Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκεκριμένη περιβαλλοντική μελέτη και δυνατότητα αλλαγών στο κτήριο


Recommended Posts

Για ένα βιοτεχνικό κτίριο που έχω αναλάβει, ο ιδιοκτήτης μου παρέδωσε έτοιμη την Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων με τα συνημμένα της σχέδια (Κάτοψη και Διάγραμμα Κάλυψης με τοποθετημένο το κτίριο στο οικόπεδο), τα οποία είχε εκπονήσει ο μηχανικός που είχε αναλάβει την Περιβαλλοντική.

 

Έχοντας τώρα περάσει στο στάδιο της Οικοδομικής Άδειας, ο ιδιοκτήτης επιθυμεί την αλλαγή των διαστάσεων του κτιρίου (μικρή αύξηση της επιφάνειάς του, καθώς και του πλάτους του), καθώς και της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο.

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

1. Είναι δυνατόν να αλλάξει η αρχιτεκτονική λύση για την Πολεοδομία, ή είναι απαραίτητο να ταυτίζεται με αυτήν της Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων;

 

2. Εάν η αλλαγή μπορεί να γίνει (π.χ. η Πολεοδομία δεν ενδιαφέρεται για το τί απεικονίζει η Περιβαλλοντική, από τη στιγμή που αυτή αφορά στην εγκατάσταση, και όχι στη μορφολογία του κτιρίου), μήπως πάραυτα υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει πρόβλημα αργότερα, π.χ. για την απόκτηση της Άδειας Λειτουργίας, με αυτήν την ασυμφωνία μεταξύ Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων και Οικοδομικής Άδειας=πραγματικής κατασκευής;

 

3. Εάν απαιτείται αλλαγή της Περιβαλλοντικής, θα πρέπει να εκπονηθεί εκ νέου Περιβαλλοντική (ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία), ή προβλέπεται δυνατότητα τροποποίησης της υφιστάμενης Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων ως προς τις διαστάσεις και τη θέση του κτιρίου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έγινε φοβερό λάθος διότι ΝΑΙ είναι απαραίτητο να ταυτίζονται τα σχέδια της περιβαλλοντικής αδειοδότησης με την οικοδομική άδεια και την άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας. Που σημαίνει ότι αν η πολεοδομία το προσπεράσει ( ? ), θα το προσπεράσει και το βιομηχανίας; Για αλλαγή περιβαλλοντικής μελέτης η διαδικασία μάλλον πρέπει να γίνει από την αρχή. Δεν μου έχει τύχει, αλλά πιστέυω ότι αν πάτε και πιάσετε προσωπικά τους υπαλλήλους ίσως να δώσουν προτεραιότητα... Αναλόγως βέβαια αν μιλάμε για Νομαρχία ή Περιφέρεια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απάντηση που έλαβα από την αρμόδια Υπηρεσία Περιβάλλοντος είναι ότι μπορεί να γίνει τροποποίηση της Περιβαλλοντικής Μελέτης, με προσκόμιση νέων σχεδίων και νέας Περιβαλλοντικής (σε όποια σημεία υπάρχουν αλλαγές), και η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.