμό ΤΕΕ αν θες να σου στειλω . δεν μπορεσα να κανω πριν την ανάρτηση αλλαγή ιδιότητας. γενικά ειχα πρόβλημα και με το να αναρτήσω . δεν ξερω γιατι. Μπορω να το ξανααναρτήσω στην αντίστοιχη σχετική ενότητα?

 

 

Dimitris GM Σε ευχαριστώ . το έχω σχετικά διαβάσει το κείμενο . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί εδώ και 20 χρόνια σχεδόν η κτηματική δεν κάνει εξαίρεση όπως αναφέρει το κείμενο στην σελίδα 36 " Μετά την υποβολή της αίτησης ...ΕΩΣ απλά στο διάγραμμα καθορισμού αποτυπώνεται η διαγραφείσα έκταση". Ενώ υπάρχει αίτηση για εξαίρεση απο το 99.. το 2012 υπαρχει απάντηση κτηματικής πως ναι πρεέεπει το παρόν να εξαιρεθεί . και το 2016 ζητάνε μέσα απο άλλο τοπογραφικό ανάπλασης της περιοχής να καταγραφεί ως δημόσια έκταση ( και μετά υποστηρίζουν θα γίνει η εξαίρεση - το οποίο είναι ψευδές γιατί η ιδιοκτησία θα είναι στο ΤΑΙΠΕΔ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.