Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στις ελάχιστες αμοιβές στο σύστημα του ΤΕΕ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, υπέπεσε στην αντίληψή μου το εξής:

 

Από την Παρασκευή 13/3/09 το σύστημα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ υπολογίζει ξεχωριστά ελάχιστη αμοιβή 5000*λ για την μελέτη και ξεχωριστά αμοιβή 5000*λ για την επίβλεψη. Επίσης το θέμα με την ελάχιστη αμοιβή ανά μηχανικό που έβγαζε παλιά και δημιουργούσε τόσα προβλήματα, φαίνεται να έχει επιλυθεί.

 

Έχετέ το υπ' όψιν σας το παραπάνω, όταν κλείνετε καμιά μικρή δουλειά που εμπίπτει στις ελάχιστες αμοιβές, ώστε να μη βρεθείτε μετά προ εκπλήξεων όταν θα πάτε να κάνετε την κατάθεση στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, αν κάνουμε μια μικροδουλειά η οποία μέχρι τώρα υπολογιζόταν με ελάχιστη αμοιβή (μελέτη+επίβλεψη) τώρα θα πρέπει να υπολογίζουμε 2Χ ελάχιστη αμοιβή;; Δηλαδή, 10000Χλ;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που έγραψα παραπάνω έχει γίνει και η ακόλουθη αλλαγή:

 

Για το τοπογραφικό το σύστημα δεν υπολογίζει πλέον ελάχιστη αμοιβή, όπως λανθασμένα μέχρι τώρα υπολόγιζε (όταν το υποβάλαμε μόνο του).

Αν καταθέσουμε τώρα ένα τοπογραφικό μόνο του, χωρίς άλλες μελέτες, θα μας βγάλει την κανονική του αμοιβή και όχι την ελάχιστη όπως γινόταν παλιά.

 

Αν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή για τις υπόλοιπες μελέτες, στο τέλος προστίθεται επί πλέον η αμοιβή του τοπογραφικού.

Δηλαδή το τοπογραφικό το βάζει χωριστά, δεν το περιλαμβάνει στον έλεγχο για τις ελάχιστες αμοιβές.

 

Θετικά βήματα νομίζω, όλες αυτές οι αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Στα xml εμένα δεν έχει διαφορά με προηγουμένως. Μου βγάζει ελάχιστη αμοιβή (μελέτη+επίβλεψη) 5000*λ. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Και γώ έστειλα προχθές μια τροποποίηση μελέτης για προσθήκη 8 μ2 βιοτεχνικού χώρου σε άδεια που βρίσκεται σε ισχύ (φυσικά είχα και τον μηχ/γο)

Στον προέλεγχο αμοιβής μου έβγαλε 5.000 λ αρχιτέκτονα και 5000 λ μηχ/γου

Όταν όμως έδωσα έγκριση έβγαλε 341.8 ευρώ για τον μηχ/γο με ΦΠΑ και τα υπόλοιπα από 10.000λ σε μένα

Πήρα 5 τηλ/να και ξαναπεριμένω

Link to comment
Share on other sites

Στο civil το έκανα και μου το έβγαλε με 5000*λ. Από τις 13/03/2009 δεν θα έπρεπε και οι εταιρίες που ασχολούται με το θέμα να έχουν διορθώσει τα λογισμικά τους?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει αλλάξει η ελάχιστη αμοιβή?

 

Μήπως αποτελεί bug του προγράμματος υπολογισμού αμοιβών με τις τελευταίες αναβαθμίσεις που κάνανε.

 

Δεν άκουσα για κάποιο Π.Δ. πάντως που να ρυθμίζει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.