Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με κτίσματα σε περιοχή υπό ένταξη στο σχέδιο πόλης


marilena.va

Recommended Posts

Καλησπερα, ειμαι ενας απο τους τρεις ιδιοκτητες ενος αγροτεμαχιου εκτος σχεδιου. Μεταξυ μας το ειχαμε χωρισει (με κληρωση), οι δυο αλλοι ιδιοκτητες οικοδομησαν αυθαιρετα, με την συνεση μου ομως, τωρα το αγροτεμαχιο ειναι εντος προτεινομενου σχεδιου και στο εναπομείναν δικο μου χωραφι περναει μεγαλος δρομος και ουσιαστηκα το παιρνει ολο. Στο συμβολαιο αναφερει οτι απαγορευεται να χτιστει και φυσικα δεν αναφερει ποιο ανηκει σε ποιον.
Τι μπορω να κανω εγω και που πρεπει να απευθυνθώ?

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

marilena τα στοιχεία που μας δίνεις δεν είναι αρκετά. Να υποθέσω πως το χωράφι αυτό (εκτός σχεδίου) το κληρονομήσατε. Δεν γράφεις όμως έκταση(?). Άρα υπήρχε τότε τοπογραφικό που έγραφε σε δήλωση (Ν.651/77) ότι δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ? Αλλά οι άλλοι δύο κληρονόμοι έκτισαν αυθαίρετα? Ρωτησες κάποιον μηχανικό ή δικηγόρο αν περίσσευαν και για εσένα κάποια μέτρα για κτίσιμο σύμφωνα με το συντελεστή??

Τώρα υποψιάζομαι πως είναι σε φάση ρυμοτόμησης (αφού ξέρεις από που περνούν οι δρόμοι). 

 

Το συμβόλαιο, όπως εγώ το καταλαβαίνω, έγραφε ότι είστε κληρονόμοι εξ' αδιαιρέτου αλλά εσείς το χωρίσατε, άτυπα ,για δική σας χρήση. Σε αυτή την περίπτωση, πιστεύω πως και η τελική ιδιοκτησία θα πρέπει να είναι εξ αδιαιρέτου. Υπάρχει ένα πρόβλημα.... με τα σπίτια.

 

Δήλωση ιδιοκτησίας κάνατε όλοι μαζί ? Επάνω στα σχέδια υπάρχει για το γεωτεμάχιο σας ένας κτηματικός αριθμός??

Βλέπεις πόσα ερωτήματα προκύπτουν (ίσως και άλλα τόσα). Θα βρείτε στην περιοχή σας έναν μηχανικό που θα ξέρει από πράξεις εφαρμογής, θα μιλήσετε και με τον συμβολαιογράφο που έκανε τα τελευταία συμβόλαια και αν έχεις απορίες ξαναγράψε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου "συνεχίζετε" και έχετε το ποσοστό σας εξ αδιαιρέτου στο σύνολο του αγροτεμαχίου και βεβαίως και "....στα σπίτια των άλλων συνιδιοκτητών"!

Διεκδικήστε τα, (εννοώ και τα σπίτια κ.λπ.) νομικά και βρέστε λύση "επαναστατική" αν κάνουν την ....πάπια!!!

Ο χρόνος που κυλάει χωρίς να ενεργείτε είναι εις βάρος σας......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

marilena τα στοιχεία που μας δίνεις δεν είναι αρκετά. Να υποθέσω πως το χωράφι αυτό (εκτός σχεδίου) το κληρονομήσατε. Δεν γράφεις όμως έκταση(?). Άρα υπήρχε τότε τοπογραφικό που έγραφε σε δήλωση (Ν.651/77) ότι δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ? Αλλά οι άλλοι δύο κληρονόμοι έκτισαν αυθαίρετα? Ρωτησες κάποιον μηχανικό ή δικηγόρο αν περίσσευαν και για εσένα κάποια μέτρα για κτίσιμο σύμφωνα με το συντελεστή??

Τώρα υποψιάζομαι πως είναι σε φάση ρυμοτόμησης (αφού ξέρεις από που περνούν οι δρόμοι). 

