Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με κτίσματα σε περιοχή υπό ένταξη στο σχέδιο πόλης


marilena.va

Recommended Posts

Σας εχω κουρασει το ξερω, αλλα ζητω την κατανοηση σας!

Ο δρομος που περναει και μου χωριζει το οικοπεδο ειναι κεντρικη αρτηρία οπως μου ειπαν... εχει νοημα να κανω ενσταση και να δωσω 1.000€ ενω δεν θ αλλαξουν τιποτα? Επισης αν χωριζω το κομματι το δικο μου με εξωδικαστικη επίλυση και δωσω κ εκει κοντα στα 4.000€ αξιζει ολο αυτο το κοστος? 

Link to comment
Share on other sites

ο δρομος "κοβει" ολο το χωραφι

 

δεν κοβει το δικο "σου"

γιατι απλα δεν υπαρχει "τμημα"  δικο "σου"

 

στα εξ αδιαιρετου ειναι "παντου και πουθενα"

 

ουτε "χωρισμος"  γινεται

 

αρα

μηχανικος να σου τα εξηγησει

και - αν χρειαστει-  δικηγορος

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

ο δρομος "κοβει" ολο το χωραφι

 

δεν κοβει το δικο "σου"

γιατι απλα δεν υπαρχει "τμημα"  δικο "σου"

 

στα εξ αδιαιρετου ειναι "παντου και πουθενα"

 

ουτε "χωρισμος"  γινεται

 

αρα

μηχανικος να σου τα εξηγησει

και - αν χρειαστει-  δικηγορος

 

καλη συνεχεια

Το ξερω πως μας αφορα ολους... το θεμα ειναι οτι οι αλλοι σηκωνουν τα χερια ψηλα, οτι και καλα ειναι στη "δικη μου" πλευρα αρα εγω πρεπει να κανω οτι θελω κ εκεινοι θα υπογραψουν οτι χρειαστει.. εχω απευθυνθεί σε τοπογραφο, λαθος εκανα πρεπει να παω σε μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

σωστα πηγες..

 

και ..........

 

"δεν υπαρχει δικη σου πλευρα" ....ολους σας επηρεαζει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σωστα πηγες..

 

και ..........

 

"δεν υπαρχει δικη σου πλευρα" ....ολους σας επηρεαζει

Μου προτεινε ομως να κινηθώ μονη μου και να κανω κ εξωδικαστικη επιλυση διοτι οταν μπει στο σχεδιο η εισφορα θα ειναι μεγαλη λογω των κτισματων.

Επισης οι ενστασεις που γινονται για το προτεινομενο σχεδιο λαμβανονται υποψην ή θα πληρωσω και εκει αδικα? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες αν στα σχέδια που προορίζονται για την Πράξη εφαρμογής υπάρχει, για το γεωτεμάχιο σας, ένας και μοναδικός κτηματικός αριθμός?? Καταλαβαίνω, από τα γραφόμενά σου, ότι έκανες δήλωση ιδιοκτησίας (που έπρεπε να γίνει όμως από κοινού με τους συγγενείς σου). Πρέπει να ξέρετε ακόμη πως πως θα πρέπει να εισφέρεται σε γη γύρο στα 550 μ2. Είναι προφανές που ο δρόμος σχεδιάσθηκε στην "καθαρή" μεριά και όχι στα κτίσματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι στο τελικό οικόπεδο, μετά την κύρωση, δεν θα έχεις το ποσοστό σου δηλαδή αυτό που σου αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορά σε γη και χρήμα για κάθε γεωτεμάχιο που εντάσσεται σε επέκταση σχεδίου πόλης έχει σχέση μόνο από την συνολική έκταση όλων των γεωτεμαχίων που κατέχει, συνολικά, κάποιος στην υπό ένταξη περιοχή αυτή. Αν εσείς κατέχετε μόνο αυτά τα 1800μ2 θα εισφέρεται πχ σε γη γύρο στα 550 μ2 με σπίτια ή χωρίς σπίτια.  Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως υπάρχει Αγρον.- Τοπογράφος μηχανικός που να σου είπε αυτά που μας γράφεις, δηλ. για δικαστήρια κλπ, κλπ.

Θα σου στείλω στα προσωπικά μηνύματα (στο φακελάκι πάνω δεξιά) τις εγκυκλίους 30 & 31 για τις εισφορές,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.