Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτέλεση άμεσων εργασιών σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θέλω μια βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει.

 

Μένω σε διατηρητέο κτίσμα χαρακτηρισμένο από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Πρόσφατα χάλασε η αποχέτευση του κτιρίου και βγήκαν τα λήμματα έξω έτσι ξεκινήσαμε άμεσα εργασίες επισκευών γιατί υπάρχει σοβαρό θέμα υγιεινής και όπως και να χει δεν μπορούμε να περιμένουμε.

 

Στις εργασίες σκάψαμε μια μεγάλη τρύπα σε ισόγειο δάπεδο (δεν υπάρχει υπόγειο από κάτω) ουτως ώστε να αλλάξουμε την σωλήνα και να βάλουμε φρεάτιο. Όλες οι εργασίες είναι εσωτερικά και οχι εξωτερικά.

 

Διπλανός γείτονας που μένει σε άλλο διατητητέο άκουσε τον θόρυβο από τα κομπρεσέρ και κατέβηκε και μας είπε οτι χρειαζόμαστε άδεια για αυτές τις εργασίες, έγινε και διαπληκτισμός με τους εργάτες.

 

Αργότερα μας ειδοποίησε οτι μίλησε με την πολεοδομία και οτι χρειάζεται άδεια για αυτές τις εργασίες, το συνεργείο τα μάζεψε επειδή φοβήθηκε και σταμάτησαν οι εργασίες.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο που μου ανέφερε ή το λέει έτσι; Οι εργασίες είναι επείγουσες και πρέπει να πραγματοποιηθούνε άμεσα!

 

Όποιος συνάδελφος μπορεί να απαντήσει ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Επίσης σε ποια τηλέφωνα πρέπει να πάρω να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνο σε δημόσια υπηρεσία? Τμήμα διατηρητέων οικισμών του ΥΠΕΧΩΔΕ ή κάποιο συγκεκριμένο τηλέφωνο στην πολεοδομία αθηνών? Μένω κέντρο Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρίσκω είναι το εδάφιο δ παρ 1 Α 30 Ν. 4495/17, αλλά και στην περίπτωση αυτή υπάρχει η επιφύλαξη ειδικών διατάξεων που αφορούν το κτίριο. 

 

Άρθρο 30

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική 

Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

1. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση ερ-

γασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την 

επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την 

περιοχή ή το κτίριο:

 

δ) συντήρηση, επισκευή, διασκευή ή και τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων, 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το τμήμα έκδοσης αδειών στην πολεοδομία πριν λίγο, ο υπάλληλος με ρώτησε αν εμπίπτουμε σε αρχαιολογία, του είπα οχι και με παρέπεμψε σε άλλο τηλέφωνο κάποιου αρχιτέκτονα που δεν το σηκώνει.

 

Edit: Μου είπε μια υπάλληλος οτι το διατηρητέο είναι ένα πρόβλημα και δεν μπορούν να μου πούνε από τηλεφώνου να έρθω από κοντά να τους το πω, χαιρετίσματα.

 

 

Αυτές οι ειδικές διατάξεις που αφορούν περιοχή ή κτίριο ορίζονται από κάπου ή τις αφήνει αδιευκρίνιστες ο νόμος χωρίς να αποσαφηνίζει κάτι;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.