 

Το συμβόλαιο, όπως εγώ το καταλαβαίνω, έγραφε ότι είστε κληρονόμοι εξ' αδιαιρέτου αλλά εσείς το χωρίσατε, άτυπα ,για δική σας χρήση. Σε αυτή την περίπτωση, πιστεύω πως και η τελική ιδιοκτησία θα πρέπει να είναι εξ αδιαιρέτου. Υπάρχει ένα πρόβλημα.... με τα σπίτια.

 

Δήλωση ιδιοκτησίας κάνατε όλοι μαζί ? Επάνω στα σχέδια υπάρχει για το γεωτεμάχιο σας ένας κτηματικός αριθμός??

Βλέπεις πόσα ερωτήματα προκύπτουν (ίσως και άλλα τόσα). Θα βρείτε στην περιοχή σας έναν μηχανικό που θα ξέρει από πράξεις εφαρμογής, θα μιλήσετε και με τον συμβολαιογράφο που έκανε τα τελευταία συμβόλαια και αν έχεις απορίες ξαναγράψε. 

 

Αρχικα σας ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον ν απαντησετε στα ασαφη, η αληθεια ειναι ερωτηματα μου!

Το κληροτεμαχιο αυτο μας δωρίθηκε απο τον παππου μας, το 50% σ εμενα και απο 25% σε δυο ξαδερφια μου. Αρχικη εκταση του ειναι 1.800τμ. Εμεις ατυπα το χωρισαμε μεταξυ μας. Οταν εγινε η δωρεα φυσικα το τοπογραφικο ελεγε πως ειναι εκτος σχεδιο κ δεν ηταν αρτιο κ οικοδομήσιμο.  Στην δηλωση μου αναφερω το συνολο του χωραφιου κ δηλωνω το 50% του. Τα ξαδερφια μου εχτισαν και οι δυο αυθαίρετα κτισματα τα οποια τωρα βρισκονται σε φαση νομιμοποιησης.  

Link to comment
Share on other sites

Στο προτεινομενο σχεδιο που βγηκε, απο το δικο μου χωραφι περναει δρομος και το μοιραζει στη μεση. Ποιες πιστεύετε πως πρεπει να ειναι οι κινησεις μου ? 

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση των αυθαιρέτων γίνεται και με την δική σας συναίνεση ?
Γίνεται  με την διαδικασία του προσυμφώνου του Ν.4178 ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου "συνεχίζετε" και έχετε το ποσοστό σας εξ αδιαιρέτου στο σύνολο του αγροτεμαχίου και βεβαίως και "....στα σπίτια των άλλων συνιδιοκτητών"!

Διεκδικήστε τα, (εννοώ και τα σπίτια κ.λπ.) νομικά και βρέστε λύση "επαναστατική" αν κάνουν την ....πάπια!!!

Ο χρόνος που κυλάει χωρίς να ενεργείτε είναι εις βάρος σας......

Το πηρα το μήνυμα! Ομως τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση των αυθαιρέτων γίνεται και με την δική σας συναίνεση ?

Γίνεται  με την διαδικασία του προσυμφώνου του Ν.4178 ?

Να σας πω την αληθεια εγω δεν εχω υπογραψει κατι....προσφατα το εμαθα πως ειναι στην τελικη φαση της νομιμοποιησης. Αν κανουν καθετη εχει ισχη σε εκτος σχεδιου? Δικηγορος μου ειπε πως πρεπει να γινει διαχωρισμος με αλλο τροπο, αυτον της εξωδικαστικης επιλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το μήνυμα! Ομως τι πρεπει να κανω?

 

Να βρείτε και να πάρετε "...αγκαζέ" μέχρι να λυθεί το θέμα, με το αριστερό σας χέρι ένα μηχανικό και με το δεξί σας χέρι ένα δικηγόρο!

Αυτοί ξέρουν.....

Θα κοστίσει, αλλά κι αυτά που θα διεκδικήσετε ...αξίζουν!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ειναι,

-εκτος σχεδιου

-μη αρτιο και μη οικοδομησιμο

-ειναι εξ αδιαιρετου

-δεν μπορουν να κανουν καμμια "τακτοποιηση" απο μονοι τους

 

κατα τα λοιπα

ως προειπεν ο ιασονας

 

μηχανικο και δικηγορο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.